Ortadoğu Sosyalist Federasyonu

Author(s): 

Son onyıl içinde Avrupa’daki isyanlar, ABD’deki Occupy (İşgal et) hareketi, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki Arap devrimleri yalnızca başlangıçtı. Bir geri çekilme döneminin ardından, 2018’de Tunus’ta, İran’da, Ürdün’de, Irak’ta kitlelerde yeni bir yükseliş görülüyor ve dünya kapitalist krizi yeni bir sarsıntı dönemine giriyor. Küresel sistemik kriz bir yandan savaş eğilimi, bir yandan da devrim eğilimi doğuruyor. Devrimci bir ENTERNASYONAL’e her zamankinden çok ihtiyacımız var.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

صادق صباح اليوم، الخميس الموافق 19 يوليو/تموز 2018، الكنيست الإسرائيلي، برلمان الدولة الصهيونية الخاضعة لسيطرة الائتلاف اليميني المتطرف الحاكم بقيادة بنيامين نتنياهو، على القانون الأساسي للفصل العنصري "الدولة القومية للشعب اليهودي" بتصويت 62 صوتا مؤيدا و55 صوتا معارضا وصوت واحد امتنع عن التصويت، لتلغي حتى التمثيلية "الديمقراطية" لإعلان "استقلال إسرائيل" عام 1948.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bugün, 19 Temmuz 2018’in erken saatlerinde Siyonist devletin aşırı sağ koalisyonun kontrolü altındaki parlamentosu olan İsrail Knesset’i 62’i oya karşı 55 oy ve bir çekimser oyla 1948’deki “İsrail Bağımsızlık Bildirgesi’nin” sahte demokratik görünüşünü bile feshederek “Yahudi Halkının Ulus Devleti” adlı apartheid (ırk ayrımı) kanununu kabul etti. Sadece Arapça bir “resmi dil” olmaktan çıkmıyor, yeni kanun işgal altındaki ülkenin Filistinli Arap vatandaşlarının son derece kısıtlı haklarına yıkıcı bir darbe vuruyor. Etnisiteye ve dine göre ayrışma kuruluyor , “Yahudi yerleşimleri” övülüyor ve Devletin en yüksek “ulusal değeri” olarak tanıtılıyor. Ancak, Netanyahu'yu destekleyen yozlaşmış hahamların emrettiği “ultra-ortodoks” denen çarpıtılmış Yahudilik versiyonuna uymayan İsrailli Yahudi vatandaşlarının hakları da yakın tehlike altındadır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bugün ABD-İsrail-Suud işbirliğinin Ortadoğu’yu adım adım gerici bir mezhep savaşına taşıdığı bir iklimde Yemen savaşı geleceğin hazırlandığı savaş odaklarından biridir. Yarın Ortadoğu’nun tamamının ne hale düşeceğini anlamak için insanın bugünün Suriye’sinin yanı sıra Yemen’e de bakması gerekir. Yemen’de bir iç savaş yoktur! En önde Suud’un yürüdüğü bir gerici ittifakın Yemen’e karşı savaşı ve işgali vardır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Filistin halkı, 70 yıl önce 15 Mayıs tarihinde binlerce yıldır yaşadığı topraklardan kovuldu. 750.000 Filistinli, Siyonist çetelerin namluları önünde aç ve susuz bir şekilde kentlerini terk edip kaçmaya zorlandı. Şu an bu sayının çok daha üzerinde Filistinli, bölge ülkelerindeki çeşitli kamplarda yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Bir kısmı da uzak ülkelere göç etmiş durumda. Filistinliler bu olaya Nekbe (Felaket) adını veriyorlar.

Gerçek'i paylaş:

Kralların, emirlerin, şeyhlerin, mollaların, gerici güçlerin elinde Ortadoğu ve Kuzey Afrika süratle bir felakete doğru ilerliyor. Mezhep savaşı halklarımıza kanlı bir gelecek vaat ediyor. Bütün bölgenin işçi sınıfı güçleri derhal harekete geçerek kendi aralarında bir cephe kurmalı, başta işsizlikle boğuşan kent yoksulları, yoksul ve topraksız köylüler olmak üzere, Körfez ülkelerinde köle gibi yaşayan yabancı uyruklu işçiler, gericiliğin saldırısı altında her geçen gün değişik tehditlerle yüz yüze kalan kadınlar ve gençler ve elbette ezilen uluslar ve mezhepleri bir ortak hedef etrafında birleştirmelidir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Suriye savaşı 2011’den günümüze bütün dünyanın gündeminin en ön planında oldu. Bu (akamete uğrayan bir devrimin yaşandığı ilk altı ayı hariç) bir iç savaştı. Baas rejimi ve Beşşar Esad’ın güçleri ile başını tekfirci-mezhepçi örgütler DAİŞ ve El Nusra’nın çektiği Sünni ordular arasında bir iç savaş. Ama Suriye savaşı aynı zamanda bütün dünyanın müdahale ettiği bir savaştı. En başta ABD ve AB emperyalizmi ile onların bölgedeki en iyi müttefikleri Suud, Katar ve AKP Türkiyesi arasındaki ittifak Sünni orduları besleyen el oldu. Bunların karşısında ise İran, Irak ve Lübnan Hizbullahı, Esad rejiminin yanında yer alıyordu. Sonunda geçen Eylül ayında bunlara Rusya da katıldı. Yani Suriye iç savaşı aynı zamanda tipik bir “vekâlet savaşı” idi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Türkiye ve Rusya arasındaki yakınlaşma 15 Temmuz darbe girişiminden sonra artarak devam ediyor. Rusya, Dışişleri Bakanı Lavrov’un ağzından 15 Temmuz’da ABD ve NATO’nun sorumluluğunu gündeme getirdi. Erdoğan ve AKP ise darbe girişimi dolayısıyla, düşürülen Rus uçağının tüm suçunu Gülen cemaatinin Hava Kuvvetlerine sızan elemanlarının üzerine ihale etme şansını buldu. Rus uçağını düşüren pilotların tutuklandığına dair haberler ulusal ve uluslararası basına servis edildi.

Gerçek'i paylaş:

Biz demokratik özerk bölgelerin sadece Türkiye’nin Kürtlerinin kendilerine ait bir statüsü olması bakımından anlamlı olduğunda ısrarlıyız. Ancak bugün öne sürülen demokratik özerklik programında olduğu gibi, Kürt halkının ötesinde tüm Türkiye'yi kapsayan bir program ortaya konulduğunda Türkiye’nin işçileri ve emekçileri açısından kararı sınıf örgütlerinin vermesine saygı duymaları gerektiğini hatırlatmak zorundayız..

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Yunanistan halkı ile dayanışmaya! Kahrolsun AB/IMF/Avrupa Merkez Bankası troykası! Kapitalizmin krizinin bedelini kapitalistler ödemelidir! Çipras liderliği ve onunla aynı siyaseti izleyenlerle her yerde bağlarımızı koparalım! Krizin enternasyonalist devrimci bir çözümü için ileri!

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

Ortadoğu Sosyalist Federasyonu beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri