rosa luxemburg

Author(s): 

Tarih nice kadın görmüştür, cesur, başı dik, kahraman. Bu kadınlar her çağda var olmuştur. Bizim çağımızın en cesur kadınlarından biri de 20. yüzyılın en büyük kadın devrimcisi Rosa Luxemburg’dur. Kadına devamlı dil uzatan, onu korkak sayan, böylece ezilmesine destek veren nice erkek cesaret konusunda onun eline su dökemez!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bundan bir yüzyıl önce, Birinci Dünya Savaşı günlerinde, bütün Avrupa ülkelerinin devlet adamları ve kapitalistleri, kolektif bir histeri içinde işçilerin ve emekçi halkın çocuklarını ölüm tarlalarına sürerken, bazı güçlü sesler bu çılgınlığa ve barbarlığa “dur!” diyordu. Bunların en önemlilerinden biri, Almanya’nın çok güçlü sosyalist partisinin sol kanadının önderlerinden Karl Liebknecht idi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bir yüzyıl önce, Birinci Dünya Savaşı’nın kan ve ateşi içinde dünyanın en gelişkin, en “uygar” ülkelerinin kıtası Avrupa, bir başından ötekine bir insan mezbahasına dönmüşken, İsviçre’nin Zimmerwald adlı bir dağ kasabasında, İkinci Enternasyonal üyesi partilerden savaşa karşı tutum benimsemiş delegeler bir konferansta toplanıyordu. Bir çeyrek yüzyıl boyunca Komünist Manifesto’nun “Bütün ülkelerin işçileri birleşin!” şiarı zemininde mücadele etmiş olan Enternasyonal; Fransız, Alman, Avusturya, hatta Rus partilerinin liderlerinin çoğunluğunun ihaneti dolayısıyla fiilen çökmüştü.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Trotskiy, sosyalizmin adının kirletilmesine karşı Marksizmin bayrağını tertemiz taşıyan büyük önderimizdir. Leninizmi 21. yüzyıla aktaran mirası tek başına onu modern çağın en büyük devrimcilerinden biri yapmaya yeter!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Devrimci İşçi Partisi’nin düzenlemiş olduğu eğitim kampı katılımcılarının katkıları sayesinde bir eğitim şölenine dönüşmüş durumda.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bu yıl beşincisini gerçekleştireceğimiz uluslararası eğitim kampını bu defa 1918 Alman devriminin büyük önderlerinden Rosa Luxemburg’a ad

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bugün dünyanın en uygar, en demokrat, en hoşgörülü insanları olarak dolaşıyorlar ortalıkta.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Jaurès son ana kadar savaşa karşı mücadele etti. Burjuva militarizmine karşı sosyalist bir yaklaşımla başka tür bir ordu öneriyordu. “Kışla ordusu”na karşı halkın bütününün toplumun bağrında milislerde örgütlenmesini, ordunun yerini bu milisin almasını savunuyordu. Tipik reformist eğilimiyle bu konuda bir yasa tasarısı bile hazırlamıştı!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Devrimci İşçi Partisi, bu yıl beşincisini düzenleyeceği uluslararası eğitim kampını 27-31 Ağustos tarihleri arasında Çanakkale’nin Küçükkuyu ilçesinde gerçekleştirecek. Geçtiğimiz yıllarda Ekim Devrimi’nin iki büyük önderi Lenin ve Trotskiy’e adanan kampların ardından bu yıl, 1918 Alman devriminin Karl Liebknecht ile birlikte iki büyük önderinden biri olan Rosa Luxemburg onur konuğumuz olacak.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

HDP’nin ev sahipliğinde 1 Şubat 2014’te Avrupa, Türkiye, Kürdistan ve Kıbrıs’ı bir araya getiren toplantının programına şöyle bir göz attığımızda konferansın katılımcılarından Alman ve Yunan sol liberalizminin temsilcileri dikkat çeker: Die Linke ve SYRIZA. Bir de Kıbrıs Türk burjuvazisinin üç ana partisinden biri olan ve şu an hükümette olan CTP!

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

rosa luxemburg beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri