Haberler

Devrimci İşçi Partisi İzmir örgütü, 14 Ocak Pazar günü Gerçek gazetesi okur toplantısı gerçekleştirdi. DİP İzmir İl Örgütü bürosunda buluşan Devrimci İşçi Partililer ve Gerçek gazetesi okurları, gazetenin Ocak sayısı çerçevesinde Türkiye'de ve dünyada yaşananları konuştu, tartıştı.

Toplantı, bir yoldaşımızın sunumuyla başladı. Yoldaşımız, Gerçek gazetesinin 100 sayılık geçmişinden bahsetti, gazetenin görevinin tek başına habercilik olmadığı, işçi sınıfının bağımsız sesini yükseltmek olduğuna dikkat çekti. Daha sonra OHAL'i kaldırmak, emekçi halka refah ve huzuru getirmek, ekmek ve hürriyet kavgasını birleştirmek için işçi sınıfının birleşmesi gerektiğini vurguladı. Daha fazla HT Solar örnekleri yaratılması gerektiğini söyledi. Bunun da ancak '' İşgal, grev, direniş'' şiarıyla yapılabileceğini ifade etti.

Toplantının ikinci bölümü katılımcıların katkılarıyla devam etti. Emperyalizme karşı mücadele bayrağını taşıyan tek partinin Devrimci İşçi Partisi olduğunu belirtildi, 1968'deki öğrenci gençliğin Komer'in arabasının yaktığı gün olan 6 Ocak’ta DİP’in ODTÜ eylemi hatırlatıldı.

15 Ocak 2018

14 Aralık Pazar günü İstanbul'da Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda OHAL'in kaldırılması şiarıyla KESK'in öncülüğünde bir miting düzenlendi. KESK'e bağlı sendikalar ile çeşitli sol partiler saat 14:00'te Bakırköy Dikilitaş'ta toplandı ve bu noktadan Özgürlük Meydanı'na yürüdü. Yürüyüşün ardından kitlenin alana girişi tamamlandıktan sonra saygı duruşu ile başlayan miting programı KESK eş genel başkanları Aysun Gezen ve Mehmet Bozgeyik'in konuşmaları ile devam etti. Konuşmalarda OHAL'in kaldırılması, KHK'ların iptal edilmesi, KHK'larla ihraç edilen binlerce kamu emekçisinin görevlerine iade edilmesi talebi ve bu talepler doğrultusunda mücadele çağrısı öne çıktı.

Devrimci İşçi Partisi, mitinge "Ekmek ve Hürriyet için, İşgal, Grev, Direniş" yazan pankartıyla katıldı. DİP, OHAL'in kaldırılması talebiyle düzenlenen mitinge, OHAL'i yenebilecek tek güç olan işçi sınıfına birlik ve mücadele çağrısı yapma perspektifi ile hazırlandı. “Kahrolsun istibdad yaşasın hürriyet” şiarını sınıfsal bir perspektifle Bakırköy Özgürlük meydanına taşıdı.

15 Ocak 2018

12 Ocak Cuma günü Türk Metal’de örgütlü Mercedes, Arçelik ve Borusan işçileri MESS dayatmalarına karşı Şirinevler’de saat 17:00’de bir araya geldi. Meydan metal işçileriyle dolup taştı. İşçilerin “direne direne kazanacağız” , “üç yıllık sözleşme istenmiyoruz” sloganları arasında söz alan Türk Metal 1 no.lu şube başkanı Murat Salar işçileri teskin etmeye çalışan içi boş bir konuşma yaptı. 6.4’lük zammı kabul etmeyeceklerini belirtti fakat önümüzdeki günlerde yapılacak eylemlere yönelik somut her hangi bir şey söylemedi. Grev demedi. İşçilerin gazını almaya çalışan şube başkanı hızlıca eylemi bitirmeyi tercih etti. Eylem sonlandığında işçiler “ MESS şaşırma sabrımızı taşırma” sloganları ile eylem alanından ayrıldılar.                            

13 Ocak 2018

Manisa’da Türk Metal üyesi metal işçileri, MESS’in yüzde 6,4 zam ve 3 yıllık sözleşme dayatmalarını protesto edildi. Manisa Cumhuriyet Meydanı’na ECA,Bosch, Valfsel, Valf, Whirlpol, Oerlikon, Elsan fabrikalarında, gündüz vardiyasında çalışan işçiler katıldı.

12 Ocak Cuma günü saat 17:00’de Manisa Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan Türk Metal üyesi metal işçileri Türk Metal Manisa şube başkanı Ercan Dereli’nin yaptığı basın açıklamasında “Artık bıçağın kemiği kestiğini ve bundan sonra alanlarda işçinin hakkının aranacağını”       söyledi. Konuşması işçiler tarafından sık sık sloganlarla kesildi. Eylem sırasında işçiler “tüm işçiler elele, haydi greve” sloganlarıyla greve hazır olduklarını ve sonuç alıcı eylem istediklerini gösterdiler.

Eylem sırasında görüştüğümüz işçiler, fazla mesaiye kalma eyleminin artık yetersiz olduğu şimdiden iş yavaşlatma ve etki eylemlerle greve hazırlanılması gerektiğini söylediler. 

13 Ocak 2018

MESS’in toplu sözleşme için dayattığı yüzde 6,4’lük zam ve 3 yıllık sözleşme teklifine karşı Türk Metal üyesi işçiler Bursa Atatürk stadyumunda bir araya gelerek eylem yaptı. Bursa’da Tofaş, Renault, Bosch gibi büyük fabrikalar olmasına rağmen, alandaki katılım yeterince kalabalık değildi. İstenilen sayıda katılımın olmaması Türk metal'e karşı güvensizliğin sürdüğünün belirtisidir. İşçiler eylemden çekinmiyor. Tam tersine etkili ve sonuç alıcı eylem istiyor.

Fabrikalarda her gün daha fazla grev konuşuluyor. Greve giden süreçte de üretimi durdurarak MESS patronlarına karşı yaptırım uygulanması gerektiği fikri giderek yaygınlaşmakta. Tabandan yükselen seslerin artması sendikacılara da baskı yapıyor. Sendikacılar yaptıkları basın açıklamasında “Çığlığımızı iş yerlerinden başlayarak mümkün olan her yerde haykıracağız”,  “Bundan sonra haklarımızı yollarda, meydanlarda arayacağız”, “MESS'e alanları dar edeceğiz” dediler. Grevden de bahsetmek zorunda kaldılar.  

13 Ocak 2018

12 Ocak Cuma günü Kocaeli Gölcük Anıt Park'ta Türk Metal sendikası Ford ve yan sanayi fabrikalarının 8:00-16:00 vardiyasındaki işçilerle bir basın açıklaması düzenledi. Yaklaşık 500'e yakın işçinin bulunduğu meydana, işçiler fabrikada mesai bitiminden sonra servislerinden inerek sloganlarla girdi.

Sloganların bitiminde basın açıklamasını Gölcük Şube başkanı Mehmet Şener okudu. Basın açıklamasında işçilerin taleplerinin masada kaldığı, sözün bittiği yerde eylemlerin başlayacağını dile getiren Şener, MESS'in tekrar görüşmeye çağırmasıyla gittiklerini lakin %3,2'lik zam tekliflerini %6,4'e çıkardıklarını ama bunun Türk Metal'in %38'lik talebinin yanından bile geçmediğini dile getirdi. Şener MESS'in bu dayatmalarına karşı her daim sokaklarda ve meydanlarda olacağını dile getirerek basın açıklamasını bitirdi.

Basın açıklamasında grev kelimesibir kezbile geçmezken, Şenerbasın açıklamasını okumadan önce “arabulucu raporu geldikten sonra grev kararı alıp grevi uygulayacağız”dedi. Bu söyleminden sonra işçiler hep birlikte ''Susma Haykır Grev Haktır!'' sloganını attı. Basın açıklamasının bitimiyle işçiler meydanı boşalttı.

12 Ocak 2018

Devrimci İşçi Partili Öğrenciler 6 Ocak Cumartesi günü, Vietnam Kasabı Komer’in arabasının ODTÜ’lü öğrenciler tarafından yakılışının yıl dönümünde eylem yaptılar.

12:30’da ODTÜ’de C heykelinden başlayan yürüyüş Komer’in arabasının 49 yıl önce yakıldığı Rektörlük önüne kadar “NATO’dan çıkılsın, İncirlik kapatılsın!”, “Yıkılsın Siyonist İsrail devleti!”, “Emperyalistler, işbirlikçiler, Komer’i unutmayın!”, “Yaşasın sosyalist dünya devrimi!” sloganlarıyla devam etti.

Yürüyüşün ardından basın açıklamasını okuyan yoldaşımız, CIA için çalışarak Vietnam’da onbinlerce insanın ölümünden sorumlu olan ve bu sebeple “Vietnam Kasabı” lakabını alan Robert Komer’in Türkiye’de 68 gençliği tarafından kitlesel eylemlerle karşılanışını, ODTÜ’ye geldiğinde ise ODTÜ’nün devrimci gençleri tarafından arabasının ateşe verilişini hatırlattı. Komer’in arabasından yükselen ateşin hâlâ yanmaya devam ettiğini söyleyen yoldaşımız, Türkiye’nin NATO gibi bir emperyalist suç şebekesinin üyesi olmasının kabul edilemeyeceğini, emperyalist üsler kapanana, NATO memleketten def edilene kadar yakılan ateşin yanmaya devam edeceğini vurguladı.

7 Ocak 2018

Gerçekgazetesi Ocak 2018 tarihinde 100. sayısıyla çıktı. 100. sayıyı, 6 Ocak Cumartesi günü, Ankara Yeni Sahne’de düzenlenen okur toplantısı ile kutladık.

Toplantı, mücadelede yitirdiğimiz devrim şehitlerine saygı duruşu ile başladı. Ardından açılış konuşmasını yapan yoldaşımız, Devrimci İşçi Partisi’nin merkezi yayın organı olan gazetemiz Gerçek’i, Lenin’e atıf yaparak devrimci bir işçi partisinin inşasında bir iskeleye benzetti. Gazetemizin sayfalarında yer alan “fabrikalardan haberler” bölümüne değinerek, Gerçek’in emekçilerin arasında bir köprü olduğunu, aralarındaki haberleşmeyi ve birbirlerinin örgütlü güçlerinden beslenmelerini sağladığını söyledi. Partimizin politikalarını emekçi kitlelerle buluşturan gazetemizin aynı zamanda ezilen halkların, kadınların sesi olduğunu, gençlik mücadelesinin öznelerinin kalemlerinden bu mücadeleyi sayfalarına taşıdığını söyledi. DİP’in anti-emperyalist bir mücadele programı benimsediğini ve bu mücadelede Gerçek gazetesinin önemli bir araç olduğunu belirtti.

7 Ocak 2018

Patron örgütü MESS’in metal işçilerinin kazanılmış haklarına göz dikmesi, sefalet ücreti dayatması ve 3 yıllık toplu sözleşme önermesi üzerine uyuşmazlık tutanağı tutulmuş ve toplu sözleşme süreci arabulucuya gitmişti. Birleşik Metal ile arabulucu arasındaki toplantıdan önce Gebze’de metal işçileri alanlara indi. Bir süredir Birleşik Metal’in örgütlü olduğu işyerlerinde fazla mesaiye kalmama eylemi yapılıyor ve Cuma günleri yarım saat işe geç giriliyordu. Fabrikalardaki eylemleri Gebze Cumhuriyet Meydanı’na taşıyan metal işçileri, tüm coşkusuyla MESS’e karşı ayakta olduğunu haykırdı.

OHAL işçiye düşman

4 Ocak 2018

İstanbul Kadıköy’de “OHAL ve KHK rejimine hayır” şiarlı bir eylem gerçekleştirildi. İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu’nun çağrısıyla bir araya gelenler 696 sayılı KHK ve OHAL’i protesto etti. 696 sayılı KHK’da yer alan bir madde ile istibdad cephesi kendi paramiliter çetelerini silahlandırmak ve onları her türlü hukuki sorumluluktan muaf tutmak yoluyla iktidarı kaybetmemek adına bir iç savaş dahi çıkartabileceğinin sinyalini vermişti. İstibdad cephesinin bu politikasına karşı mücadele edileceği ifade edildi. Yapılan basın açıklamasında “çetelerinize teslim olacağımızı zannediyorsanız yanılıyorsunuz” vurgusu yapıldı.

AKP ve Erdoğan iktidarının emekçi kitlelere bir lütufmuş gibi gösterdiği taşeron düzenlemesi de; “Taşeron düzenlemesi OHAL’le bir ilgisi yokken KHK yoluyla yapılmıştır. Milyonlarca işçinin beklediği düzenleme sendikalarla müzakere edilmeden meclisten görüşülmeden çıkarılmıştır. Bu düzenlemenin hep kapsamı dardır hem de geçiş koşulları nedeniyle ayrımcılık ve adaletsizlik yaratacağı ortadadır” sözleriyle eleştirildi.

Eylem OHAL rejimine karşı daha örgütlü bir mücadele çağrısıyla sona erdi.

30 Aralık 2017

Sayfalar

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri