selahattin demirtaş

Author(s): 

HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ dâhil Şubat ayında 13’e ulaşan tutuklu HDP’li milletvekili sayısı, tahliyeler, yeniden tutuklanmalar, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmalar derken en son 10’a düşmüştü. HDP’lilere, 14 Haziran’da tutuklanan CHP milletvekili Enis Berberoğlu eklenmişti. Daha önce Figen Yüksekdağ’ın cezası kesinleştiği için milletvekilliği sona erdirilmişti. Geçtiğimiz ay da HDP’li vekillerden Tuğba Hezer ve Faysal Sarıyıldız’ın devamsızlık gerekçesiyle milletvekillikleri meclis kararıyla düşürüldü.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Siyasi düşünceleri ve çizgilerinden bağımsız olarak Demirtaş ve Yüksekdağ şahsında Kürt halkına ve onun siyasi iradesine vurulmuş kelepçenin HDP'ye destek veren vermeyen tüm emekçi halkın iradesine ket vurduğu ortadadır. Kelepçeli yargının, adaletsizliğin ceremesini tüm halk çekmektedir. Kürt halkının esareti bir kez daha grev yasakları, hak gaspları, KHK'lar ile Türk emekçilerinin boynundaki zincir haline gelmiştir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu HDP’yi ziyaret etmiş. HDP’liler ne çok sevinmiştir! Sonuç olarak partinin eş başkanlarını hapse attıran, Kılıçdaroğlu’nun ta kendisi.

Gerçek'i paylaş:

3 Kasım’ı 4 Kasım’a bağlayan gece, devlet 5 milyon Kürdün iradesini gözaltına aldı! Yaşanan budur. 1 Kasım oylamasında, yani neredeyse günü gününe bir yıl önce, büyük çoğunluğu Kürt, 5 milyon seçmenin oylarıyla en zor koşullarda barajı geçerek meclise giren HDP’nin çok sayıda milletvekili, evlerine yapılan baskınlarda zorla götürüldüğünde ezilen özgürlük, bu 5 milyon Kürdün ve öteki HDP seçmenlerinin özgürlüğüdür. Sadece HDP milletvekillerinin değil, 5 milyon insanın kendi temsilcilerini seçme özgürlüğü ellerinden alınmıştır. Türkiye Cumhuriyeti devleti, 10 yurttaşından birinin özgürlüğünü çalmıştır!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Erdoğan sevdalısı çizginin Kürt halkını getirdiği nokta ortadadır. Bizim de daha önce sıklıkla dile getirdiğimiz tüm eksikliklerine rağmen Selahattin Demirtaş’ın kişiliğinde somutlaşan mücadeleci çizginin getireceği sonucu merak edenlere ise tavsiyemiz, 7 Haziran gecesini hatırlamalarıdır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Me heta dewiyê piştgiriyê da polîtîkayên HDPê. Lê dema ku gava ewil di sala 2011an de hate avêtin em bi awayê rexnegirî tevgeriyan. Li gorî me, dema ku berî HDPê Kongreya Gelan a Demokratîk ava bû, ji bo tekoşînê, ji sê lingên xebatê yek kêm mabû. Ev sê ling; “ked-aştî-azadî” bûn û ji vana aliye “ked”ê hema bibêje bi temamî hatibû îhmalkirin, ji ber vê jî bi awayekî “qot” ava bûbû. Lê dîsa jî her çawa be jî eniyekê bû. Dema ku ji “kongrebûn”ê wergeriya “partîbûn”ê ev pirsgirêk zêdetir bû. Avbûna partiyê ji bo sosyalîstan gelek girîng e. Bernameyên cuda yên eniyan, li ser hin armancan, ji bo demên kurt dikarin bêne cem hev. Lê dema ku em bibêjin “partî” berî her tiştî ew bi xwe bername ye. Em bi vê bawer in ku; HDP li ser “demokrasiya radîkal” redkirina tekoşîna çînayetî; li ser “demokratîk modernîte”yê nedîtina dijberiya Kapîtalîzm û Sosyalîzmê ya Marksîstî; di dewsa civaka bingeha çînayetî ya Sosyalîzmê de “azadîparêziya ekolojîk, demokratîk, zayendî” dixwaze, ji ber vê jî ev bernameya hanê ne ji bo Tekoşîna Azadiya Kurdan, ne ji bo Tevgera Sosyalîst a Tirkiyê û ne jî ji bo gelek kom û tevgerên ku beşdarî HDPê bûne xêrê nayne.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Başbakan Ahmet Davutoğlu HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Rusya ziyaretinde Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la görüşmesinde Rus uçağının düşürülmesinin hata olduğunu söylemesini “tam bir rezalet ve millete ihanet” olarak nitelemiş.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bu tartışma Selahattin Demirtaş’tan kurtularak partiyi yeniden Tayyip Erdoğan’a destek çizgisine döndürmeye yöneliktir. Demirtaş’ın büyük günahı Erdoğan’a muhalefeti öne çıkarması, onun başkanlık projesini karşısına almasıdır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Onlarca gün Diyarbakır'ın ilçelerini abluka altına alan, emrindeki özel harekat polisleri, Suriye'deki tekfirci çetelere özenerek tekbir getirip, havaya silah atışı yaparak kutlama yapan, yine yönettiği il sınırları dahilinde Esedullah Tim adı altındaki ne idüğü belirsiz kontrgerilla timlerinin sokaklara ırkçı tehditlerle yazılamalar yaptığı ve sivilleri katlettiği bir Valilik makamının açıklamasına güven duyabilmek mümkün mü? Tam da meselenin üzerini kapatmaktaki aceleciliğiyle, tetiği kim çekmiş olursa olsun, Erdoğan ve AKP'nin iktidarı ile onun Diyarbakır'daki sömürge valisi kaçınılmaz olarak baş şüpheli mertebesine yerleşiyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Demirtaş, başkanlık üzerinden tartışmayı yürütmek yanlış diyor. Peki tartışmayı ne üzerinden yürüteceksiniz? Demirtaş, AKP ve Erdoğan’la bağımsız yargıyı mı tartışacak, toplantı ve yürüyüş hakkı özgürlüğünü mü? Kadınların eşitliğini mi tartışacak, özgürlük ve eşitliğin teminatı olan laikliği mi? Alevilerin inanç hürriyetini mi? İşçi cinayetlerini mi? Taşeron işçi sorununu mu? Kamu emekçilerinin grevli toplu sözleşme hakkını mı?

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

selahattin demirtaş beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri