iç savaşın iç savaşı

Author(s): 

2000’li yılların başı, burjuvazinin Batıcı-laik kanadı ile İslamcı kanadı arasında bir siyasi (kansız) iç savaşı Türkiye politikasının merkezine yerleştirmişti. Sonra İslamcı kamp çatladı, AKP ile cemaat arasında bizim DİP olarak “iç savaşın iç savaşı” olarak nitelediğimiz yeni mücadele başladı. Bu iki kansız iç savaşın birleşik dinamiği, 15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gece 24 saatlik, bu sefer kanlı bir “mini iç savaş”ı doğurdu. Şimdi sıra AKP’nin iç savaşında. Hangi tempo ile gelişir, ne biçimler alır, sonucu ne olur, kestirilmesi zor. Ama her gelişme Tayyip Erdoğan’ı biraz daha yalnızlaştıracağı için rejimi gittikçe daha fazla istibdada sığınmaya itecektir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Tarihte istilacı güçlerin istila edilenin kültürünün izlerini silmek için yaptıkları arasında en sık tekrarlananı, toprağı istila edileni

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Önce Yunanistan sarsıldı, sonra Rusya. Türkiye yedek kulübesinden çıktı, ısınma hareketleri yapıyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Sen değil miydin bunlar için “ne istediler de vermedik?” diye soran? Sen değil miydin bütün Türkiye’nin gözleri önünde bunları himaye eden?

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

17 Aralık’ta yapılan yolsuzluk operasyonu ve ardından yaşananlar Türkiye’de tarihte az görülmüş derinlikte bir kriz doğurmuş bulunuyor. Bu kriz üç ayrı krizin bir toplamı olarak görülmeli. Bir siyasi kriz, bir ekonomik kriz ve bir devlet krizi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Solun en azından bazı bileşenleri, krizin derinliğini vurgulamaktan zaten kaçınmıyor. Hatta “sistem krizde” diyenler, halk demokrasisi programlarını ileri sürenler var. Ama ne tuhaftır, bu kriz tahlilleri ve halk demokrasisi önerilerinden solun pratikte çıkarabildiği tek sonuç, 30 Mart yerel seçimlerinde AKP’yi yenilgiye uğratmak gerektiği!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Marmaray, hızlı tren, üçüncü köprü, üçüncü havalimanı!  Türkiye Ortadoğu’da yükselen güç, hâkimiyetten kurtuluyor. Çekemediler. İşte size Tayyip Erdoğan’ın kendisine karşı bir komplo kurulmuş olduğunu kanıtlamak için halka her gün uydurduğu hikâyenin özeti. Gerçek bundan çok farklı. ABD gerçekten de özellikle Türkiye’deki büyükelçisi Francis Ricciardone’yi görevlendirerek Tayyip Erdoğan’a karşı oluşturulacak bir alternatife yeşil ışık yaktı. Biz buna “Amerikancı iktidara karşı Amerikan muhalefeti” teşhisini koyduk. Ama nedenleri üçüncü köprü veya üçüncü havalimanı falan değil. Türkiye’nin Ortadoğu’da yükselmesi falan hiç değil.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Gerçek gazetesi ve sitesi son iki yıldır Erdoğan ile Gülen arasında “iç savaşın iç savaşı”nın başladığı tespitini yapıyor ve son haftalarda bu savaşın kızıştığını vurguluyordu. Aşağıda bu çatışmanın 17 Aralık'tan itibaren ölümüne bir mücadeleye dönüşmesinden önce yazılıp Gerçek Gazetesi'nin Aralık sayısında yer alan yazıyı yayınlıyoruz. 

Gerçek'i paylaş:
iç savaşın iç savaşı beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri