cemaat

Author(s): 

İstibdad rejiminin çürümüşlüğünü görmek için başka yerlere değil doğrudan AKP’lilere kulak verelim. İşte “biatsa biat, itaatsa itaat, ölümüne arkasındayız” diyerek Erdoğan’a yağ çeken Mehmet Metiner’in sözleri: “Fakir fukaradan mütevazılık bekliyoruz. Fakir, fukaraya mütevazılık yakışmaz ki; fakir fukaranın farklı bir seçeneği var mı? Mütevazılık kime yakışır? İktidar sahiplerine, güç sahiplerine yakışır. Zaten konumumuzdan dolayı etrafımızdan dolayı yanımıza yaklaşmıyor. Garip gurebayı unuttuk, unuttuk yani bir garip yanımıza yaklaşsa kulağınıza bir şey söylese ‘Vaktimiz yok’, belediyemize gelse ‘Toplantıda’. Eğer bir zengin geldiyse hele bir de patronun oğluysa maşallah kapıda karşılarız bu ne ya?”

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Cinayetin ardından geçen 10 yıldan sonra her ne kadar tutuklanan ve sanık olarak yargılanan devlet görevlilerinin sayısı artmışsa da devletin bir tutum değişikliği yoktur. Cinayeti üç-beş fanatik gencin üzerine yıkma çabasının yerini cinayeti tek başına cemaatin üstüne yıkma çabası almıştır. Her iki tutum da emniyeti, Genelkurmay'ı, MİT'i, Jandarması'yla boylu boyunca suça bulaşmış devleti aklamaya çalışmak noktasında birleşmektedir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İstanbul Üniversitesi'nde fiili sıkıyönetim uygulamaları doruğa çıktı. Yüksek sesle şiir okunması ve katliamda ölenlerin isimlerinin okunması ve ardından yaşıyor diye bağırılması saldırı ve gözaltı gerekçesi yapıldı. Üniversite yönetimi son dönemde artan saldırılarına gerekçe olarak OHAL'i gösteriyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

672 sayılı OHAL kararnamesiyle üniversitelerden 2346 akademisyen atıldı. Konu üniversitedeki Fethullahçı kadrolaşma ise bu işin nasıl ve hangi silsile içinde yapıldığı bellidir. Herhangi bir kadrolaşma faaliyetini özellikle de bu derece geniş kapsamlı bir kadrolaşmayı YÖK'ü ve rektörlükleri bağlamadan yapabilmeniz olanaksızdır.

Gerçek'i paylaş:

Devrimci İşçi Partisi Merkez Komitesi, darbe girişiminin siyasal ve sınıfsal karakteri, düzenin çeşitli güçlerinin ve kitlelerin darbe karşısındaki konumu, ABD başta olmak üzere emperyalizmin tüm bu süreçteki rolü ve çıkarları, Erdoğan'ın istibdad rejimi ve sermayenin "milli mutabakatı" gibi çeşitli boyutları analiz eden ve bunlara karşı işçi sınıfının programını savunan bir bildiri yayınladı.

Gerçek'i paylaş:

Bugün millet sermayenin çatısı altında birleşemez, sermayeye karşı birleşebilir. Bu birliğin tek harcı ise işçi sınıfı olabilir. Bu birliğin tek gerçek ve birleştirici hedefi ise Türkiye'nin NATO'dan çıkması İncirlik başta olmak üzere tüm emperyalist üslerin kapatılmasıdır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Cemaati yıllarca besleyip, Erdoğan'ın bizzat cemaat için söylediği gibi ne istedilerse verdikten sonra şimdi bu yapıyı tasfiye etme adı altında hukuk tamamen askıya alınıyorsa burada sadece cemaatçilerin hedef alındığına dair mevcut iktidara güven duymak için hiçbir neden yok demektir. Nitekim toz duman içinde, aynı hukuksuzlukla Barış İçin imza atan akademisyenler, KESK'e bağlı Haber-Sen yöneticisi Mehmet Demir gibi tutumu, siyaseti, örgütü apaçık belli mücadeleci insanlar açığa alınıyor. AKP'li olmayan herkesin bu hukuksuzluklarla muhatap olabileceği bir dönem açılıyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Ortadoğu politikası sonunda gelip Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne kadar uzanıyor. Önümüz kriz… Kendi yalnız, umutsuz, güçsüz “hayatına” değil; Ortadoğu’nun da Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin de kaderini çizecek mücadelelere yatırım yapan kazanacaktır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Türkiye’nin çelişkileri derinleşince, Davutoğlu’nun Erdoğan’a karşı daha açık tavır alıp Gül-Arınç-Babacan kampının yanına geçmesi olasılık dışı değildir. O zaman Türkiye’nin 13 yıllık iç savaşından (TÜSİAD’a karşı MÜSİAD) ve iç savaşın iç savaşından (AKP’ye karşı cemaat) sonra bir de "hükümetin iç savaşı" ile karşılaşırsak şaşırmayalım.

Gerçek'i paylaş:

Oluşturulmaya çalışılan Yeni Dünya Düzeni ile birlikte son 30 yıldır dünyada ve Türkiye’de büyük bir dönüşüm yaşandığını söylemek artık y

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

cemaat beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri