Tunus Devrimi

Author(s): 

14 Ocak sadece Tunus devriminin başlangıcı değildi. Kendisiyle birlikte Arap devrimini tetikledi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Tarih ironilerle dolu. Bugün bir “işsizlik intifadası”nın başlaması, devrimin neredeyse günü gününe beşinci yıldönümüne rast geldi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

 

2013 Dünya Sosyal Forumu, 26 Mart günü, Tunus’un başkenti, ülke ile aynı adla anılan Tunus’ta büyük bir yürüyüş ve ardından yapılan bir açılış töreni ile açıldı. Devrimci İşçi Partisi (DİP), aralarında partinin genel başkanı Sungur Savran ve Merkez Komitesi üyelerinin de bulunduğu bir heyet ile Dünya Sosyal Forumu’na verdiği önemden ziyade Arap devrimiyle dayanışmak amacıyla Tunus’ta bulunuyor. DİP Tunus’ta, desteklediği uluslararası devrimci odak Dördüncü Enternasyonal’in Yeniden Kuruluş Koordinasyonu’nu (DEYK-CRFI) ve DEYK’in Avrupa örgütlerinin Akdeniz devrimci havzası için açmış olduğu uluslararası çapta yayın yapan RedMed (Kızıl Akdeniz) internet sitesini temsilen bulunuyor. DİP’in yanı sıra DEYK-CRFI heyetinde Yunanistan’daki kardeş partimiz EEK (Devrimci İşçi Partisi) de temsil ediliyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Tunus devriminin önde gelen önderlerinden biri, iktidardaki liberal İslamcı Ennahda’nın silahlı milisleri veya Selefi çeteler tarafından katledildi. Kendisini Marksist olarak niteleyen Birleşik Demokrat Yurtseverler Partisi Genel Sekreteri Şükrü Belaid bir suikaste kurban gitti. Belaid aynı zamanda solcu, pan-Arap milliyetçisi ve çevreci 12 partiden ve çevreden ve ayrıca bireylerden oluşan Devrimin Hedeflerinin Gerçekleşmesi İçin Halk Cephesi adlı ittifakın da önde gelen liderlerinden biri idi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): Kendini yakarak Arap dünyasında devrim yangınını başlatmış olan Tunuslu genç diplomalı işsiz Muhammed Buazizi’nin kardeşleri yeniden ayakta. Buazizi’nin içinde yaşadığı ekonomik koşulları ve gördüğü devlet baskısını protesto için kendini yakışının ikinci yıldönümü (17 Aralık) yaklaşırken, Tunus devriminin Zeynel Abidin Bin Ali’yi devirdiği 14 Ocak 2011’den bu yana iki yıl bile geçmemişken Tunus işçi sınıfı, başkent Tunus’un 120 kilometre güneyindeki Silyana kentinde kaderini yeniden kendi eline almaya başladı. 27 Kasım Salı günü işsizliği ve hayat pahalılığını protesto için başlayan genel grev neredeyse yüzde yüz katılımla yapıldı. Polisin gaddarlığı sonucunda, beş gün süren eylemler boyunca bazıları ciddi biçimde olmak üzere, en az 300 kişi yaralandı. Ama sonunda Silyana halkı kendi çapında bir zafer kazandı: hükümet şehrin bir delegasyonuyla görüşmek zorunda kaldı. Silyana’nın Bin Ali’si gibi davranan vali görevden alındı, hükümet ekonomik durumu düzeltme konusunda sözler vermek zorunda kaldı!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Mısır devriminin başladığı gün olan 25 Ocak, Mısırlı devrimcilerce devrimin yıldönümü olarak kutlanıyor. Gerçek sitesi olarak, Arap devriminde bugüne kadar en önemli devrim karakterini taşımış olan Mısır devriminin yıldönümünü bir bütün olarak Arap devriminin yıldönümü olarak kabul ediyor ve Arap devrimini değerlendiren bir dizi yazı yayınlıyoruz. Sungur Savran’ın 25 Ocak günü yayınlanan genel değerlendirme yazısından sonra, ikinci sırada Arap devrimini başlatan ülkede, Tunus’ta devrimin ne durumda olduğunu ele alan bir yazıyı aşağıda sunuyoruz. Bu vesileyle sadece Tunus devriminin değil, bütün Arap devriminin kahramanı haline gelen Muhammed Buazizi’yi ve dizleri üzerinde yaşamaktansa ayaklanarak ölmeyi seçen öteki devrim şehitlerini saygıyla anıyoruz.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bundan tam bir yıl önce, 14 ocak 2011’de, Tunus’ta devrimci kitlelerin basıncı altında 33 yıldır başta olan diktatör Zeynel Abidin bin Ali görevini terk ederek Suudi Arabistan’a kaçmıştı. Türkiye’nin o aşamada Tunus’tan haberi bile yoktu. Bu topraklarda muhtemelen ilk ciddi haberi, devrimden birkaç gün önce sitemiz yapmıştı. Bin Ali kaçtıktan sonra dahi burjuvazinin de, solun da Tunus devriminin ne kadar geniş kapsamlı bir süreç başlatabileceği konusunda en ufak bir fikri yoktu. Devrimci İşçi Partisi (DİP), bildiğimiz kadarıyla Türkiye’de, hatta belki de dünyada, Tunus devriminin bütün Arap dünyası çapında büyük bir sarsıntıyı harekete geçireceğini öngörmüş ilk harekettir. Neden? Tek bir nedenle. DİP’in bütünüyle bağlı  olduğu devrimci Marksist gelenek devrimlerin bütün tarih boyunca başka ülkelere ve coğrafyalara  yayılma eğilimleri gösterdiğini kavramıştır da ondan. Buna karşılık solun çok büyük bir bölümü, ulusal ve ulusçu bir devrim kavrayışıyla devrimlerin sınırların ötesine taşma eğilimini ufkunun içine bile alamamaktadır.

Aşağıda Devrimci İşçi Partisi’nin (o zaman Parti Girişimi’nin, ama bu bildiriden sadece bir ay sonra partinin kuruluş süreci tamamlanmıştı) Tunus devriminin hemen ardından yayınladığı bildiriyi okuyacaksınız. “Arap devrimi başlamıştır” ifadesi, bildirinin öngörü kapasitesini daha başlıktan ortaya koyuyor.

Bugün ılımlı İslamcılık Mısır’da olduğu gibi, Tunus’ta da devrimin önüne kesiyor. Bu hareketin üstünlüğünü ne süre ile sürdüreceği, Tunus devriminin bir daha ayağa kalkıp kalkmayacağı somut gelişmeler üzerinden belirlenebilecek bir şeydir. Aşağıdaki bildiri kısa olabilmek için devrimin önündeki İslamcı engelden söz etmiyor. Ama o dönem yazılan başka yazılarımız bu tehlikeye açık seçik biçimde değiniyordu (bkz. örneğin Sungur Savran yoldaşımızın yine o dönemde bu sitede yayınlanmış şu yazısı: “Tunus devriminin anlamı (4): Devrimin önündeki üç tehlike”).

Gerçek'i paylaş:
Tunus Devrimi beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri