BES

Author(s): 

Türkiye işçi sınıfı tarihinin en büyük hak gasplarından bir ile karşı karşıyadır. En ufak bir rehavet sadece bugünün işçilerinin değil gelecek kuşakların da sefalete ve kölelik koşullarına mahkum edilmesi anlamına gelir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Erdoğan'ın, Gülen cemaatine sitem ederken söylediği “ne istediniz de vermedik?” sözü çok konuşuldu. Bu cemaate verilenlerin ülkeyi ne hale getirdiği ortada. Ama Erdoğan ve AKP iktidarından ne istediyse alan sadece cemaat değil. Esas ne istediyse alanlar patronlar.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İşverenler bu krizden çıkmak ve bunun faturasını toplu bir şekilde emekçilere ödetmek için planlar yaparken, işçilerin zorunlu BES’ten cayma hakkı da bireysel düzeyde kalmamalı. Bu toplu saldırıya karşı emekçilerin tepkisi de toplu olmalı ve sendikalar BES’ten toplu çıkışı örgütlemelidir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Türkiye sarsıntılı bir dönemden geçiyor. AKP hükümeti ve Erdoğan en zor günlerini yaşıyor. Kendi derdinden başka bir şeyi gözü görecek hâli yok. Ama bu durumda bile işçinin emekçinin haklarına yönelik saldırılara hız kesmeden devam ediyor. Hükümet 15 Temmuz darbe girişiminin ardından henüz yalnızca iki hafta geçmişken bireysel emeklilik soygunu yasa tasarısını meclis başkanlığına sundu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne zorunlu katılım, bireysel emeklilik soygunu demektir. Asgari ücretliye yansıması sene başında yapılan 300 liralık zammın tamamen erimesi olacak. Zaten Ekim ayında vergi dilimine girecek asgari ücretlinin eline geçecek para 1107 liraya kadar düşüyordu. 100 lira BES kesintisi de yapıldıktan sonra 300 liralık zam tamamen buharlaşıp uçmuş olacak. Asgari ücret zammı bahane edilerek sene başından beri iğneden ipliğe yapılan zamlar da hesaba katılırsa, asgari ücretlinin iyice yoksullaşması kaçınılmaz.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 
10 Ekim Ankara Katliamı’nın ardından ilan edilen grev ve boykot, İzmir’de 2’inci gününde de etkili eylemlerle sürüyor.
Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Antalya’da Büro Emekçileri Sendikası (BES) 2013 yılında Memur Sen’in imzaladığı toplu sözleşme sonucu maaşlarına Temmuz ayında zam yapılm

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

8 Mart eylem ve etkinlikleri çerçevesinde İzmir'de KESK'li kadınlar 8 Mart günü iş bırakarak saat  11:00'de Konak YKM önünde toplanarak yine Konak Eski Sümerbank önüne doğru yürüyüşe geçti.''8 Mart'ta hizmet üretmiyoruz'' şiarı ile işyerlerinden eyleme katılan kamu emekçisi kadınlara Devrimci İşçi Partili kadınlar da destek vermek için alandaydı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bir işyeri düşünün. Bu işyerinde resmen örgütlenmiş bir sendika var. Dolayısıyla, sendikanın işyeri temsilcileri var. Bu temsilciler, işyerinde sendikanın bir faaliyetini üyelere duyurmak için afiş asıyorlar, bildiri dağıtıyorlar. Kulağı yıllardır “teröristler”, “anarşik faaliyet” şu bu, gerici bin bir zırva ile doldurulmuş olduğu besbelli haddini bilmez birtakım güvenlik görevlileri, sendika işyeri temsilcilerini engelliyorlar. Bildiri dağıtılamıyor. Asılmış olan afişler indiriliyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

"İnsanca yaşam, güvenceli iş, güvenceli gelecek" için alanlara çıkan Büro emekçileri 27 Şubat'ta Türkiye genelinde 1 günlük grev yaptı. Grev, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK) bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) tarafından gerçekleştirildi.

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

BES beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Gerçek Gazetesi Sayı 98

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri