Mali

Author(s): 

Gerçek gazetesinin Haziran sayısında, "İtalya'da hükümet krizi" başlıklı yazıda yeni hükümet kısaca değerlendiriliyor ve İçişleri Bakanlığı görevini üstlenen ön-faşist Lega (Birlik) partisi lideri Matteo Salvini liderliğinde göçmenlere yönelik bir taarruzun elinin kulağında olduğu tespiti yapılıyordu. Daha yazının mürekkebi kurumadan 2 Haziran günü akan kan, analizi doğrulamış, taarruzun işaret fişeğini ateşlemiş oldu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

“Özgürlük için” (Cumhuriyet), “Milyonluk dayanışma” (Evrensel), “1 milyon Charlie Hebdo” (BirGün), “Avrupa aya

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

 

Temsil ettiğimiz siyasal akımın yıllardır dikkat çekmeye çalıştığı gibi coğrafyamızda toplumsal mücadelelerin düşük seyirde gitmesinin en önemli öznel faktörlerinden/nedenlerinden birisi, egemen akım olan sol liberalizm. Bu “sol” soslu sermaye ideolojisi, işçi sınıfı hareketini, sosyalist hareketi ve Kürt siyasal hareketini kanserli bir hücre gibi kemirmeye devam ediyor. “Anlı şanlı” sendikalar, sosyalist olduğunu iddia etmekte ısrar eden partiler ve çoğunluğu işçi, emekçi, yoksul köylü olan bir halkın kurtuluş mücadelesini yürütenler gizli ya da açık bir biçimde bu ideolojinin yansımalarını bağrında taşıyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Fransa 11 Ocak’ta Batı Afrika ülkesi Mali’ye askeri müdahale başlattı. Bu müdahalede Mali’nin işbaşındaki hükümeti de, ABD, Britanya ve öteki emperyalist ülkeler de Fransa’yı destekliyor. İngilizce kısaltmasıyla ECOWAS olarak anılan, 16 üyeli Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu da Fransa’nın yanında hareket ediyor. Askeri operasyon şimdilik Fransız ve Mali ordularınca yürütülüyor, ama kısa süre içince ECOWAS ülkelerinden birlikler de sahaya inecek.

Gerçek'i paylaş:
Mali beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri