kadın sorunu

Author(s): 

Partido Obrero, yıllar içerisinde bir bütün olarak insanlığın kurtuluşu mücadelesinde yol aldıkça, bu mücadelenin çok çeşitli meydanlarında, faaliyet alanlarında militanlarını bilinçli bir şekilde donatıyor, eğitiyor ve her alanda olduğu gibi bu alanda da kitle mücadelesine öncülük eden kadrolar öne çıkıyor. Devrimci İşçi Partisi bugün çok daha mütevazı bir konumda olsa da aynı doğrultuda sağlam adımlarla yürümek için elinden geleni yapıyor. Üstelik bizim önümüzde birlikte omuz omuza mücadele ettiğimiz ve daha yapacak çok şeyleri varken 25 Ekim’de erkenden aramızdan ayrılan Çorlu’daki öncü işçi Sevda yoldaşımız gibi örnek var. Onun yerini dolduramayacağız belki ama anısını sadece sözde değil mücadelemizde yaşatacağız.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bu yaz Fransa, pek çok kentinin sahillerinde burkini (tesettür mayosu) giyme yasağı getirmesiyle ve beraberinde insanlık dışı sahnelerin

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İşçi kenti Çorlu’da, 8 Mart vesilesiyle Devrimci İşçi Partisi’nin (DİP) “Emekçi Kadınlar En Öne!” şiarını yaygınlaştırmak üzere faaliyet gösteren altı kadın yoldaşımız hakkında, “teröre destek verdikleri” iddiasıyla dava açıldı. Bu dava kadınların mücadelesinin devlet tarafından engellenmeye çalışılmasının bir örneğidir. Ama aynı zamanda DİP’in işçi sınıfı öncüsünün partisini inşa faaliyetine darbe vurma çabası olarak görülmelidir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Kadın istihdamına etkisi, doğum desteği ve evliliğe teşvik yönleriyle gündeme gelen Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Programı’nın içeriği, Ocak başında başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklandı. Program 2014-2018 yıllarını kapsayan türlü hedefler öngörüyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Rosa Luxemburg Uluslararası Eğitim Kampımız 4. gününü de coşkuyla tamamladı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

8 Mart eylemi İzmir' de çeşitli etkinlikler ve eylemlerle kutlanırken bir diğer eylem de 9 Mart saat 13:30' de Basmane Meydanı'nda toplanarak Konak Eski Sümerbank önüne yürüyüşe geçilerek yapıldı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Devrimci İşçi Partili Kadınlar, 10 Mart'ta Kadıköy'de yapılacak 8 Mart mitingi öncesi, İstanbul'da stant açarak 8 Mart bültenlerini dağıttı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Kadına yönelik şiddetle mücadele günü olan 25 Kasım'da İzmir de kadınlar alanlardaydı.Basmane Fuar kapısı önünde toplanan İzmir Kadın Platformu bileşenleri ve Devrimci İşçi Partili Kadınlar 14.00'da Güldünya Şarkıları eşliğinde yürüyüşe geçtiler.Yürüyüş sırasında şiddet mağduru kadınların isimleri, yargının nasıl erkek egemen bir yapı olduğu vurgulandı. Son dönemde özellikle AKP iktidarı döneminde kadına yönelik şiddetin %1400 arttığı, bunun kadınlar üzerindeki olumsuz etkileri anlatıldı. Kadına yönelik şiddetin artması kendini alana katılımda da gösterdi. Geçen yılların aksine çok kalabalık bir katılımın gerçekleştiği eylem, Konak Eski Sümerbank önünde yapılan basın açıklaması ile devam etti. Eylem tiatral bir gösteri ve beraberce söylenen Güldünya şarkıları ile son buldu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Her gün çeşitli nedenlerle yakını olan bir erkek tarafından beş kadının yaşamı sona eriyor. Kadın cinayetlerine karşı başta kadın örgütleri olmak üzere, sendikalar ve bir dizi demokratik kitle örgütü tarafından yürütülen kampanyalar sonucu, bu cinayetler kamuoyunun gündemine taşındı. Hal böyle olunca, hükümet de göstermelik bazı düzenlemelerle kadına yönelik şiddetin önleme amacıyla yeni bir yasayı meclisten geçirdi. Bunu yaparken de kadınların tüm itirazlarına kulaklarını tıkayarak kendi bildiğini okudu, taleplerini görmezden geldi.

Gerçek'i paylaş:
kadın sorunu beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri