Haberler

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü, öğrenci kulüplerinin etkinliklerini sansürlemeye, yasaklamaya devam ediyor.

İTÜ İş Güvenliği Kulübü’nün 15 Mayıs Salı günü düzenleyeceği “Türkiye’de İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği” başlığını taşıyan ve gazeteci İsmail Saymaz ile akademisyen ve aydın Sungur Savran’ın katılacağı etkinlik rektörlük tarafından yasaklandı. Etkinliğin yapılabilmesi için konuşmacı Sungur Savran’ın etkinlikten çıkartılmasını şart koştu. İş Güvenliği Kulübü’ne etkinliğe uygulanan bu sansür için hiçbir sebep sunmadı. Etkinliğin diğer konuşmacısı İsmail Saymaz da okul yönetiminin Sungur Savran’a yasak koyma kararını protesto ederek İTÜ’ye gelmeyeceğini açıkladı.

İTÜ Rektörlüğü bununla birlikte son bir haftada İTÜ Sosyal Bilimler Kulübü’nün yapacağı etkinlikten konuşmacı İTÜ Mezunu Mücella Yapıcı’ya gerekçe göstermeden yasak koydu, İTÜ Makine Mühendisliği Kulübü’nün de 4.sünü düzenleyeceği mezun sohbetleri etkinliği yasaklandı.

17 Mayıs 2018

ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşınmasını protesto eden Filistin halkına İsrail’in ateş açması sonucu 60’dan fazla kişi hayatını kaybetti. Bunun üzerine Bursalılar Bursa Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla Filistin halkıyla dayanışmak için 16 Mayıs Çarşamba günü saat 19.00’da Kent Meydanı’nda buluştu.

“Katil ABD Ortadoğu’dan Defol”, “Filistin Halkı Yalnız Değildir.”, “Yaşasın Halkılarında Kardeşliği” sloganlarıyla başlayan eylem basın açıklamasının okunmasıyla devam etti. Basın açıklamasında Türkiye’nin İsrail’le bütün anlaşmalarının iptal edilmesi talep edildi. Basın açıklamasından sonra eylem sloganlar, alkışlar ve ıslıklar eşliğinde son buldu. 

17 Mayıs 2018

ABD’nin İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması, bunu protesto etmek için yürüyüşe geçen Filistin halkına ateş açılarak 60’dan fazla insanın katledilmesi ve 2000’den fazla insanın da yaralanması üzerine İstanbul Kadıköy İskele Meydanı’nda 15 Mayıs Salı günü protesto eylemi düzenlendi. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla düzenlenen eyleme çeşitli siyasi partiler, Emperyalizme ve Siyonizme karşı Filistin Dostları ve sivil toplum kuruluşları katıldı. 

DİSK adına konuşan Kanber Saygılı, direnen Filistin halkının er ya da geç kazanacağını, fakat İsrail’e karşı bütün Ortadoğu halklarının mücadele etmesi gerektiğini söyledi. KESK adına konuşan Ata Esen de en büyük görevimizin Filistin halkının yanında olmak olduğunu dile getirdi. Daha sonra TTB adına Raşit Tükel konuşmasını yaptı. İsrail’in ABD’nin yayılmacı politikalarının bir temsilcisi olduğunu ve Filistin halkına karşı insanlık suçu işlendiğini söyledi. 

16 Mayıs 2018

Kocaeli İzmit’ de, 16 Mayıs saat 18:00’de İnsan Hakları Parkında Emek ve Demokrasi bileşenlerinin çağrısıyla toplanan sendikalar ve siyasi partiler, Filistin ile dayanışma amacıyla bir basın açıklaması gerçekleştirildi.   

Eylem saygı duruşu ile başladı.  Yapılan basın açıklamasında ise, ABD’nin elçiliği Kudüs’e taşıması ve Nekbe’nin 70. yılında Siyonist işgalci İsrail’in Filistin halkına yaptığı saldırılara, ABD emperyalizminin Ortadoğu’daki kanlı siyasetine ve yerli işbirlikçilerin ikiyüzlü siyasetine değinildi. Bu gelişmelere karşı emperyalizme ve işgalcilere direnen Filistin halkının yanında olunduğu belirtilip, yerli işbirlikçilerin her alanda ifşa edilmesi ve dayanışmanın büyütülmesi gerektiği de söylendi. Basın açıklamasının ardından 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleşti.

Eylem “Katil ABD Ortadoğu’ dan defol!”, “Nehirden denize özgür Filistin”, “Yıkılsın Siyonist İsrail devleti!” sloganlarının ardından sona erdi.

16 Mayıs 2018

Geçtiğimiz gün, ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasına ve bunu protesto eden Filistin halkına ateş açılarak 50’nin üzerinde insanın katledilmesine, 2000’e yakın insanın yaralanmasına karşı; Filistin halkıyla dayanışma için Eskişehir’de DİSK, KESK, TMOBB ve EBDO’nun çağrısıyla Adalar Migros önünde basın açıklaması düzenlendi. Eyleme, aralarında Devrimci İşçi Partisi ve Emperyalizme ve Siyonizme karşı Filistin Dostları’nın da yer aldığı siyasi partiler, sendikalar ve demokratik kitle örgütleri de katıldı.

Basın açıklamasını gerçekleştiren Eğitim Sen şube başkanı, İsrail ile yapılan ekonomik, siyasi ve askeri ilişkilerin iptal edilmesi, Türkiye’de bulunan Amerikan üslerinin kapatılması gerektiğini ve Filistin halkıyla dayanışmanın sözde kınamalarla yapılamayacağını vurguladı. Basın açıklaması sırasında sık sık “Nehirden denize özgür Filistin”, “Katil ABD Ortadoğu’dan defol”, “Katil İsrail Filistin’den defol” sloganları atıldı.

Filistin halkı ile dayanışmanın bugün ile son bulmayacağını, bundan sonra da devam edileceği belirtilmesinin ardından eylem sona erdi.

16 Mayıs 2018

ABD’nin büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşımasını, İsrail’in gerçekleştirdiği katliamları protesto etmek ve Filistin halkıyla dayanışma göstermek için Nakba’nın 70. yılında BDS Türkiye’nin çağrısıyla İstanbul’da 15 Mayıs saat 19:00’da bir eylem düzenlendi.

19:00’da Tünel Meydanı’nda bir araya gelen yüzlerce insanın yürüyüşüne polis izin vermeyeceğini belirterek kitlenin önüne bariyer kurdu. BDS üyeleri ve avukatların uzun süren görüşmelerinin ardından yürüyüşe izin verildi. Kalabalık hep birlikte “Yıkılsın Siyonist İsrail devleti” sloganını atarak yürüyüşe başladı. Yürüyüşün ardından Galatasaray Meydanı’nda basın açıklaması ile eylem devam etti.

16 Mayıs 2018

Emperyalist ABD’nin 14 Mayıs 2018 tarihinde İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması neticesinde protesto eylemleri gerçekleştiren Filistin halkı, Siyonist İsrail tarafından katliama uğradı. Bu katliam Türkiye’nin birçok yerinde yapılan eylemlerle protesto edildi.

İzmir’de de Emek ve Demokrasi Güçleri, işgalci İsrail devletinin Filistin halkına yönelik katliam politikasını protesto etmek için 15 Mayıs saat 18:30’da Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına Emek ve Demokrasi bileşenleri dışında birçok siyasi kurum ve sivil toplum kuruluşları da katıldı.

16 Mayıs 2018

Gerçek Gazetesi’ne konuşan işçiler Cargill’in NBŞ kotasının düşmesini bahane ettiğini ancak bunun doğru olmadığını esas sebebin sendikaya üye olmaları olduğunu söylediler. Henüz kotanın fiilen düşürülmediğini, fabrikada da ne siparişlerde ne de üretimde bir azalma olduğunu belirten işçiler, işten atmaların Tek Gıda-İş sendikasının örgütlenmesinin çoğunluğa ulaşmasının ardından geldiğini ve bunun açıkça sendikalaşmayı kırma hamlesini olduğunu açıkladılar.

16 Mayıs 2018

Soma’da 301 madencinin iş cinayetine kurban gittiği katliamın dördüncü yılında, Soma 301 Madenci Aileleri Derneği, Sosyal Haklar Derneği (SHD), TMMOB, DİSK ve KESK 'in çağrısı ile 13 Mayıs Pazar günü bir miting düzenlendi.

Madenci ailelerinin, siyasi partiler ve sivil toplum örğütlerinin katıldığı miting Ege Linyitleri İşletmesi Müdürlüğü (ELİ) Soma Şubesi önünden başladı. Devrimci İşçi Partisi yürüyüşe "Madenler işçi denetimine! Ölümlere çözüm kamulaştırma" pankartı ile katıldı. Yürüyüş boyunca "Ölümlere çare kamulaştırma", "Katillerden hesabı emekçiler soracak", "Madenler devletin devlet işçinin olacak" ve "Katliamın nedeni taşaeron düzeni" sloganları atıldı. Kortej halindeki yürüyüş Madenci Anıtı'nda sona erdi. Madenci yakınları yeni Soma’lar yaşanmaması için madenlerin kamulaştırılmasını ve taşeron çalışmanın yasaklanması taleplerini pankart ve dövüzlerle alana taşıdı. Yürüyüşün ardından yapılan mitingde madenci yakınları ve siyasi parti temsilcileri tarafından konuşma yapıldı. Miting "Soma'yı unutma unutturma" sloganlarıyla sona erdi.

14 Mayıs 2018

Devrimci Marksizm dergisi Marx’ın doğumunun 200. Yılı vesilesiyle Şişli Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde “Sınıf, devrim, sosyalizm” başlıklı bir konferans düzenledi. Konferans beş yıl önce kaybettiğimiz Türkiye’nin en önemli Marksistlerinden Nail Satlıgan’ın anısına gerçekleştirildi. Konferans boyunca Marx’ın devrimci düşünce ve eylemleri konuşulurken sık sık yakın mücadele arkadaşı Engels, ve onun en iyi öğrencisi, 20. Yüzyıla damgasını vuran sosyalist Ekim Devrimi’nin lideri Lenin’e de yer verildi.

13 Mayıs 2018

Sayfalar

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri