mücadele

Author(s): 

Cargill yönetimi, 17 Nisan Salı günü nişasta bazlı şeker kotasının düşürülmesi ve daralmayı sebep göstererek 14 işçiyi işten çıkarmıştı.

Gerçek'i paylaş:

YÖK'ün sultası, atanmış rektörlerin üniversite öğrencileri ve emekçileri üzerindeki boyunduruğu sertleştikçe, faşistler zincirlerinden boşanmaya devam edecektir. Bu süreci tersine çevirmek, zincirlerimizi kırmak elimizdedir. İstibdadı yenmek için üniversitenin tüm bileşenleriyle bir arada

Gerçek'i paylaş:

Türkiye gençliği sermayeye, emperyalizme karşı mücadele geleneğine sahiptir. Deniz Gezmişlere dayanan anti-emperyalist gelenek bugün de istibdada karşı mücadelenin temel taşı olmak zorundadır. Özgür bir gelecek patronlardan, emperyalizmden medet umarak değil, ancak ve ancak onlara karşı mücadele ederek kazanılır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Protesto, erkekler 200 metre koşu yarışının ödül töreninde gerçekleşir. Yarışı kazanan Tommie Smith ve yarışı üçüncü bitiren John Carlos, ABD adına yarışan siyahi atletlerdir. Bu iki sporcu milyonlarca insanın izleyeceği ödül töreninde ülkelerinde siyahilere yönelik gerçekleştirilen katliamlara ve siyahilere reva görülen yoksulluk koşullarına yönelik bir protesto gerçekleştirmeye karar verirler. Ancak kürsüde yalnız olmayacaklardır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Aylık olarak çıkan Gerçek gazetesinin Temmuz sayısı baskıdan çıktıktan hemen sonra ülkeyi derinden sarsan ve haliyle gündemi tamamen belirleyen 15 Temmuz darbe girişimi yaşandı. Darbe girişimi sabahından başlayarak internet sitemizde süreci değerlendiren yazılara ağırlık verdik. Gerçek gazetesinin Temmuz sayısında çıkan yazıların, bu yazılarda ortaya konan perspektiflerin 15 Temmuz ve sonrasında ortaya çıkan siyasal tablo açısından geçerliliğini ve güncelliğini koruduğunu düşünüyoruz. Sungur Savran yoldaşımızın "Ne yapmamalı?" başlıklı yazısı bu açıdan özel bir yerde duruyor. Yoldaşımızın herkesi mücadeleye ve örgütlülüğe bir adım daha yaklaşmaya çağıran yazısının bugün kaleme alındığı andan daha da geçerli olduğu düşüncesiyle okurlarımızla paylaşıyoruz.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Adana'da 1

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Kadınların hayatlarının merkezine neyi koyacaklarını söylemek hükümete düşmez, kadınlar kendileri karar verir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İstanbul Üniversitesi’nde çoğunluğu Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nda çalışan 11 taşeron işçisi yeni yılda taşeron şirketin değişmesi ile işten atılmıştı. 13 Ocak günü Dev Sağlık İş sendikasının öncülüğünde Cerrahpaşa’da çadır kurarak direnişe geçen işçiler 22 günlük mücadelenin sonunda işlerine geri döndü. Bu zaman zarfında yemekhane boykotları düzenleyen ve direniş çadırında mücadelelerini ve ekmeklerini paylaşan işçiler haklı bir zafer kazandı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Uludağ Üniversitesi öğrencilerinin çoğunlukta olduğu Bursa Görükle’de 6 Kasım günü saat 16:00’da kadınlar hükümetin yaşam tarzına müdahale eden söylemlerine karşı yürüdüler. 

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Taksim Galatasaray Lisesi önünde toplanan Çelik İş Sendikası’nda örgütlü Feniş işçileri 21 Eylül Cumartesi g

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

mücadele beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri