Halk isyanı

Author(s): 

Emniyet müdürü sendika yöneticilerine Gezi ve Artvin Cerattepe olaylarının yaşanmasını istemediğini söyleyerek sendikayı ve Zonguldak işçi sınıfını tehdit etmiştir. Onu bu toplantıya çağıran Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve bakan Berat Albayrak Zonguldak işçi sınıfına silah göstermiş olmaktadır. Karadon madencilerinin gazetecilere saldırması esnasında sıradan bir sivil polisin silah çekmesi bunun yanında hiçbir şey değildir!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Nusaybin’de beyaz bayraklarla teslim olma sahnesini Türk ordusunun nasıl bir mizansenle sunduğu, sosyal medyaya yansıyan görüntülerle açığa çıkmış bulunuyor. Buna gülüp geçebilirsiniz. Ama Nusaybin’de PKK’nin bir ilk sergilediğini göz önüne alınca mizansenin değil ama arkasındaki somut gerçeğin üzerinde durup düşünmek kaçınılmaz oluyor. Bu “ilk” şudur: geçtiğimiz Ağustos ayından itibaren PKK’ye bağlı güçler, önce YDG-H (Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi) adlı gençlik örgütünün bayrağı altında, sonra bunların dönüştürülmesiyle YPS (Sivil Savunma Birlikleri) adı altında kentlerde ve kasabalarda hendekler kazdı, barikatlar kurdu. Başka çok sayıda vaka vardı, ama Cizre (Cizîr), Sur (Sûr), Şırnak (Şirnex), Silopi (Silopya), Yüksekova (Gewer) ve Nusaybin (Nusebîn) bu direnişin en belirgin örnekleriydi. İlk kez Nusaybin’de, PKK mücadelenin orta yerinde bu direnişe son verildiğini, kendi güçlerinin kentten çekildiğini açıklamış bulunuyor. Üstelik Nusaybin askeri bakımdan PKK’nin en güçlü kozlara sahip olduğu ilçe idi. Çünkü Rojava’ya komşuydu ve bir dehlizler sistemi ile oraya bağlanıyordu. O zaman bu gelişmeyi nesnel ve soğukkanlı biçimde değerlendirmek, mücadelenin geleceğini anlamak bakımından önem taşıyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Gezi ile başlayan halk isyanının üçüncü yıldönümü nedeniyle, Gaziantep Emek ve Demokrasi Güçleri'nin çağrısı ile Gaziantep Yeşilsu Meydan

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Gezi ile başlayan halk isyanının üçüncü yıldönümü olan 31 Mayıs'ta birçok ilde olduğu gibi Antalya’da da etkinlikler düzenlendi. Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısı ile Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan kitle basın açıklaması ve müzik dinletisi gerçekleştirdi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

7 Haziran seçimlerinde Erdoğan ve AKP’nin uğradığı yenilgi, Gezi sonrası halk isyanı ile 6-12 Ekim serhildanının sandığa tercümesidir.
Türkiye solu bu sonucu çıkaramamıştır. Bu yüzden de Gezi sonrası Türkiyesi’nin solda doğru biçimde kavranmasında ve buna uygun politikalar belirlenmesinde büyük handikaplar mevcuttur.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Koç ailesinden kendisine hayran olan solculara tekzip geldi! Mustafa Koç’un ölümü vesilesiyle birtakım “solcu” çevrelerin, aileyi baskıcı Erdoğan/AKP iktidarına karşı direnişin bir sembolü hâline getirmiş olduğu hatırlardadır. Ah, Gezi’de Divan Oteli nasıl da bir sığınak rolü görüyordu! Ah Mustafa Koç Erdoğan’ın karşısında nasıl da başını dik tutmayı bilmişti!

Gerçek'i paylaş:

Bir haftadır devletin kuşatması altında direnen Cizre’de yaşananlar, Erdoğan’ın savaşı ve bu savaşa karşı direnişi tüm yönleriyle yansıta

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Resme ilk baktığınızda Ali İsmail, Abdocan, Ahmet, Hasan Ferit ve Ethem’i bir arada görüyorsunuz. Hepsi de dimdik duruyor! Kocaman bir ağacın altından bakıyorlar. Hemen üstlerinde Medeni’nin dikkatli bakışlarıyla karşılaşıyorsunuz. Onun biraz üstünde ise, Uğur Kurt, omzunda çocuğu ile çok mutlu gülümsüyor. Sağ alta doğru biraz kaydırırsanız bakışlarınızı, isyan günlerinin ilk şehidi Mehmet’i göreceksiniz. Sağ elinde bir ip tutuyor… Biraz daha sağa doğru bakınca, o ipin ucunun güzel gözleriyle gülümseyen Berkin’in elinde olduğunu görüyorsunuz. Berkin bir uçurtma tutuyor. İp Mehmet’ten sonra, Uğur Kurt’un omzundaki küçük çocuğa kadar gidiyor ve uçurtmanın gözünün çok daha yukarılarda olduğunu fark ediyorsunuz. Edip Cansever’in ünlü şiirinde elden ele dolaşan karanfil misali… Bir de bakmışsınız, uçurtma elden ele…

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

2013’ün 31 Mayıs’ını 1 Haziran’a bağlayan gece yarısı saat 02:00 dolayında Türkiye yüzünü isyana döndü. Onu izleyen üç buçuk ay Türkiye’nin burcu halk isyanı idi. 2015’in 5 Mayıs’ını 6 Mayıs’a bağlayan gece Renault işçisi, işten atılan 16 arkadaşının kartı basmadığında toplu halde iş bıraktı. O andan itibaren Türkiye, sınıf mücadelesi dönencesine girdi! Tarih Türkiye’de de özüne dönmüştü!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

7 Haziran seçimlerinin merkezinde yer alan sorunun verileri değişti, ama sorunun kendisi çözülmeden kaldı. Bu seçimler Türkiye’nin en derin sorunlarını; örneğin Kürt sorununu, örneğin işçi sınıfının yaşadığı ağır sömürü koşullarını, örneğin Ortadoğu’daki mezhepçi tekfirci cinneti zaten bir çözüme ulaştıramazdı. Hiçbir seçim böyle sorunları çözemez. Ama bunların hepsiyle ilgili olan, onları boydan boya kesen ve onların her birinin çözümünde rol oynayacak bir sorun bu seçimle ortaya konulmuştu: Tayyip Erdoğan sorunu. Seçim, işte bu soruna ilişkin temel çerçeveyi değiştirdi, ama henüz çözüm ufukta görünmüyor.

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

Halk isyanı beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Gerçek Gazetesi Sayı 98

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri