Yeni Osmanlıcılık

Author(s): 

Ben Yunan-Roma kültüründen geliyorum diyen Avrupalı işçi, emekçi, genç aydın, Eflatun’la (Platon’la) değil Spartaküs’le övünmelidir. Benzer şekilde ben Şark, İslam, Türk kültür dairesinden geliyorum diyen işçi kendi geçmişini ne padişahlarda, ne de “beş parmak birbirine benzemez, kimi yönetmek için yaratılmıştır, kimi ona hizmet için” diyen şeyhülislamlarda değil, vahdedi vücud felsefesi temelinde Müslümanı Rumu Yahudiyi köylüyü göçebeyi birlikte devrime kaldırmış Şeyh Bedreddin’de bulacaktır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Osmanlı toplumu kölecilik kurumunun köklü bir varlığı olduğu bir toplumdu. Demek ki, bir toplumun geçmişinde olan biten her şeyi toptan “bunlar bize atalarımızdan kalmıştır” diyerek, bunlar “yerli ve milli” diyerek sahiplenmek ahlaki ve ideolojik bir cinayettir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

“Kökler” adlı televizyon dizisi oynadığında, Amerikalı siyahilerin Afrika’dan köle tüccarlarınca Amerika kıtasına nasıl getirildiğini, kölelerin nasıl gaddar koşullarda çalıştığını gören halkın tamamı dizinin kahramanı Kunta Kinte’ye taraftar yazılmıştı. Bizim memleketimiz Kunta Kinte’cilikten vazgeçmez! Bu halk taparcasına sevdiği Muhammed Ali’nin soyunu kurda kuşa yem etmez!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Fethullah Gülen, kendi hareketine balans ayarı verdi. Kürt sorununda AKP’den daha sert, daha savaşçı bir üsluba ve pratiğe (KCK tutuklamalarında polisin ve yargının rolünü düşünün) sahip olan cemaatin, son gelişmeler karşısında yanlış yapmasını engellemek için Kur’an’dan “Sulh hayırdır!” sözünü çekti aldı ve hükümetin Öcalan ile başlattığı görüşmelere destek vermiş oldu.

Gerçek'i paylaş:
Yeni Osmanlıcılık beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri