Merkez Bankası

Author(s): 

TÜSİAD, 16 Nisan referandumu günü saat 17:00’de bir muhtıra yayınlayarak sonuç ne olursa olsun iktidardan bekledikleri siyasi programı ortaya koymuştu. Geçen zaman zarfında iktidarın uygulamalarının nasıl TÜSİAD’ın istediği noktaya geldiğini gördük. Patronlar kulübü 24 Haziran seçimlerinden sonra da bir muhtıra yayınladı ve adeta Erdoğan’ın eline izleyeceği ekonomik programı önceden vermiş oldu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Patronlar avaz avaz bağırırken sendikaların suskunluğu kabul edilemez. Öncü işçiler hem geniş işçi kesimlerini uyarmalı hem de sendikalarına baskı kurmalıdır. Ayrıca örgütsüz iş yerlerini örgütlemek için de seferberlik içinde olmak gerekir. Çünkü kapitalistler yalnız ve örgütsüz yakaladıkları işçiye acımayacaklar!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Türkiye 16 yıldır AKP tarafından yönetiliyor. Bu yönetimin sonucunda geldiği yer şu: Bugünlerde Türkiye’de reel faiz, Arjantin’den sonra, dünyada en yüksek ikinci sıraya yerleşmiş durumda!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Biz Merkez Bankası bağımsızlığının karşısına AKP hükümetinin oyuncağı olacak bir para politikasını koymuyoruz. Merkez Bankası üzerinde proletarya diktatörlüğü sembolik ifadesiyle anlatmak istediğimiz, işçi sınıfı mücadelesinin ve sonunda iktidarının basıncıyla Merkez Bankası’nın sosyal harcamalara, ücret artışlarına ilişkin kaynak ihtiyacını karşılayacak ölçüde ve yönde kredi yaratmasıdır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

AKP bir kişilik bölünmesi yaşıyor. NATO ile Rabiacılık arasında, Wall Street’le İslami bankacılık arasında, faizle oynamakla Merkez Bankası’nın bağımsızlığı arasında.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

“Dolar neden yükseliyor?” sorusu her şeyden önce işçinin emekçinin yarın karşı karşıya kalması muhtemel ağır krizle nasıl başa çıkacağını belirlemek için önemli. Ama aynı zamanda burjuva iktisatçıları krizin nedenleri konusunda kendi aralarında büyük bir kavgaya tutuşmuşken bu sorunun cevabı daha da büyük önem taşıyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

“AKP kaç parça?” sorusuyla Yılmaz Durmuş'un ne ilgisi var diye soracaksınız? Adam eski Merkez Bankası başkanı, teknokrat biri. Ununu elemiş, eleğini asmış diyeceksiniz. Bir kez daha düşünün bunu söylemeden önce.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Gelen giden Tayyip Erdoğan’a bir dokunduruyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Lafla peynir gemisi yürümez!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Gülün bakalım, Merkez Bankası silahını doğrultmuş da doların belini kırıyormuş. Silah boşaldı, beyefendiler, hanımefendiler. Yarın dolar denen canavar başını yeniden kaldırınca ne yapacaksınız?

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

Merkez Bankası beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri