Haberler

İzmir Bornova’da bulunan Orkide Çiçek Yağı Fabrikası’nda Hak-İş’e bağlı Öz Gıda-İş üyesi 29 işçinin işten çıkarılmasıyla, fabrika önünde çadır kurularak bir direniş başlamıştı. Direniş 24 saat nöbet esasına göre etmişti. İşçilerden gelen talep doğrultusunda, direnişin 75. gününde, direnişe bayram arası verildi. Bayram arasından sonra, işçiler Çarşamba günü saat 13:00’te fabrika önünde basın açıklaması yaptılar.

21 Eylül 2017

Kartal meydanında toplanan binlerce kişi eğitim müfredatında siyasal İslam doğrultusunda yapılan değişiklikler, OHAL fırsatçılığı ile gerçekleştirilen ihraç ve açığa almalar, eğitimin her gücün daha çok ticarileşmesini protesto etti. 17 Eylül Pazar günü yapılan mitingin çağrısını Eğitim-Sen ile Alevi ve Bektaşi Federasyonu yaptı. Mitinge Eğitim-Sen ve KESK’e bağlı sendikaların yanı sıra sosyalist partiler ve gruplar da katıldı.

18 Eylül 2017

Cemal Bilgin İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi'ndeki zehirli yemek skandalını gündeme getirdiği için işte atılmıştı. Bu haksız duruma karşı her cuma hastane önünü bir direniş alanına çeviren Cemal Bilgin, direnişinin 39. haftasında işe iade davasını da kazanarak haklılığını perçinlemişti. Mahkeme kararına rağmen işine geri dönememesinin ardından "Mahkeme kararı uygulansın! Haksız, hukuksuz, keyfi uygulamalar son bulsun!'' İşten atılan tüm işçiler geri alınsın!'' şiarıyla haklı mücadelesini sürdürmeye devam ediyordu. 2 ay aradan sonra bugün itibariyle tekrar eylemlerine başladı.

15 Eylül 2017

Bursa Gürsu'da bulunan Aroma meyve suyu fabrikasında 17 Ağustos saat 07:00 itibariyle Tek Gıda-İş sendikası üyesi işçiler greve çıktılar. İşveren toplu pazarlık sürecinde işçilerin taleplerini karşılamayınca, yaklaşık 35'i Aroma Su'dan ve 38'i mevsimlik işçi olmak üzere 292 işçi grev kararı aldı.

19 Ağustos 2017

Eskişehir’in Mihalıççık ilçesinde bulunan Adularya Enerji Elektrik Üretimi ve Madencilik Anonim Şirketinin patronları 15 Temmuz’un ardından Gülen cemaatiyle ilişkileri nedeniyle tutuklanmışlardı. 22 Temmuz 2016 tarihinde ise şirkete kayyım atanmıştı. Şirket 3 Eylül’de Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredildi. Adularya Maden bünyesinde yeraltında 600, yerüstünde 400 ve santralde 80 olmak üzere 1080 işçi çalışıyor. İşçiler Haziran ayından bu yana maaşlarını alamıyorlar. TMSF ise işçilerin taleplerini kulak arkası ediyor, mağduriyetin devam etmesine neden oluyor.

6 yıldır Adularya Maden’de çalışan bir işçi yaşadıkları sorunu Gerçek gazetesine anlattı.

18 Ağustos 2017

Ankara Büyükşehir Belediyesinin ODTÜ ormanından geçirmeyi planladığı yola ilişkin imar planında, yolun aç-kapa yöntemi kullanılmadan, tünel olarak ODTÜ ormanının altından geçirilmesi düzenlenmişti. Ancak imar planında yer alan aç-kapa yönteminin kullanılmamasına dair ibarenin kaldırılması üzerine ODTÜ ormanının talanı ihtimali yeniden gündeme geldi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in de "ya yapacağız ya yapacağız" dediği yol projesine karşı ODTÜ bileşenleri bugün bilim heykeli önünde basın açıklaması düzenledi.

Açıklamada planlanan yolun trafiği rahatlatacağının bahane olduğu, toplu ulaşım iyileştirmeleri yapmak yerine yol projesi ile ODTÜ ormanının talan edilip ranta açılmaya çalışıldığı söylendi. Projenin sadece rant ve sermaye hırsına hizmet ettiği vurgulandı. Basın açıklamasının sonunda “Melih'in rantı varsa bizim dayanışmamız var” denildi.

15 Ağustos 2017

Üç aydan beri maaş alamadıkları için iş bırakan Avcılar Belediyesi’ne bağlı park-bahçe, şoförler başmüdürlüğü ve fen işleri işçileri bugün saat 12:00’de belediye önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. 

11 Ağustos 2017

Mart ayında Türk-İş’e bağlı Çimse-İş sendikasından DİSK’e bağlı Cam Keramik-İş’e geçen İzmir Batı Çimento (Batıçim) fabrikasında çalışan 10 işçi, yine aynı şirkete bağlı Söke’deki firmaya sürgün edilmeye karşı dilekçelerini vermiş olmalarına rağmen patron tarafından hileli bir şekilde işten çıkartıldılar. İşçiler, 10 Ağustos Perşembe günü saat 13:00’te konuyla ilgili basın açıklaması yaptılar ve direniş çadırı kurdular.

Basın açıklamasını Cam Keramik-İş sendikası genel sekreteri Ergin Ay okudu. Ergin Ay, sendika değiştirme sürecini ve o dönemde patron ve Çimse-İş yöneticileri tarafından yapılan baskıyı anlattı. İşçilerin bazılarının tazminatsız atıldığını söyleyip atılan işçilerin geri alınması talebini dile getirdi. Ayrıca işçilerle dayanışmanın yükseltilmesi gerektiğini ifade etti.

Basın açıklaması ve konuşmaların ardından bir süre sonra polis çadırın kaldırılmasını istedi, ancak işçi temsilcilerinin kararlı tutumu sayesinde geri adım atmak zorunda kaldı.

11 Ağustos 2017

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait İZDENİZ şirketiyle Türkiye Denizciler Sendikası’nda (TDS) örgütlü işçiler arasında anlaşma sağlandı. İZDENİZ işçisi kazandı.

Yaklaşık 250 işçiyi ilgilendiren görüşmelerde, Türkiye Denizciler Sendikası %20 zam talebinde bulunmuştu. İzmir Büyükşehir Belediyesi yönetimi ise deniz çalışanlarının kazanılmış hakkı olan ikinci sicil sayesinde vergi affını kendilerinin ödeyeceğini belirterek deniz çalışanlarına zam yapmama, karada çalışan işçiler için %9 zam talebinde bulunarak TİS görüşmelerinin tıkanmasına neden olmuştu. Bunun üzerine 12 Temmuz’da greve çıkan işçiler İzmir Bostanlı, Karşıyaka, Alsancak, Konak, Üçkuyular iskelelerinde greve başlamıştı.

4 Ağustos 2017

İstanbul Avcılar Belediyesi’nde park-bahçe, baş şoförlük, güvenlik ve fen işlerinde çalışan yaklaşık 350 taşeron işçi, 3 aydır maaşlarını alamadıkları için 24 Temmuz’da Firuzköy’deki şantiyede iş bırakmıştı.

Başlangıçta gündüz vardiyasında devam eden iş bırakmaya daha sonra gece vardiyası da dahil oldu. Yatmayan maaşlarını almadan iş başı yapmayacaklarını ifade eden sendika ile belediye arasında ilk günden itibaren görüşmeler başladı. İlk görüşmede belediyenin tavrı “üç ay daha para yok isterseniz iş başı yapın isterseniz işi bırakın” yönündeydi. Belediyenin bu tavrı üzerine park-bahçe işçileri de Gümüşpala’daki şantiyede iş bıraktı. Park-bahçe işçilerinin de greve dahil olması üzerine katılım daha da artmış oldu ve belediye başkanı sendikayla Cuma akşamı geç saatlerde yaptığı görüşmede 2 Ağustos Çarşamba günü maaşları yatıracağını belirtti.

30 Temmuz 2017

Sayfalar

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri