Kerkük

Author(s): 

Erdoğan ve AKP’nin politikaları halkların başına daha çok çorap öreceğe benziyor. Kerkük bize çok büyük bir ders veriyor. Burjuvaların, toprak ağalarının dostluğunun sahteliğini gösteriyor. Halkların kardeşliği petrolün vanasını kimin tuttuğuna bağlı olamaz. Burjuvaların sahte dostlukları, petrol kavgasında halkları birbirine düşürmekte, çıkarcı politikaların bedelini Türk, Kürt, Arap emekçilerine kanıyla, canıyla ödetmektedir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Irak emperyalist işgale uğrarken bunu kendisine fırsat olarak gören ve ABD’nin kanatları altında Kerkük’ü kurtarma hayalleri kuran Kürt burjuvaları, Kürt halkını yine Amerikan tanklarına ezdirmiştir. Diğer tarafta ise emperyalist işgal yüzünden milyondan fazla insanını kaybeden Irak’ın ordusu Kürtlerin üzerine Amerikan tanklarıyla yürümektedir. Barzani, emperyalizm ve Siyonizm’in desteği ile Kerkük’te hakimiyetini ilan ettiğinde de bugün Amerikan tanklarıyla Irak ordusu bayraklarını göndere çektiğinde de Kerkük kurtulmuş, kurtarılmış değildir. Olan Kürt ve Arap halklarının boynundaki emperyalist zincirin daha da sıkılaştırılmasıdır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Barzani devlet kurarsa bunun para birimi Türk lirası olur. ABD 2011’de Irak’tan askerini çekerken Barzani’yi Tayyip Erdoğan’a emanet etti. Her iki taraf da bunu ciddiye aldı. Şimdi gereği yapılıyor. O günden beri Türkiye Barzani’nin Ortadoğu’daki hamisi rolünü üstlendi. Yatırımların hızla ilerlemesi de bunu ekonomik alanda perçinledi. Şimdi DAİŞ’e karşı verilen Musul savaşı esnasında Barzani peşmergelerinin Kerkük’e KBY bayrağını çekmeleri işin petrol yanını da çözmüş görünüyor. Bir ikinci Kıbrıs senaryosu ilerliyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Irak Kürdistanı’nda 25 Eylül’de bağımsızlık referandumu yapılması planlanıyor. Kerkük’ün de tartışmalı bölge statüsünden çıkarılıp Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne (KBY) bağlanmasını öngören referandum, Irak ve bölge çapında ciddi gerilim ve tartışmalara sebep olmuş durumda. KBY peşmergelerinin DAİŞ’e karşı Kerkük başta olmak üzere tartışmalı bölge statüsündeki yerlerde askeri ve siyasi bir hâkimiyet sağlamış olması referandumun fiili dayanağını oluşturmakta.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Külter olayı, Kürt halkının özgürlük mücadelesine katılan birinin kaybedilmiş olmadığını, hayatta olduğunu öğrenerek bir rahat nefes almaya müsait bir olay değildir. Keşke öyle olsaydı! Külter olayı, sayısız soruyu davet eden bir olaydır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Tam kriz kapanıyor, TSK çekiliyor derken bir de bakıyorsunuz ki DAİŞ kampa saldırmış! Katyuşa füzeleri atmış. Ne talihliyiz ki Türk askeri ölmemişmiş, ama iki Iraklı gönüllü sizlere ömürmüşmüş. Hikâye böyle devam ediyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

IBSİD Ortadoğu İslamı içinde bir mezhep iç savaşının örgütüdür. Seçtiği ülkeler, İran’ın ana müttefiklerinin iktidarda ya da güçlü olduğu ülkelerdir: Amerikan işgali sonrası Şiilerin hâkim duruma geldikleri Irak, Alevi Esad’ın yönetimindeki Suriye, Şii Hizbullah’ın hükümet kurduran ve bozan güç olduğu Lübnan.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Kürt sorununda çözülen hemen hemen hiçbir şey yok ama AKP hükümeti “çözüm süreci”nden bahsetmeye devam ediyo

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı bir açıklama yaparak gerillanın çekilişini durdurduğunu açıkladı. Böylece, hep yüksek perdeden konuşan, “süreç diye bir şey yok, bizim çalışmalarımız var” diyen, yeni karakollar inşa ettiren, yeni korucu kadroları açan Tayyip Erdoğan’a cevap verilmiş oldu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

 

Çok değil bundan iki sene evvel Radikal gazetesi, milletvekili seçimleri ertesinde mecliste gerçekleştirilen BDP'lilerin yemin töreni sırasında Cumhurbaşkanı Gül, komutanlar, Başbakan Erdoğan ve CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun salonu terk etmelerini bu başlıkla afişe etmişti. Çok değil bundan yaklaşık bir buçuk sene önce Ahmet Türk, Diyarbakır’da KCK operasyonlarını eleştirmek için başkaldırı çağrısı yapmıştı. Bugünse Türk ve Kürt tarafları arasında adına “çözüm süreci” denen bir gelişme ile karşıyayız. Savaşan iki taraf, değişen güç dengelerini ve politik ortamı da hesaba katarak bir uzlaşmaya varmış olabilirler. Elbette barış herkesin, en çok da bu savaşta çocuklarını yitiren Türk ve Kürt emekçilerinin, ezilenlerinin özlemidir. Ama insan ister istemez şu Alman sözünü hatırlamadan edemiyor: “Yükselen daima neyin üzerinde yükseldiğini bilmelidir”.

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

Kerkük beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri