Referandum

Neden başkanlık sisteminde bu derece ısrar edildiği son bir yılda gerçekleşen olaylara ve toplumun bunlara karşı tepkisine bakınca çok daha açık olmuş olsa gerek.

Öncelikle başkanlık sistemini getirme çabasıyla yapılan son anayasa değişikliği önerisinin bir hukuk devletini öngörmediği gayet nettir ve tam da tersine ülke artık basit bir kanun devletine dönüştürülmektedir. Kanun devleti, yani ülkeyi yönetmek için yaptığı kanunların evrensel hukuk ilkelerine uygun olması konusunda hiçbir endişesi olmayan, kanunları adaleti yerine getirmek için değil de kendisi gibi olmayanları susturmak ya da yok etmek için kullanan devlet. Dolayısıyla halihazırda getirilmek istenen başkanlık sistemi faşizan bir rejim oluşturabilmelerinin en önemli araçlarından birisidir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Anayasa değişikliği oylamaları Erdoğan ve AKP tarafından inşa edilmekte olan istibdad rejiminin ayak sesleridir. Eğer bu şekilde devam eder ve anayasa değişikliği bir şekilde referanduma götürülürse Türkiye bir daha burjuva demokrasisi sınırları dâhilinde bile hür bir seçim yapamaz. Evet, böyle giderse olası anayasa referandumu da açık oylama ile gerçekleştirilir! Hatta daha ileri gidebiliriz ve diyebiliriz ki açık olması gereken oy sayımı da gizli hale gelir. Gizli oy açık tasnif ilkesi, açık oy gizli tasnife dönüşür.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

2008 finansal çöküşünden bu yana devam etmekte olan Üçüncü Büyük Depresyon döneminde Avrupa hep zayıf halka oldu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Türkiye'nin 7 Haziran itibariyle Erdoğan'ın başkanlığı diye bir gündemi kalmamıştır, Erdoğan'ın ve yolsuzluk yapan, savaş suçu işleyen tüm AKP'lilerin yargılanması gündemi vardır. Erdoğan'ın Başkanlık için her zorlamasına meclisi çalıştırıp hesap sorarak yanıt verilmelidir. Halkın iradesine saygı duyanın yapacağı başka bir şey yoktur.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Çipras'ın Syriza'sı Yunanistan seçimlerini kazandığında tam bir zafer havası vardı. Sadece Yunanistan'da değil Türkiye'de de...

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Milletvekillerinin bir bölümü de geçen haftaki oylama sırasında hükümetin getirdiği pakete olumsuz oy kullanmıştı. Dün bir Syriza milletvekili, bir kadın tiyatro oyuncusu, meydanda EEK’li yoldaşlarımızın yanına gelerek, içinden, içeride tartışmalarda bulunmak yerine meydanda protestocuların arasında slogan atmak geldiğini söyledi!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Yunan krizi şimdi aslına dönecek ve siyasi bir kriz biçimini alacak. Bunun için halkın gücünü göstermesi gerekir. Referandumda işçi sınıfı ve halk yumruğunu masaya vurdu. Syriza önderliği ise halka ihanet etti. Halka yol gösteren devrimci güçlere acilen ihtiyaç var.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İşçi sınıfı ve halk “kemer sıkmaya son!” diyor. Çipras, “kemeri biraz gevşetin!” diyor. Dolayısıyla, en basit ekmek meselelerinde bile Syriza ve Çipras önderliği halkın gerisindedir. Halk ekmeği ve onuru için ayağa kalkmış ve masaya yumruğunu vurmuşken, henüz iradesini taşıyacak siyasi araca sahip değildir. Yunan solu, ancak Syriza içinde ve dışında derin bir kabuk değişimi yaşayarak halkın iradesinin taşıyıcısı haline gelebilir. Kardeş partimiz EEK burada çok önemli bir rol oynayacaktır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Türkiye solunda Syriza ve Çipras’a övgüler düzerek halkı aldatmış olanların bir özeleştiri borcu var.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Parlamentonun eski başkanı, şimdi Yeni Demokrasi’nin geçici başkanı olan Vangelis Meymarakis zafer kazanmış halkı açıkça sınıfsal bir ifade ile tehdit etti. Sonuç üzerine ilk yorumu şöyle oldu: “Evet’i destekleyen burjuva sınıfı eğer AB ile bir uzlaşmaya varılmaz ise kendi cevabını verecektir.”

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

Referandum beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

RedMed logo

Kampanya Banner

Devrimci Marksizm dergisinin sayılarına ulaşmak için tıklayın

Gençlik Bültenleri

Trotskiy 75 yıl