Deniz Gezmiş

Author(s): 

6 Ocak 1969’da aralarında Sinan Cemgil, Ulaş Bardakçı ve Taylan Özgür’ün de olduğu devrimciler emperyalist ABD’nin Vietnam’da sürdürdüğü kirli savaşın yürütücülerinden biri olan Komer’in ODTÜ ziyareti sırasında 1969 model Cadillac marka siyah renkli makam otomobilini ters çevirip yaktılar. Vietnam kasabının bu topraklarda elini kolunu sallayarak gezmesine engel oldular. Lafta kalmayan kendini pratikte de gösteren enternasyonalizmin ne de güzel bir örneği!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Türkiye'de Erdoğan ve AKP'nin istibdat rejimi gazeteci ve akademisyenlere yönelik baskılarla, sürgün, işten atma/attırma, gözaltı ve tutuklamalarla kendini gösteriyor. Düşünce ve ifade özgürlüğü gerçek anlamda ayaklar altında. Türkiye bu tür baskılara yabancı değil, 12 Mart'ları, 12 Eylül'leri, 93 konseptini, 28 Şubat'ları yaşadı. Tüm bu dönemlerde Türkiye'nin hâkim sınıfları emperyalizmin tam onayı ve desteğiyle hatta deyim yerindeyse talimatı ve yönlendirmesiyle muhalifleri susturdu, içeri attı, katletti. Bugün de ülkeyi bir istibdat rejimine sürükleyen Erdoğan ve AKP, iktidarını emperyalistlerin aktif desteğine borçlu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Deniz Gezmiş ve arkadaşları hiç şüphesiz ki Türkiye devrimci tarihinin en önemli önderlerindendir. Denizlerin idam edildiği 6 Mayıs 1972 günü, Türkiye’nin bütün devrimcileri için özel bir anlam ifade etmektedir. Bu yüzden Denizleri anlamak ve onların mücadelesinden gerekli dersleri çıkarmak günümüz devrimcilerinin görevidir. Denizleri anlamanın yolu ise yaşadıkları dönemin nesnel koşullarını ve bu nesnel koşullar karşısında onların ne yaptıklarını anlamaktan geçer.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Tülay gençken Türkiye sosyalizminin reformizmden koparak devrimci bir yola girmesinde Deniz’lerle, Mahir’lerle, İbo’larla birlikte rol aldı. Ama olgunluk döneminde de devrimci Marksizmi keşfetti, onun militanı oldu. Bir proletarya enternasyonalisti, bir devrimci militan olarak öldü.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bir liberal bir Kemaliste demiş ki, gel Kemalist seninle beraber bir kumpas yapalım: bir doz liberalizm, bir doz Kemalizm, bir doz da Marksizm, herkesi CHP’ye bağlayalım.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Yusuf Aslan, Deniz Gezmiş ve Hüseyin İnan’ın katledilişi 43. yılında Türkiye genelinde birçok etkinlik ile protesto edildi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idam edilişinin yıl dönümünde İzmir'de gençlerin, işçilerin ve emek

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idamının 43.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İstanbul Üniversitesi’nde bir araya gelen öğrenciler, Denizlerin idamını engellemek için gerçekleştirdikleri eylemde hayatlarını kaybeden

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

30 Mart 1972’de katledilen Mahir Çayan ve arkadaşları için saat 18.30’da Setbaşı Mahfel’de toplanan kitle sloganlar eşliğinde Heykel’e yü

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

Deniz Gezmiş beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri