Haberler

İstanbul Tuzla serbest bölgede faaliyet gösteren CSUN fabrikasında çalışan işçiler 3 aydır maaşları ödenmediği için örgütlü oldukları Birleşik Metal-İş sendikası ile beraber İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü önünde 17 Temmuz Salı günü eylem gerçekleştirdi.

Çin sermayeli CSUN fabrikasında çalışan işçiler, maaşlarının ödenmemesi nedeniyle 1 ay önce üretimi durdurmuşlar ve fabrikada direnişe geçmişlerdi. İşçilerin örgütlü olduğu Birleşik Metal-İş sendikası CSUN patronu, Çin konsolosluğu ve Türkiye’de ki muhatap bakanlıklarla yürüttüğü görüşmelerden sonuç alamamıştı.

CSUN işçileri de seslerini duyurabilmek için İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü önünde toplanarak “Ya hep beraber ya hiçbirimiz” “Ölmek var dönmek yok” “Açlıktan ölmeyiz biz bu yoldan dönmeyiz” sloganları ile yetkilileri protesto ettiler. “Hakkımızı almak için Çin’e gitmek gerekiyorsa oraya da gideriz” diyen işçiler haklarını ne CSUN patronuna ne de Çin hükümetine bırakmayacaklarını söylediler.

18 Temmuz 2018

Flormar direnişi ikinci ayına girerken, Paris'te Grev ve Direnişlerle Dayanışma Komitesi de dayanışma faaliyetlerini kesintisiz sürdürüyor. Paris'in en işlek alışveriş caddelerinde her hafta farklı bir Yves Rocher mağazası önünde gerçekleşen eylemlerin yedincisi, Paris'in Chaussée d'Antin bölgesinde yapıldı.

18 Temmuz 2018

Gebze Organize Sanayi’de bulunan Fransız kozmetik tekeli Flormar’da direniş ikinci ayına ulaştı. İşten atılan 127 işçi ve üyesi oldukları Petrol-İş Sendikası işe iade mücadelesi veriyor. Direnen işçiler fabrikanın önüne kurdukları çadırda bekleyişlerini slogan, marş ve türkülerle sürdürüyorlar. Morallerin yüksek olduğu direniş alanına ziyaretler de gerçekleşiyor.

İki aydır direnen Flormar işçileri vardiya değişimleri ve çay aralarında kendi tabirleriyle Flormar cezaevi yani fabrikanın içine seslenerek üretimdeki arkadaşlarından destek istiyorlar. Vardiya giriş ve çıkışlarında servislerde direnen işçilere el sallayarak işçiler destek veriyor. Geçtiğimiz hafta yedi işçi direnen işçilere el salladıkları ve destek verdikleri gerekçesiyle işten atıldı. Büyük çoğunluğu kadın olan işçiler kazanana kadar mücadele edeceklerini söylüyorlar.

Dışarıda mücadele devam ederken içerde de Petrol-İş üyeleri baskılara karşı mücadele ediyor. Yetki başvurusunun yapıldığı fabrikada patron dedikodular çıkararak, direnen ve üretimdeki işçilerin arasındaki beraberliği bozmaya çalışıyor. Direnen işçiler ise sabahtan akşama slogan ve şarkılarla yüksek moralle direnmeye devam ediyorlar.

13 Temmuz 2018

Paris'te Grev ve Direnişlerle Dayanışma Komitesi'nin örgütlediği Flormar direnişi ile dayanışma eylemleri kesintisiz biçimde devam ediyor. Haftalık olarak, Paris'in işlek cadde ve alışveriş merkezlerindeki Yves Rocher dükkanlarının birinin önünde toplanan eylemciler, slogan ve bildiriler ile Yves Rocher'in neden boykot edilmesi gerektiğini dükkana girmek isteyenlere ve yoldan geçenlere anlatıyor. Yves Rocher'nin gizlemeye çalışsa da Flormar'daki işten çıkarmalardan doğrudan sorumlu olduğunu anlatan eylemciler, her eylemde sokaktan geçenlerden olumlu tepkiler ve destek sözü alıyor.

13 Temmuz 2018

Devrimci İşçi Partisi, Sivas katliamının 25. yılında, yitirdiklerimizi anmak için, 7 Temmuz Cumartesi günü saat 17:00’de İkitelli Eğitim Sen bürosunda bir etkinlik düzenledi. Etkinliğe İkitelli mahallesinde yaşayan emekçi halkın katılımının yoğundu. Yalnızca bir anma olmayan, yitirdiklerimizi yaşatacak mücadele yollarının da tartışıldığı etkinlik, 2 Temmuz 1993’te gerçekleşen katliamda yaşamını yitirenler ve tüm devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. 

Saygı duruşunun ardından katliamın yaşandığı günü anlatan belgesel gösterildi. İlgiyle izlenen belgesel gösteriminden sonra bir yoldaşımız katliamın arka planını ele alan detaylı bir sunum yaptı.

8 Temmuz 2018

İki hafta önce Çorlu’ya bağlı Velimeşe organize sanayi bölgesinde ki Aygün Alüminyum fabrikasında, verilen komik zam oranlarına karşı Türk Metal sendikasında örgütlenmek isteyen işçiler, çok hızlı bir şekilde çoğunluğu sağladı. Buna karşılık, Aygün yönetimi ilk önce 6, daha sonra 5 kişiyi işten çıkardı.

7 Temmuz 2018

Tek Gıda-İş sendikasında örgütlendikleri için işten atılan ve fabrika önünde direnen 14 Cargill işçisi, direnişin 79. Gününde şirketin Ataşehir’de bulunan genel müdürlüğü önünde eylem yaptı. İşçiler, Cargill yönetimini uyarıyor ve “bizi bir daha buraya getirmeyin çünkü geldiğimizde çadırımızı kuracağız ve hakkımızı alana kadar geri dönmeyeceğiz” diyorlar.

5 Temmuz 2018

Katliamın 25. yılında, Sivas’taki Madımak Oteli’nde yakılarak katledilen 33 insan Ankara’da anıldı. Alevi derneklerinin çağrısı ile düzenlenen mitinge siyasi parti ve dernekler de katıldı.

Düzenlenen miting için, saat 17:00’de Toros Sokak’ta toplanıp yürüyüşe geçen kitle Tandoğan (Anadolu) Meydanı’na geldi. Yürüyüş esnasında ve alanda sık sık “Sivas’ın ışığı sönmeyecek”, “Katillerden hesabı emekçiler soracak”, “Katil devlet hesap verecek” sloganları atıldı. Miting katledilenler ve devrim şehitleri için yapılan saygı duruşu ile başladı. Ardından katledilen 33 kişinin isimleri tek tek okundu.

Alevi dernekleri adına Pir Sultan Abdal Derneği Genel Sekreteri Onur Şahin bir konuşma yaparak Madımak katliamının bir insanlık suçu olduğunu söyledi. Sivas’ta katledilenlerin ailelerin adına ise Nilgün Karababa bir konuşma yaptı. Semah gösterisinin ardından miting sona erdi.

2 Temmuz 2018

Gerçek Gazetesi’nin kahvaltılı okur toplantısı 1 Temmuz Pazar günü seçim değerlendirmesi ve sınıf mücadelesi perspektiflerini tartışmak için İstanbul Okmeydanı’ndaki DİP bürosunda yapıldı.

1 Temmuz 2018

Tuzla’da bulunan Çin sermayeli CSUN fabrikasında, ücretlerin düzensiz ve eksik ödenmesi sebebiyle işçiler fabrikayı terk etmiyorlar. CSUN, Ocak ayından bu yana siparişlerin azlığını bahane ederek üretimi düzensiz gerçekleştiriyor, belli zamanlarda işçileri üretime çağırıyordu. Son 2 aydır da fabrikada üretim yapılmıyordu.

Haziran ayı maaşının eksik ödenmesi sonucu CSUN işçileri harekete geçti ve 18 Haziran’dan itibaren nöbetleşe fabrikada kalmaya başladılar. CSUN işçileri eksik maaşlarının ödenmesi, üretimdeki belirsizlik devam ettiği takdirde tazminatlarını alarak çıkışların açılması talebiyle eyleme devam ediyorlar. Oldukça moralli olan CSUN işçileri patronun krizi bahane ederek faturayı kendilerine çıkarmasını engellemek için fabrikayı işgal ettiklerini söylüyorlar. Gün içinde “direne direne kazanacağız, işgal grev direniş, zafer direnen işçinin olacak” sloganlarını atan Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi CSUN işçileri, sonuç alana kadar fabrika içini terk etmeyeceklerini vurguluyorlar.

20 Haziran 2018

Sayfalar

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri