Gaziantep

Author(s): 

DAİŞ’in yılbaşı gecesi İstanbul’da Reina adlı gece kulübünde gerçekleştirdiği katliam hakkında doğru yanlış söylenmedik şey kalmadı. Ama kimse bunun DAİŞ’in Türkiye’deki eylem ve katliamlarında yeni bir evre olduğunu fark etmedi. DAİŞ’in eylemleri çeşitli evrelerde değişik işlevler taşıdı. Bir ilk aşamada (en tipik örneği Reyhanlı 2013) Türkiye içinden kendisine verilen desteğin durdurulması ihtimaline karşı uyarıda bulundu. Bu amaca yönelik eylemler yeni amaçlar devreye girdikten sonra da devam edecekti. İkinci aşamada, 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra düzenlediği bombalı saldırılardan (özellikle 20 Temmuz Suruç ve 10 Ekim Ankara katliamları) itibaren HDP’nin, solun ve sendikaların eylemlerinin etrafını boşaltmaya girişti. 20 Ağustos 2016’da Gaziantep’te bir sokak düğününde çoluk çocuk 59 insanı katleden eylem ise bir bütün olarak Kürt halkına nefret kusma örneğiydi. Bu ikinci aşama devam ederken 2016 başından itibaren DAİŞ ilk evrenin amacını yeni bir hedefle birleştiriyor, turizm ortamlarına saldırmaya başlıyordu: Sultanahmet (Ocak 2016), Beyoğlu (Mart 2016), Atatürk Havalimanı (Haziran 2016). Bu da üçüncü aşamaydı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Ucuz milliyetçi söylemle kolay zaferler kutlayanlara kulak vermeyin! TSK Suriye’den bir an önce çekilmelidir! DAİŞ mi dediniz? DAİŞ’in esas üssü savaştan önce 10 bin nüfuslu bir kasaba olan, o nüfusun yüzde 90’ının da göç etmiş olduğu Cerablus değil ki! DAİŞ’in çok daha önemli üsleri var. Mesela 1,5 milyon nüfuslu, sanayi kenti Gaziantep! Önce onu ve benzerlerini kurtaralım DAİŞ’ten!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Şunu açıkça görmeliyiz ki Erdoğan ve AKP, Suriyeliler'e vatandaşlık açıklamasını yaparak bir anda ülke gündemini değiştirmiş, iktidarın çöken ve çürüyen iç-dış politikası dolayısıyla oluşan haklı tepkinin bir anda Suriyeli göçmenlere yönelmesine sebep olmuştur. Bu oyuna gelmeyelim. Vaziyetin esas sorumlusu olan Erdoğan ve AKP iktidarından hesap soralım. Sömürüye ve patronlara karşı birlikte mücadele edelim. Suriye'yi bu hale getiren, yangını çıkarıp üstüne benzin döken emperyalizme karşı çıkalım.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Gerçek Gazetesi'nin her ay düzenli olarak yayınladığı "Fabrikalardan Haberler" köşesi Haziran ayında da Çorlu'dan Bursa'ya, Manisa'dan İstanbul'a kadar önemli işçi merkezlerinden haberlerle dolu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Gezi ile başlayan halk isyanının üçüncü yıldönümü nedeniyle, Gaziantep Emek ve Demokrasi Güçleri'nin çağrısı ile Gaziantep Yeşilsu Meydan

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Kilis’in başına bomba “düşüyor”! Sanki gökte bombalar var da serbest dolaşıyor, son zamanlarda da tesadüfen düşüşü Kilis’e yoğunlaştı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Gaziantepli sanayicilerin “yaşasın!” diye zıpladığını duyuyor musunuz?

Gerçek'i paylaş:

Yabancıyı düşman belleme illetinden başka ülkelere gittiğimizde çeken bir halkız. Peki, bizim Mehmet Almanya’yagidince onlar haksız, ama burada biz Suriyelilere aynı şeyi yapınca gene biz haklıyız öyle mi?

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

3 Aralık Perşembe günü saat 12:30’da Gaziantep üniversitesi öğrencileri ve öğretim üyeleri kampüs içinde yürüyüş ve okul önünde basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Temeli 1980’lerde atılan fakat bir türlü hayata geçirilemeyen ve nihayet AKP iktidarı ile beraber özel hastanelerin mantar gibi yayılmasıyla piyasanın kanunlarına teslim edilen sağlık sisteminde “dönüşüm” Dr.Ersin Arslan’ın öldürülmesi ile beraber yeniden gündeme geldi.

Gerçek'i paylaş:
Gaziantep beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri