Memur sen

Author(s): 

Memur-Sen bugüne kadar oturmuş olduğu toplu iş sözleşmesi masalarında sermaye ve hükümete katkı sunacak kararların alınmasına ortak olmuştur. Geçmiş karnesi zayıf olan bu sendika, yakın zamanda gerçekleşeceği öngörülen ekonomik krizin bedelini de emekçiye yüklemek ve emekçiyi daha rahat satabilmek amacıyla KESK’i ve Kamu-Sen’i TİS masasında istememektedir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

KESK ve Kamu-Sen  toplu görüşmeler sırasında hükümetin emekçilere reva gördüğü  zammı ve  grevsiz toplu sözleşme yasasını protesto etmek için grev yaptı. Memur-Sen’in de bazı işyerlerindeki temsilciliklerinin greve katılımı emekçilere bağlı bulundukları sendikaları sorgulatır hale getirdi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Hükümet bir kez daha kamu emekçilerinin grev hakkı olmadığını söylüyor. Oysa Türkiye’nin taraf olduğu bağlayıcı uluslararası sözleşmeler grev hakkının hukuki zeminini oluşturuyor. KESK’in öncülüğünde daha önce gerçekleştirilen grevler ise bu hakkın pratikte de rahatlıkla kullanılabildiğinin kanıtıdır. Şimdi de de kamu emekçileri hem hak gasplarını önlemek hem de kazanım elde etmek için grev hakkını kullanacak ve 23 Haziran Çarşamba günü ülke çapında greve çıkacaklar.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Seçim propagandasının ve veto krizinin hercümerci içinde, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, daha doğru biçimde “AKP’nin memur bürosu” olarak anılması gereken Memur-Sen’in 4. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, işçi hareketi konusunda ifade ettiği yüksek fikirler gözlerden büyük ölçüde gözden kaçtı. Bu fikirlerin nerede ifade edildiği önemli. Bilindiği gibi, Memur-Sen şu anda dünyanın en hızlı büyüyen sendika konfederasyonu. 2002’den 2010’a kadar sekiz katı büyümüş durumda. Ne başarı! AKP iktidarının kamu sektöründe çalışan işçiler arasında, AKP işçi bürosu Hak-İş’i Türk-İş ve DİSK sendikaları aleyhine büyütmek için elinden geleni ardına koymadığı biliniyor, ama ne de olsa işçi sendikası işçi sendikasıdır. Oysa Memur-Sen adı üstünde “memur” örgütlüyor. Bir dairede müdür “haydi sendikalaşalım” diyecek de memur buna karşı koyacak! Kolay mı? İşte bu yüzden AKP’ye şükran duyguları içinde bir salona konuşuyor Tayyip Erdoğan. Söyledikleri öyle özetlenecek gibi değil.

Gerçek'i paylaş:
Memur sen beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri