Soma

Author(s): 

Soma’da 301 madencinin iş cinayetine kurban gittiği katliamın dördüncü yılında, Soma 301 Madenci Aileleri Derneği, Sosyal Haklar Derneği

Gerçek'i paylaş:

Görkemli Zonguldak madenci yürüyüşünü yapan, şanlı bir mücadele deneyimine sahip maden işçileri bugün ocaklarda direnerek bir kez daha tüm işçi sınıfına hakkını almak için gidilecek yolu göstermektedir. Maden işçisinin mücadelesi hepimizin mücadelesidir. Talepleri hepimizin talepleridir. Tüm Türkiye işçi sınıfını ve emekçileri maden işçileri ile dayanışmaya çağırıyoruz.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Son bir ay içinde sadece Zonguldak’ta 3 farklı maden ocağında 5 maden işçisi hayatını kaybetti. Ve bu madenlerin hepsi özel!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Soma katliamının 3. yıldönümünde katliamda hayatını kaybedenler Ankara’da anıldı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Hükümetlerin özelleştirme ve taşeronlaştırma politikaları doğrultusunda, özellikle 1998 sonrasında, devletin işlettiği madenlerde her geçen gün işçi sayısı azalırken özel sektörün işlettiği madenlerde işçi sayısı artıyor. 1995 yılında maden işçilerinin %59,4’ü kamuya ait madenlerde çalışırken, 2008 yılında bu oran %30,4’e kadar düşmüştü. Bunun nedeni “devletin küçültülmesi” mantığıyla devletin madenlerden çekilip, madenlerin işletilmesini özel şirketlere devretmesidir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Şirvan'daki cinayetin ayrıntılarına henüz ulaşılmış değil. Ancak Ciner'in önceki madeninde yaşananlar Şirvan'da yaşananlar hakkında fikir verebilecek cinsten. Çölollar davası hala sürerken Şirvan'da bir başka cinayet yaşanmıştır. Failler dün cezalandırılmayan aynı patronlardır. Denetlemeyenler, cinayete davetiye çıkaranlar yine merkezi ve yerel devlet yetkilileridir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Soma Katliamının ikinci yıl dönümünde katledilen 301 madenci Soma'da yapılan mitingle anıldı. Sosyal Haklar Derneği ve Şehit Madenci Aileleri Derneği'nin çağrısıyla Soma Kömür İşletmeleri Müdürlüğü önünde toplanan emekçiler saat 13.00'te miting alanına doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında sık sık "301'i unutma unutturma!","Katil devlet hesap verecek!","Katillerden hesabı emekçiler soracak!" sloganları atıldı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Erdoğan, iş cinayetlerinin sorumluluğunu bir takım kimliği belirsiz kötü niyetli patronların üstüne yıkıp sıyrılmaya çalışıyor. Bir bakıma doğrudur. Gözünü kâr hırsı bürümüş patronlar, insan hayatını hiçe saymakta, kârlarında azalma olmasın diye iş cinayetlerine engelleyecek önlemler almaktan geri durmaktadır. Ancak bu patronlar cinayetlerini bizzat Erdoğan’ın başında bulunduğu iktidarın oluşturduğu ortam içerisinde ve yine aynı iktidarın koruyup kollaması altında işlemektedir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

301 işçinin Soma'da madende bir iş cinayeti ile öldürülmesinin üzerinden neredeyse iki yıl geçti. Devlet katliamın ardından derhal maden çevresinde ve genel olarak Soma'da adeta bir sıkıyönetim uygulayıp delil karartma rejimini devreye soksa da acılı ailelerin öfkesi karşısında devletin gücü yetersiz kalıyor. Soma davasının 6. duruşması Şubat ayı sonunda tamamlandı. Ve her duruşma zincirinde olduğu gibi bu son duruşmalarda da Soma Holding'in, katliamın göz göre göre gelişine seyirci kalan iş müfettişlerinin, madenlerdeki taşeron sisteminin pislikleri yine ortaya saçıldı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Marksistler insan hakları perspektifinin yetersizliğini eleştirince anlamazdan gelenlere cevabı, bırakalım bu sefer tam da İnsan Hakları Derneği’nin hazırlamış olduğu istatistiklerin yadsınamaz dili versin!

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

Soma beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri