Uluslararası

Sungur Savran, 22 Temmuz 2018
Komşumuz Irak bir halk isyanı ile sarsılıyor. 8 Temmuz’da başlayan isyan hâlâ sürüyor ve gittikçe yayılıyor. Aşağıdaki yazı, isyanı henüz bir haftalık olduğu aşamada ele alıyor. Yazı İngilizce olarak uluslararası sitemiz RedMed’de yayınlanmak üzere kaleme alınmıştır. 19 Temmuz günü orada yayınlandı. Buradaki metin sitemizin çevirmenlerince Türkçeleştirilmiştir.
Savas Mihail, 21 Temmuz 2018
Bugün, 19 Temmuz 2018’in erken saatlerinde Siyonist devletin aşırı sağ koalisyonun kontrolü altındaki parlamentosu olan İsrail Knesset’i 62’i oya karşı 55 oy ve bir çekimser oyla 1948’deki “İsrail Bağımsızlık Bildirgesi’nin” sahte demokratik görünüşünü bile feshederek “Yahudi Halkının Ulus Devleti” adlı apartheid (ırk ayrımı) kanununu kabul etti. Sadece Arapça bir “resmi dil” olmaktan çıkmıyor, yeni kanun işgal altındaki ülkenin Filistinli Arap vatandaşlarının son derece kısıtlı haklarına yıkıcı bir darbe vuruyor. Etnisiteye ve dine göre ayrışma kuruluyor , “Yahudi yerleşimleri” övülüyor ve...
Levent Dölek, 20 Temmuz 2018
Gerçek gazetesi 17-18 Temmuz 1968’de Türkiye’nin devrimci gençliğinin İstanbul’u “ziyarete” gelen Amerikan 6. Filosu’na bağlı Amerikan gemilerinin deniz erlerini denize atmasının 50. yıldönümünde üst üste çeşitli yazılar yayınladı. 18 Temmuz 2018 günü, tam Amerikalı erlerin denize dökülmesinin yıldönümünde Devrimci İşçi Partisi (DİP) İstanbul örgütü İstanbul Dolmabahçe’de, 1968’deki eylemin gerçekleştirildiği yerde bunu kutlayan bir basın açıklaması düzenledi. Kimilerine bu sadece bir nostalji gibi gelebilir. Oysa anti-emperyalist mücadele bugün her zamankinden daha günceldir. Ve Doğu Akdeniz...
Sungur Savran, 9 Temmuz 2018
Meksika’da toprak kayması! Latin Amerika’nın ikinci büyük ülkesi (120 milyon nüfus), ikinci büyük ekonomisi (1,2 trilyon dolarlık gayrisafi yurtiçi hasılası ile dünyanın en büyük 15. ekonomisi ), ABD’nin güneydeki tek komşusu ve Kuzey Amerika Serbest Ticaret Bölgesi (NAFTA) ortağı Meksika’da toprak kayması!
Gerçek, 8 Temmuz 2018
ABD başkanı Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un Haziran başlarında Singapur’da yaptığı zirveden çıkarılacak sayısız ders var. Birkaçını sayalım. İlk ders şu: Dünya meselelerini anlamak için işçi sınıfı ve sosyalistler sakın ola emperyalist medyaya ve onun uşağı durumundaki Türkiye düzen medyasına inanmasın! “Onlarda bilgi var, biz ne biliriz?” diye yerinmektense Marksizmin diyalektik yöntemini kullanarak, bilgiyi alıp yeniden kesip biçmek sosyalistlerin görevi. Zirveden önce emperyalist medya da, bizimkiler de, “Kim korktu, geri bastı, Trump zirveyi iptal etti, Kim yalvarıyor” yönlü...
Gerçek, 8 Temmuz 2018
Gerçek gazetesinin Haziran sayısında, "İtalya'da hükümet krizi" başlıklı yazıda yeni hükümet kısaca değerlendiriliyor ve İçişleri Bakanlığı görevini üstlenen ön-faşist Lega (Birlik) partisi lideri Matteo Salvini liderliğinde göçmenlere yönelik bir taarruzun elinin kulağında olduğu tespiti yapılıyordu. Daha yazının mürekkebi kurumadan 2 Haziran günü akan kan, analizi doğrulamış, taarruzun işaret fişeğini ateşlemiş oldu.
Devrimci İşçi Partisi’nin (DİP) uluslararası sitesi RedMed ile DİP’in de mensubu olduğu Kristiyan Rakovskiy Balkan Sosyalist Merkezi birlikte 2013’ten bu yana dört kez Avrupa-Akdeniz Konferansları düzenledi. Bu konferanslarda Ortadoğu ve Kuzey Afrika, Avrasya, Balkanlar, Avrupa ve dünyanın başka yerlerinden sosyalist parti, örgüt ve aydınlarla birlikte dünya ve bölge durumunu tartışarak sosyalist hareketin önündeki görevleri saptamayı, böylece uluslararası devrimci sosyalist hareketlerin bir Enternasyonal’in inşasına adım adım yaklaşmasını sağlamayı hedefledi.
Sungur Savran, 15 Haziran 2018
Bu yazı önce Ürdün olaylarının durulduğu 8 Ocak’ın ertesi günü 9 Ocak’ta RedMed sitesinde İngilizce olarak yayınlandı. Sonra Gerçek sitesinde yayınlanmak üzere genç arkadaşlarımız tarafından Türkçe’ye çevrildi.
Sungur Savran, 13 Haziran 2018
Trump Nobel Barış Ödülü’nü değil, oyunculuğuyla bir Oscar ödülünü hak etmiştir. Önerimiz, ödülün kendisine Robert de Niro tarafından takdim edilmesidir!
Aziz Şah, 12 Haziran 2018
Planlanması ve yapımı ile üç çeyrek yüzyıldır Kıbrıs’a kazık çakan İngiliz Üsleri’nin Kıbrıs’taki varlığı Kıbrıs Sorunu’ndan eskidir... Ne zaman üsleri yazsam, üslerin önemini anlamayan, anlamak istemeyen insanlardan tepki alıyorum... Üsler öncelikli meselelerden değil, diyorlar... İnsan jeopolitik ilişkilere ve sömürgeciliğe dair hiçbirşey anlamasa, kendi ülkesinden kalkan savaş uçaklarının başka ülkeleri yerle bir etmesinden utanır... Hayrete düşüyorum...

Sayfalar

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri