patlama

Author(s): 

Bursa'nın Gürsu ilçesinde bulunan Organize Sanayi Bölgesi'ndeki tekstil fabrikasında 8 Kasım 2017 günü patlama meydana geldi. Buhar kazanındaki gaz sıkışması sebebiyle yaşanan patlamada, fabrikanın çatısı tamamen çöktü ve ikisi Suriyeli göçmen işçi olmak üzere 5 kişi yaşamını yitirdi, 16 kişi yaralandı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Tüpraş’ta hayatını kaybeden 4 arkadaşımızın sorumlusu özelleştirme ve taşeronlaştırmadır. Az işçiyle çok üretim yapıp kâr etmeye çalışan sistemdir. Kemal Şaşmazer, Yusuf Kepenek, Mehmet Karademir ve Mehmet Dere’nin ölümünden sorumlu olanlar AKP iktidarı ve Koç- Shell grubudur!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

12 Nisan sabahı, 06:30’da Tekirdağ Çerkezköy’de Boytek isimli fabrikada patlama meydana geldi. Reçine ve kimyasal maddeler üreten fabrikadaki yangın sonucu ortaya çıkan dumandan ve gazdan etkilenen 150’den fazla işçi zehirlendi, Çerkezköy ve Çorlu’da bulunan hastanelerde tedavi altına alındı. Fabrikanın bulunduğu Organize Sanayi Bölgesi’nden ise 5 bin kişi tahliye edildi. İlçedeki sağlık kuruluşları özellikle çocukların dışarıya çıkarılmaması gerektiğini, zehirli gazların insan vücuduna zararlı olduğunu vurguladı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

DAİŞ’in yılbaşı gecesi İstanbul’da Reina adlı gece kulübünde gerçekleştirdiği katliam hakkında doğru yanlış söylenmedik şey kalmadı. Ama kimse bunun DAİŞ’in Türkiye’deki eylem ve katliamlarında yeni bir evre olduğunu fark etmedi. DAİŞ’in eylemleri çeşitli evrelerde değişik işlevler taşıdı. Bir ilk aşamada (en tipik örneği Reyhanlı 2013) Türkiye içinden kendisine verilen desteğin durdurulması ihtimaline karşı uyarıda bulundu. Bu amaca yönelik eylemler yeni amaçlar devreye girdikten sonra da devam edecekti. İkinci aşamada, 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra düzenlediği bombalı saldırılardan (özellikle 20 Temmuz Suruç ve 10 Ekim Ankara katliamları) itibaren HDP’nin, solun ve sendikaların eylemlerinin etrafını boşaltmaya girişti. 20 Ağustos 2016’da Gaziantep’te bir sokak düğününde çoluk çocuk 59 insanı katleden eylem ise bir bütün olarak Kürt halkına nefret kusma örneğiydi. Bu ikinci aşama devam ederken 2016 başından itibaren DAİŞ ilk evrenin amacını yeni bir hedefle birleştiriyor, turizm ortamlarına saldırmaya başlıyordu: Sultanahmet (Ocak 2016), Beyoğlu (Mart 2016), Atatürk Havalimanı (Haziran 2016). Bu da üçüncü aşamaydı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

26 Mayıs tarihinde Tuzla’da bulunan Dalsan tersanesinde bir patlama oldu. Patlama sonrası 2’si ağır 3 işçi yaralandı. Tersanelerde işçi sağlığı ve iş güvenliği taşeronun kontrolüne bırakıldığı, taşeron tersanelerden sökülüp atılmadığı sürece bu kaza ne ilk ne de son olacak!

Gerçek'i paylaş:

Ankara Kızılay’da dün (13 Mart 2016 günü) gerçekleşen patlamada hayatını yitiren ODTÜ’lü Elektrik Elektronik Mühendisliği Hazırlık öğrenc

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Halkın Ankarası kalbinden vuruldu. Emekçi Ankara’ya başsağlığı diliyoruz. Yüreğimiz yanıyor. Türkiye’nin ikinci büyük kenti Ankara, 2010’lı yıllarda Suriye’nin ikinci büyük kenti Halep gibi, bombalarla yatıp bombalarla kalkmaya, bombalarla yaşamaya başladı. Ankara Halepleşti. Türkiye Suriyeleşti. Ardı ardına gelen bu felaketlerin sorumlusu kimdir? Bu seferki bombalamanın arkasından hangi örgütün çıkacağı esas sorumlunun saptanması bakımından belirleyici değildir. Ankara’nın ve ülkenin yaşadığı bu felaketler dizisinin esas sorumlusu, Türkiye’yi Suriyeleştiren kimse, odur!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Daha olay olur olmaz polisin gaz bombasıyla kitleye saldırması failin kim olduğuna dair en açık işareti vermektedir. On binlerce kişinin toplandığı bir meydanda henüz bir bomba patlamışken, kitlelerin paniğe kapılması bir faciayı tetikleyebilecekken bu alana gaz bombasıyla müdahale edilmesi parça tesirli bombadan bile daha vahim sonuç yaratabilirdi. Bu anlamda polisin adeta bombalı provokasyonun tamamlayıcısı olarak hareket etmesi dolayısıyla bu hareket emrini verenlerin ortaya çıkarılması en az bombalı provokasyonun faillerinin bulunması kadar önemlidir.

Gerçek'i paylaş:
patlama beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri