25 Kasım

Author(s): 

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü sebebiyle kadınlar, 26 Kasım Cumartesi günü sokaktaydılar.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

''25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü'' nedeniyle Bursa Setbaşı'nda, saat 18.30'da Kadın Platformu'nun çağrısıyla toplana

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Kadınların yaşamını savunmak ve şiddete maruz kalmalarını engellemek elbette tek tek "kahraman kadınlar"dan geçmiyor. Bu ancak, kendi yaşam hakkını savunmanın meşruluğu temelinde kolektif bir mücadele ve dayanışmanın örülmesi ile yani öz savunma örgütlenmeleri kurarak mümkün olabilir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İstanbul’da kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü yürüyüşü için Taksim Tünel’de bir araya geldi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

25 Kasım, sadece Mirabel Kardeşler’i anma günü değil, onların bugün daha da yakıcı hale gelen mücadelesini yükseltme günü. Onların gösterdiği cüret ve cesaretle! Mücadelemizde yaşatacağımız anılarını ve sembolleşen şu sözlerini hiç unutmadan!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

25 Kasım, Dominik Cumhuriyeti’nde, Patria Mercedes, Minerva Argentina ve Maria Terasa Mirabel’in, Trujillo diktatörlüğüne karşı yürüttükl

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü sebebiyle İstanbul'da 23 Kasım Pazar günü çeşitli eylemler düzenlendi. 

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Gününde kadınlar Antalya’da alanlardaydı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü’nde, İstiklal Caddesi’nde bir yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşe Devrimci İşçi Partili kadınlar, Filmmor Kadın Kooperatifi, Sosyalist Feminist Kolektif, KESK’li, DİSK’li, TMMOB’lu ve çeşitli kurumlardan yüzlerce kadın katıldı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

25 Kasım 1960’ta Dominik Cumhuriyet’inde Trujillo diktatörlüğüne karşı özgürlük mücadelesi yürüten üç kız kardeş, Mirabel Kardeşler (“Kelebekler” olarak anılırlar) diktatörlük ajanlarınca kendilerine tecavüz edilerek öldürüldü. Kelebeklerin bu mücadelesi, kendi ülkelerinde diktatörlüğe karşı yürütülen özgürlük mücadelesinin simgesi haline gelirken; bu şekilde vahşice katledilmeleri tüm dünyada erkek egemen sistemde kadınlara uygulanan şiddetin sembolü oldu. 25 Kasım tarihi, 1981 yılında Latin Amerika Kadın Kurultayı’nda alınan bir kararla “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü” olarak kabul edildi.

Gerçek'i paylaş:
25 Kasım beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri