ulusların kendi kaderini tayin hakkı

Savaşın, yoksulluğun ve esaretin pençesindeki halklar 21 Mart gününü büyük acılar içinde karşılıyor. Kürt halkı için bir kez daha Newroz bayramı ölümlerin ve esaretin gölgesinde kutlanacak. Biliyoruz ki bu topraklarda Newroz böyle Newroz olmuştur. Kürt halkının direnişi ve mücadelesi yasakları aşmış, meydanlara akmış, Newroz ateşleri direnişin ve özgürlük mücadelesinin sembolü olmuştur.

Gerçek'i paylaş:

Yasaklanmış meydanlarda ve baskı altında kutlandığı müddetçe Türkiye'nin tüm işçi, emekçi ve ezilenleri için bu bayramın adı Newroz olmaya devam edecektir. Newroz ve Nevruz, Türk ve Kürt eşit olduğunda birbirine kavuşacaktır. Devlet merasimlerinin yerini, eşit ve özgür halkların birlik ve kardeşlik şöleni aldığında Newroz ve Nevruz tüm halkların ortak bayramı olacaktır!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bizim bu ziyarette en çok dikkatimizi çeken şeylerden biri, Kürt halkı içindeki iki eğilimden parlamentarizme bağlı yaklaşımın soyut “barış” söylemi oldu. Erdoğan’ın savaşı başlatması ani bir kaprisin sonucu değil. Bu savaş, tam da Clausewitz’in söylediği gibi, bir politikanın ifadesi. Erdoğan Kürt hareketini yeniden geriletmek istiyor. O zaman sadece “barış” çağrısı yapmak yetmez, barışın düşmanı politikaları kaynağında durdurmak gerekir. Erdoğan’ı yenilgiye uğratmadan ya da hiç olmazsa bir süre için elini kolunu bağlamadan savaşı durdurmak çok zor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Post-Leninistler burjuva demokrasisinin hayaller dünyasında oyalanırken biz bir yandan insanlığın ezici çoğunluğuyla, % 99’la el ele sömürüyü, savaşı, ezilmeyi yeryüzünden sileceğiz; bir yandan da burjuvazi için diktatörlük, ama işçi sınıfı ve ezilenler için görülmemiş bir demokrasi, halklar arasında tarihte yaşanmamış bir kardeşlik temelinde gerçekten yeni bir dünyayı kuracağız!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Kıbrıs sorunu doğal gaz ticareti meselesi değildir. Kıbrıs sorunu Kıbrıslıların kendi kaderini tayin etme hakkının emperyalistler ve sömürgeci Türkiye tarafından Kıbrıslıların elinden alınması sorunudur.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

12 yıl önce 17 Ağustos sabahının erken saatlerinde Türkiye, tarihinin en yıkıcı depremlerinden biriyle sarsıldı. Kocaeli merkezli depremde 20 bine yakın insanımız hayatını yitirdi. Kapitalist ekonominin ve burjuva devletinin el ele vererek bir doğal olayı bir fecaate çevirdiği bu olaydan 12 yıl sonra, devlet yeniden bir facia yaratmak üzere adımını atmış durumda. 17 Ağustos 2011 akşamı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin uçakları Irak’ın Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki çeşitli PKK kamplarını ve bu arada Kandil’i bombalamaya başladı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Partimiz adına büyük bir gururla katıldığım, 30-31 Temmuz’da Amed’de (Diyarbakır) toplanan Demokratik Toplum Kongresi’nin 5. Olağan Genel Kurulu’nda sohbet ettiğim Gewerli (Yüksekovalı) bir dostumdan öğrendiğim bu Kürt anasözü/atasözü, 14 Temmuz’da yapılan “Demokratik Özerklik” ilanının ardından yaşanması gereken süreci en iyi tanımlayan söz belki de. Yani:  “İstektir, o da yeterlidir”.

Gerçek'i paylaş:
ulusların kendi kaderini tayin hakkı beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri