alevi

Author(s): 

Bugün Sivas Madımak Otel’de, çoğu Alevi 35 canın gözü dönmüş kitlelerce yakılarak katledilmesinin 24. yıldönümü. Dünyanın içinde yaşadığımız coğrafyası mezhepçi savaşların pençesinde. Erdoğan ve AKP, toplumu mezhepçi bir kutuplaşmaya doğru sürüklemeye çalışıyor. Böyle bir ortamda Sivas katliamı daha da özel bir anlam taşıyor. Aşağıda Sungur Savran yoldaşımızın sitemizde Sivas katliamının 20. yıldönümünde yayınlanmış olan ve Madımak’ın suçlularını berrak biçimde teşhir eden yazısını yayınlıyoruz.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Antalya’da 27 Aralık Pazar günü Maraş katliamını protesto etmek için eylem ve basın açıklaması yapıldı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Aleviler açılımın içinin kof olduğunu ve bir aldatmacadan öteye gitmeyeceğini çok iyi biliyorlar. Dışişleri Bakanlığı süresince Ortadoğu'da izlediği mezhepçi politika dolayısıyla Davutoğlu'nu gayet iyi tanıyorlar! AKP'nin, kendilerine meydan okurcasına, 3. Köprü için "Yavuz Sultan Selim" ismini düşündüklerini unutmadılar.

Gerçek'i paylaş:

12 Ekim Pazar günü Alevi Kültür Dernekleri ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı tarafından Ankara'da bir

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Polisin hazırladığı Gezi raporunda eyleme katılanlar hakkında “yüzde 78’i Alevi olup” ibaresinin kullanılması fişleme tartışmalarını gündeme taşıdı. Muammer Güler bir açıklama ile iddiayı yalanladı ve yüzdenin sadece Alevileri değil bu ibarenin peşinden sıralanan sendika, sivil toplum örgütü, taraftar grupları vb. tanımladığını iddia etti. Muammer Güler muhtemelen doğru söylüyor. Yapılan fişleme değil, Alevilere yönelik bir psikolojik harekât.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bir bütün olarak bakıldığında paket, halk isyanının var olan güçlerine sopa gösteriyor. Buna karşılık, halk isyanı yeniden parladığında onun saflarına katılma potansiyeli yüksek olan Kürt halkına uyuşturucular sunuluyor. Onu isyandan uzak tutmak başlıca amaç. Erdoğan ve AKP halk isyanına karşı kendini ayakta tutma savaşına devam ediyor. Bunun çok zor olduğunu yaşayarak göreceğiz.


Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Halk isyanı bize birbirimizi kucaklamayı öğretiyor. Ama sadece kendimize benzeyenleri değil, daha da önemlisi benzemeyenleri de, toplumun yüzde 99’unu da kucaklamayı bilmeliyiz. Gezi Parkı’nın ve ODTÜ’nün ağaçları elbette önemli. Ama mezhep savaşının koskoca bir Alevi toplumu için yarattığı dehşet verici tehlike de en az o ağaçlar kadar önemli!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Çok açıkça Aleviler AKP hükümetinin yönettiği bir Türkiye’de kendilerini güvende hissetmemektedir. Böyle bir ortamda cem evi ve camiyi aynı mekânda buluşturacak ve Gülen cemaati tarafından finanse edilen bir projenin kardeşlik olarak değil Sünnileştirme projesi olarak değerlendirilmesi ve tepki görmesi doğaldır. 

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Tarihi gerçeklerin incelenmesi bu kolaycı tabloyu sorgulamak ve reddetmek gerektiğini ortaya koyuyor. Burada 20 yıl sonra ayrıntılı bir delil sergileme işlemine girişmeyeceğiz. Belgelere erişmek kolay. Anlatacağımız öykü yadsınamayacak kadar açık. Madımak yangını bir devlet operasyonudur.

Gerçek'i paylaş:

Tunus ve Mısır’da diktatörleri deviren Arap devriminin etkisiyle Suriye’de Beşar Esad’ın burjuva diktatörlüğüne karşı başlayan halk isyanı emperyalizmin ve bölgesel işbirlikçilerinin girişimleriyle uysallaştırıldı ve emperyalizmin dümen suyuna sokuldu. Bunda Türkiye, Katar Emirliği ve Suudi Arabistan Krallığı’nın oluşturduğu mezhepçi ve gerici ittifak başrolü oynadı.

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

alevi beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri