10 Ekim Ankara katliamı

Author(s): 

DAİŞ’in yılbaşı gecesi İstanbul’da Reina adlı gece kulübünde gerçekleştirdiği katliam hakkında doğru yanlış söylenmedik şey kalmadı. Ama kimse bunun DAİŞ’in Türkiye’deki eylem ve katliamlarında yeni bir evre olduğunu fark etmedi. DAİŞ’in eylemleri çeşitli evrelerde değişik işlevler taşıdı. Bir ilk aşamada (en tipik örneği Reyhanlı 2013) Türkiye içinden kendisine verilen desteğin durdurulması ihtimaline karşı uyarıda bulundu. Bu amaca yönelik eylemler yeni amaçlar devreye girdikten sonra da devam edecekti. İkinci aşamada, 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra düzenlediği bombalı saldırılardan (özellikle 20 Temmuz Suruç ve 10 Ekim Ankara katliamları) itibaren HDP’nin, solun ve sendikaların eylemlerinin etrafını boşaltmaya girişti. 20 Ağustos 2016’da Gaziantep’te bir sokak düğününde çoluk çocuk 59 insanı katleden eylem ise bir bütün olarak Kürt halkına nefret kusma örneğiydi. Bu ikinci aşama devam ederken 2016 başından itibaren DAİŞ ilk evrenin amacını yeni bir hedefle birleştiriyor, turizm ortamlarına saldırmaya başlıyordu: Sultanahmet (Ocak 2016), Beyoğlu (Mart 2016), Atatürk Havalimanı (Haziran 2016). Bu da üçüncü aşamaydı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bu katliamlar dizisinin, geride bıraktığımız bir yılda fiili mücadeleler üzerindeki olumsuz etkileri yadsınamaz. Ancak bu süreçte yitirdiğimiz genç yaşlı, kadın erkek her bir insanımızın aynı zamanda birer mücadele çağrısı olduğunu bir an olsun unutmadan, kararlılıkla mücadele eden devrimcilerin varlığına da tarihin şahitlik ettiğinin altını çizmek gerekiyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bursa'da 10 Ekim katliamının 1.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

There has been a massacre in the Ataturk Airport, a terrorist attack which ended the lives of tens of people and wounded hundreds more.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Sorumluları biliyoruz. Türkiye'yi Suriyeleştiren politikalarıyla Erdoğan ve AKP iktidarı bu katliamın da sorumlusudur.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

7 Haziran seçimlerinde Erdoğan ve AKP’nin uğradığı yenilgi, Gezi sonrası halk isyanı ile 6-12 Ekim serhildanının sandığa tercümesidir.
Türkiye solu bu sonucu çıkaramamıştır. Bu yüzden de Gezi sonrası Türkiyesi’nin solda doğru biçimde kavranmasında ve buna uygun politikalar belirlenmesinde büyük handikaplar mevcuttur.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi sağlık emekçileri son dönemde idarenin sistematik şekilde uyguladığı baskılara, sürgünlere ve soruşturmalara karşı 25 Mayıs saat 12:00’de SES, İstanbul Tabip Odası ve Devrimci Sağlık-İş çağrısıyla eylem gerçekleştirdi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Erdoğan ve AKP'nin başında olduğu devlet kasten 104 insanımızın katledilmesine yol açmıştır. Bu yüzden DAİŞ militanları serbest bırakılıyor, failler, DAİŞ'le işbirliği yapanlar, ihmali olanlar soruşturulmuyor. AKP'yi ve Erdoğan'ı yenmeden katledilen 104 emekçinin hesabının sorulamayacağı, barışın gelmeyeceği, yeni katliamların önlenemeyeceği gayet açık.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Eskişehir Emek ve Demokrasi Güçleri'nin çağrısıyla 10 Ekim Katliamı anması 10 Nisan 13:30'da Hamamyolu Saatli Kule önünde yapılan basın açıklaması ile yapıldı.

Yapılan basın açıklamasında 10 Ekim Katliamı'nın yanında diğer katliamlara da değinilerek sorumlularından hesap sorulacağı vurgusu yapıldı. Katliamda hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşunun ardından sloganlar atılarak basın açıklaması sonlandırıldı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Soruşturmaların bizlere geri adım attıracağını, sıra arkadaşımız Güney Doğan’ı unutturacağını düşünüyorsalar, yanılıyorlar! Biz geri çekilmeyeceğiz! İTÜ’de Güney Doğan’ın adını yaşatmaya devam edeceğiz! Tüm İTÜ öğrencilerini ve emekçilerini, 8 Ocak Cuma günü saat 15.30’da Deprem Mühendisliği ve Afet Yönetimi Binası’nda görülecek soruşturmaya, arkadaşlarımızı yalnız bırakmamaya çağırıyoruz!

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

10 Ekim Ankara katliamı beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri