Haberler

Milli güvenliği tehdit ettiği gerekçesiyle grevleri yasaklanan cam işçileri fabrikalarda eylemlere başladılar. Mersin, Eskişehir, Bursa ve Lüleburgaz’daki fabrikalarla birlikte Gebze’de de Şişecam’a bağlı Cam Elyaf fabrikasında cam işçileri eylem yaptı. Fabrikaları terketmeme eylemi yapan cam işçileri, fabrika içinde sloganlarla yürüdüler ve grev yasağını protesto ettiler.

Kristal-İş üyesi işçiler, vardiya başında toplu halde soyunma odasına çıkarken “açlıktan ölmeyiz biz bu yoldan dönmeyiz”, “ölmek var dönmek yok”,  “iş ekmek yoksa barış da yok”, “işgal grev direniş" sloganlarını attılar. Destek beklediklerini belirten sendika ve işçiler mücadelenin çetin olacağını, birlik ve beraberlik içinde kazanabileceklerinin altını çiziyorlar. Grevleri yasaklanan cam işçilerine destek ise sürüyor. Gebze Sendikalar Birliği ve Petrol-İş Gebze şubesi, fabrika önünde işçilerle buluşarak grev yasağına karşı cam işçilerinin yanında olduklarını belirtti. Devrimci İşçi Partililer olarak biz de, 08:00-16:00 vardiyası çıkışında Cam Elyaf fabrikası önüne giderek, cam işçilerini mücadelelerinde yalnız bırakmayacağımızı, bütün eylemlere destek vereceğimizi ifade ettik.

26 Mayıs 2017

22 Mayıs gecesi İstanbul Teknik Üniversitesi Vadi Yurtları’nın dibinde alkol alıp gürültü yapan bir grup ellerinde sopalarla yurda girdiler, öğrencileri darp ettiler ve tehditler savurdular. Okul yönetiminin bu konuyla ilgilenmemesi ve gözaltına alınanların 2 saat sonra serbest bırakılması üzerine öğrencilerin tepkileri sürerken 2 gece sonra havaya ve yurdun etüt salonlarına kurusıkı tabancayla ateş edilmesiyle olay devam etti.

25 Mayıs 2017

Eskişehir Şişecam fabrikasında grevleri yasaklanan Kristal-İş üyesi işçiler 24 Mayıs günü sabah vardiyasında fabrikaya girmeden önce fabrika önünde açıklama yaptı.

Açıklamayı Kristal-İş Eskişehir Şube Başkanı Erdal Akyazı okuyarak işverenin hükümet kararnamesinin arkasına saklandığını söyledi. Hak gasplarının, hukuk tanımazlığın, patron seviciliğin uzlaşmazlığı arttırdığını ifade eden Akyazı, cam işçisinin mücadeleyi bırakmayacağını dile getirdi. 

Açıklamaya Devrimci İşçi Partisi Eskişehir İl Örgütü de katılarak işçilere destek verdi. Sık sık "grev hakkımız engellenemez" ve "İş ekmek yoksa barış da yok" sloganları atan işçiler açıklamanın ardından idari binaya yürüyerek gece vardiyasından çıkan işçilerle buluştu. İki vardiya birlikte idari binanın önünde oturma eylemi gerçekleştirdi.

24 Mayıs 2017

Siyonistlerin Filistin topraklarına el koyup, katliamlarla yüzbinlerce Filistinli’yi yurtlarından kopardığı 15 Mayıs 1948 tarihi Filistin halkı tarafından “Nakba” (yani “Büyük Felaket”) olarak adlandırılır. Nakba’nın 69. yıldönümünde İstanbul’da BDS Türkiye’nin çağrısıyla Levent’te bulunan İsrail başkonsolosluğu önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.

15 Mayıs 2017

Soma katliamının 3. yıldönümünde Antalya’da DİSK, KESK ve TMMOB’un çağrısıyla bir araya saat 17:00’de Attalos Meydanı’nında basın açıklaması yapıldı.

Basın açıklaması “Soma’yı unutma unutturma” ve “Soma’nın hesabı sorulacak” sloganları ile başladı. Basın açıklamasını TMMOB temsilcisi okudu. Açıklamada özelleştirme, taşeronlaşma, rödovans gibi uygulamaların emekçiler için ölüm anlamına geldiği, bu durumun da kamusal denetimin ve yaptırımın yetersizliğiyle birlikte iş cinayetlerine yol açtığı söylendi. Maksimum kâr elde etmek adına iş güveliğinden yoksun ortamlarda işçilerin ölümle burun buruna çalıştırıldığı ve siyasal iktidarın katliam karşısındaki vurdumduymazlığı ile madenlerdeki ölümleri fıtrata, kadere bağlayan yaklaşımlarının bu duruma zemin hazırladığı belirtildi.

Açıklamanın sonunda taşeron yasaklansın, sendikalaşmanın önündeki engeller kaldırılsın gibi talepler sıralandı. Açıklama sloganların ardından sona erdi.

14 Mayıs 2017

Soma’da 301 işçinin hayatını kaybettiği katliamın 3. yıldönümünde; Madenci Aileleri ve Sosyal Haklar Derneği çağrısıyla bir miting yapıldı. Önceki yıllarda Hükümet Meydanı’nda yapılan miting bu yıl engellenmeye çalışıldı. Kaymakam Ahmet Altıntaş yalnızca izinli olan İstasyon Meydanı ve Köy Otobüsleri Garajı’nda miting yapılabileceğini, zaten devlet erkanının da anma yapacağını söyleyerek mitingi engellemek istedi. Engelleme hamlelerine karşı miting, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) önünden Madenciler Anıtı’na ve oradan da Köy Otobüsleri Garajı’na yürüyüş şeklinde organize edildi.

Devrimci İşçi Partisi İzmir ve Manisa İl Örgütleri saat 14:30’da TKİ önünde toplanmaya başladı. Saat 15:00’de yürüyüş başladı. Devrimci İşçi Partililer , “Madenler İşçi Denetimine! Ölümlere Çözüm Kamulaştırma “  pankartı arkasında yürüyüşe dahil oldu. Yürüyüş esnasında sıkça “Madencinin çözümü kamulaştırma”, “Katillerden hesabı emekçiler soracak”, “Soma’nın katili taşeron düzeni” sloganlarını coşkuyla attı. Kitlenin bu adaletsizliğe karşı öfkesi alanı devamlı coşkulu kıldı. Yürüyüş boyunca kitle “Fıtrat değil cinayet” , “Soma’yı unutma, unutturma” ortak sloganlarını attı.

13 Mayıs 2017

Soma katliamının 3. yıldönümünde katliamda hayatını kaybedenler Ankara’da anıldı. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısı ile 12:30’da basın açıklaması yapmak üzere Madenci Anıtı önünde sendika ve siyasi partiler toplandı. Devrimci İşçi Partisi Ankara il örgütü olarak “Taşeron yasaklansın herkese güvenceli kadro”, “İş kazası değil cinayet”, “Soma’yı unutma, tüm madenler işçi denetiminde kamulaştırılsın” dövizlerimizle anmaya katıldık.

Açıklama tüm madenlerde hayatlarını kaybedenler için yapılan saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından açıklamayı okuyan DİSK temsilcisi, “Soma’dan sonra Ermenek, Siirt/Şirvan ve diğer maden katliamları son 15 yıldır ağırlaştırılmış bir biçimde sürdürülen ‘özelleştirme’, ‘piyasalaştırma’ ve ‘taşeronlaştırma’ politikalarının bir sonucu olarak artarak devam etmektedir. Türkiye’de her yıl binlerce işçi iş cinayetlerinde can vermeye devam etmektedir” dedi. Bu cinayetlere sebep olanların bağımsız yargıya ve topluma hesap vermeleri ve bu acımasız sistemi değiştirmek için mücadeleye devam edileceğini ifade etti. Açıklama sırasında sık sık “Soma Ermenek Şirvan kaza değil katliam”, “Soma’yı unutma unutturma!” sloganları atıldı.

13 Mayıs 2017

12 Mayıs Hemşirelik haftası kapsamında tüm hastanelerde ve sağlık kurumlarında SES'in (Sağlık Emekçileri Sendikası) öncülüğünde basın açıklamaları gerçekleştirildi. İstanbul'da ise iki yerde basın açıklaması gerçekleştirildi. 

Açıklamalardan biri akırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil servisi önünde yapıldı. Hemşirelerin sorunlarına mizahi dille değinen dövizlerin de taşındığı eylemde, AKP Hükümeti'nin KHK'lar ile ihraç ettiği üyeler konuşma yaptılar. Basın açıklamasında ise, yoğun çalışma temposundan esnek, kuralsız, angarya çalışmaya kadar birçok soruna değinildi Sağlıkta piyasalaşmanın geldiği noktada iş yükünün daha da arttığına ve güvencesizleştirmenin önünün açıldığına değinilerek sürekli çıkarılan KHK'lar ile 657'nin kaldırılmaya çalışıldığının önemine değinildi. 

12 Mayıs 2017

5 Mayıs Cuma günü İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Ayazağa Kampüsü’nde taşeron temizlik işçisi olarak çalışan Murat Danacı, Elektrik Elektronik Binası’nın 3. katından aşağı düşerek hayatını kaybetti. Yaşanan iş cinayetinin ardından İTÜ İş Güvenliği Kulübü’nün çağrısıyla öğrenciler ve işçiler Maslak Kampüsü’nde bir protesto yürüyüşü gerçekleştirdiler.

11 Mayıs 2017

6 Mayıs Cumartesi günü İstanbul’da gençlik örgütlerinin çağrısıyla öğrenciler 1972’de Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilmelerinin yıldönümünde yürüyüş ve anma gerçekleştirdi. Saat 17:00’de Taksim AKM önünde buluşan gençler Dolmabahçe’ye sağanak yağmura rağmen coşkuyla, sıkılı yumruklarıyla, sloganlar, marşlar söyleyerek yürüdü. Yürüyüşün önünde “68’den bugüne gençliğin HAYIR’ı sürüyor!” pankartı ve Deniz’in, Yusuf’un, Hüseyin’in fotoğrafları taşındı. Yürüyüş boyunca “Emperyalistler işbirlikçiler 6. Filoyu unutmayın!”, “Katil ABD Ortadoğu’dan defol!”, “Denizlere sözümüz, devrim olacak!” ve “Yaşasın devrim ve sosyalizm!” sloganları sık sık atıldı. 68 gençliğinin 6. Filoyu denize döktüğü Dolmabahçe sahilinde basın açıklaması okundu.

6 Mayıs 2017

Sayfalar

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri