Haberler

İşçi sendikası Birleşik Metal-İş ile patron sendikası EMİS arasında devam eden toplu iş sözleşmesi süreci geçtiğimiz aylarda tıkanmış, Birleşik Metal-İş grev kararı asmış ve 20 Ocak grev tarihi olarak belirlenmişti.

20 Ocak’ta sabah saatlerinde fabrikada buluşan işçiler saat 10:00’da yürüyüş yaparak fabrika kapısına çıktı. Fabrika kapısında desteğe gelenlerin “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganları ile karşılamasının ardından grev açıklaması yapıldı. Grev açıklamasını Birleşik Metal-İş Genel Sekreteri Özkan Atar yaptı. Açıklamanın ardından grev pankartı asıldı. Grev alanında yalnızca nöbetçi işçiler kalmışken saat 13:00’te Bakanlar Kurulu tarafından “Milli güvenliği” tehdit ettiği gerekçesiyle grev yasaklandı. Yasaklanma haberinin ardından alanda görevli işçiler sendikadan gelecek haberi bekledi.

Sonuçta, Manisa Schneider’de 20 Ocak’ta başlayan grev 20 Ocak’ta sona erdi. 23 Ocak Pazartesi günü ise işçiler fabrikaya gidecek, nasıl bir süreç yaşanacağı ancak o gün belli olacak.

22 Ocak 2017

DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası, patron sendikası EMİS (Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası) ile sürdürülen toplu iş sözleşmesinin uyuşmazlıkla sonuçlanmasının ardından 20 Ocak’ta greve çıktı. Tuzla, Gebze, Kartal, Manisa ve İzmir'de bulunan 12 fabrika’ da grev, 2200 işçinin güçlü ve coşkulu katılımıyla başladı.

22 Ocak 2017

İşçinin Sesi Manisa, başta metal fabrikaları olmak üzere Manisa’da başka iş kollarında çalışan birçok işçinin katılımıyla “Türkiye’de Grevler Tarihi” konulu panel düzenledi.

22 Ocak 2017

15 Temmuz'da yaşanan darbe girişiminin ardından OHAL ilan eden AKP hükümeti kamu emekçilerinin iş güvencesine saldırmış ve binlerce emekçiyi haksız ve hukuksuz bir şekilde ya ihraç etmiş ya da açığa almıştı. 6 aydan beri devam eden işe dönüş mücadelesinde, bu defa oturma eylemi yapıldı. Türkiye'nin birçok ilinde yapılan oturma eylemlerinin bir tanesi de İstanbul’da Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda gerçekleşti.

KESK Şubeler Platformu'nun düzenlediği eylem, saat 14:00'te başladı. Açığa alınan ve ihraç edilen emekçiler oturma eylemi yaparak "İşimizi geri istiyoruz" dediler. Serbest kürsü kurulan alanda açığa alınan ve ihraç edilen emekçiler teker teker konuşma yaptılar. Tüm konuşmaların ortak noktası, AKP hükümetinin kamu emekçilerinin mücadelesini gelecek dönem için tehlike olarak gördüğü ve aslında amaçlarının kamu emekçilerinin iş güvencesine saldırmak olduğuydu.

22 Ocak 2017

Tamamen haksız ve gayri meşru olan grev yasağına karşı işçilerin nasıl bir tepki vereceği sorusu yanıtını gün içinde bulmadı ve görünen o ki zaman içinde bulacak. İlk adım olarak haftasonu mesai yapılmayacak. Pazartesi ise yol haritasının belirlenmesi söz konusu. Ancak metal işçilerinin yakından bildiği bir atasözü bu durumda son derece geçerli olduğu da bir gerçek: "demir tavındayken dövülür!" Sıcağı sıcağına haksız bir baskıya fiili grevi sürdürerek, eylem kararlılığını yükselterek cevap verilmediği takdirde, araya zaman girmesiyle etkili bir direnişin örgütlenmesi giderek zorlaşacaktır.

20 Ocak 2017

Hrant Dink’in katledişinin 10. yıldönümünde binlerce kişi 13:30’da Şişli’de başlayan eyleme katıldı. Ermenice ağıtlar ve şiirler eşliğine Hrant Dink’in vurulduğu yere karanfiller bırakıldı, mumlar yakıldı. Yürüyüşün olmadığı eylemde katılım son yılların siyasi koşulları sebebiyle düşüktü. Agos Gazetesi’nin önüne “Özlüyoruz Ahbarig” yazılı pankart asıldı.

 

20 Ocak 2017

Filistin direnişinin önemli örgütlerinden olan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC), geçtiğimiz günlerde Kudüs’te gerçekleştirilen ve 4 Siyonist askerin öldürülmesi ile sonuçlanan eylemi selamlamak üzere yaptığı açıklamasında, bu eylemi bir “terör” eylemi olarak kınayan Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’e sert bir dille tepki gösterdi.

12 Ocak 2017

29 Aralık günü Radyo Televizyon Üst Kurulu 'nun (RTÜK) kararıyla Yol Tv'nin Türksat'tan çıkartılıp yayınının kesilmesi üzerine, 30 Aralık Cuma günü saat 19:00'da Emek ve Demokrasi Güçleri'nin çağrısıyla Adalar Migros önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.

Basın metni, ''Yol Tv susmadı susmayacak!'', ''Özgür basın susturulamaz!'' ve ''Yandaş yolu değil yoldaş yolu!'' sloganları eşliğinde okundu. Basın açıklamasının ardından eylem sona erdi.

1 Ocak 2017

Manisa Emek ve Demokrasi Güçleri 24 Aralık günü, “Türkiye nereye gidiyor?” konulu bir panel düzenledi. Pazarcılar Odası konferans salonunda düzenlenen panele katılım oldukça yüksekti. Devrimci İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Levent Dölek’in de panelist olarak katıldığı panelde; Cumhuriyet gazetesi adına Atilla Sertel, Birgün Gazetesi adına Berkant Gültekin, Evrensel Gazetesi adına Fatih Polat ve Özgür Gündem adına Saruhan Oluç katıldı.

27 Aralık 2016

Patron örgütü EMİS’e (Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası) bağlı fabrikalarda grev kararı asıldı. 2017 metal greviyle başlıyor. 2200 metal işçisi 20 Ocak’ta greve çıkıyor.

Birleşik Metal-İş’in grev kararını almasından sonra grev ilanları fabrikalarda asıldı. ABB Elektrik’in Dilovası, Dudullu, Kartal ve Tuzla; Schneider Elektrik/Enerji’nin Manisa, Çiğli, Gebze ve General Elektrik’in Gebze fabrikalarında grev ilanı sloganlarla asıldı.

EMİS, Schneider’in Manisa fabrikası için ilk altı ay yüzde 14, diğer fabrikaları için yüzde 12, diğer altı aylar için enflasyon oranında artış teklif etmişti. General Elektrik ve ABB için ise ilk altı ay yüzde 6, ikinci altı ay için yüzde 5 önerildi. Sosyal haklar için ise yüzde 14.5 teklif edildi. Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, patronun teklifinin kabul etmediler ve grev süreci başlamış oldu. 

26 Aralık 2016

Sayfalar

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

RedMed logo

Kampanya Banner

Devrimci Marksizm dergisinin sayılarına ulaşmak için tıklayın

Gençlik Bültenleri

Trotskiy 75 yıl