erken seçim

Author(s): 

Önce bir efsaneyi ortadan kaldıralım.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Emekçilerin büyük bir bölümü CHP’ye baktığında TÜSİAD’ı, HDP’ye baktığında NATO’yu görmektedir. Bu insanlar hayal görmüyor, gerçeğin kendisine bakıyor. Biz matematikle inatlaşmayız ama gerçeğe de asla sırtımızı dönmeyiz. Sosyalist işçi sınıfına yalan söylemez. İstese de söyleyemez… CHP’nin işçi ve emekçilerin menfaatini savunduğunu söyleyemez. Amerikan muhalefetinin belkemiği olduğunu gizleyemez. HDP sanki NATO’cu ve AB’ci değilmiş gibi yapamaz. HDP’ye büyük sermayeye karşı bir işçi sınıfı politikası izliyormuş süsü veremez. O yüzden bugün HDP’ye iltihak eden sosyalistlerin seçim faaliyeti, CHP’lileri "HDP barajı aşmazsa fena olur" diye korkutarak kendi taraflarına çekmek ve bizleri Erdoğan’ın işine gelen bir siyaset izlemekle eleştirmekten ibaret. Ama bunu yapmak için sosyalist olmaya gerek yok. Herhangi bir seçmen de bunu yapabilir ve yapıyor zaten. Sosyalistler sıradan seçmen gibi davranamaz.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Erdoğan seçim beyannamesini açıkladı. Erdoğan’ın seçim vaatlerini sıralarken “ahdim olsun ki” diye söze başlaması dikkat çekti.

Gerçek'i paylaş:

Erdoğan ve Bahçeli’nin danışıklı dövüşle Türkiye’ye dayattığı 24 Haziran tarihi, bir erken seçim tarihi değildir. Seçimlerin kaçırılmasıdır. 16 Nisan’da mühürsüz pusulaların gölgesinde meşruiyet kazanamamış bir referandum yaptılar. Bunun sonucunda, “atı alan Üsküdar’ı geçti” ve “geçti borun pazarı sür eşeği Niğdeye” sözleriyle Cumhurpatronluğu rejimini Türkiye’ye dayattılar. Şimdi de aynı fütursuzlukla ve halkın iradesini hiçe sayarak milletin başına patron olmaya çalışıyorlar.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Erdoğan, ısrarlı erken seçim sorularına ısrarla ve defalarca hayır seçimler zamanında yapılacak diye cevap vermişti. Ancak ne ilginçtir ki Erdoğan’ın bu sözlerine kendi partisinin milletvekilleri ve yöneticileri dâhil 80 milyonluk Türkiye’de tek bir kişi bile inanmadı. Oysa bir ülkenin yönetiminde en üst seviyede olan birinin sözünün güvenilir olması beklenirdi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Türkiye resmen 1 Kasım'da yeniden seçime gidiyor. 7 Haziran'dan, AKP meşru yollardan tek parti iktidarı kurma olanaklarını yitirmiş, Erdoğan ise yine meşru yollardan Başkan olma hayalleri suya düşmüş şekilde çıktı. Ancak Erdoğan durumu kabullenmedi. Çünkü ortaya çıkan tablo ile, meclis çoğunluğunun 17-25 Aralık yolsuzluk dosyalarını yeniden gündeme getirme, MİT'in Suriye'ye silah taşıyan TIR'larının hesabını sorma olanağı belirmişti.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Silvan'a, Varto'ya, Lice'ye bakıp, "bölücülüğe karşı verilen bir savaş" gören Türk emekçisi gerçeğe değil, Erdoğan'ın gerçeğin önüne çektiği perdede oynattığı gölge oyununa bakmaktadır. Gerçekler inatçıdır ve er geç ortaya çıkacaktır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Türkiye'nin 7 Haziran itibariyle Erdoğan'ın başkanlığı diye bir gündemi kalmamıştır, Erdoğan'ın ve yolsuzluk yapan, savaş suçu işleyen tüm AKP'lilerin yargılanması gündemi vardır. Erdoğan'ın Başkanlık için her zorlamasına meclisi çalıştırıp hesap sorarak yanıt verilmelidir. Halkın iradesine saygı duyanın yapacağı başka bir şey yoktur.

Gerçek'i paylaş:

Erdoğan ve danışmanları, şimdiden yetkisiz bir hükümet tarafından yürütüldüğü için hükümsüz olan savaşı seçime kadar kalıcı kılabilmek için HDP’nin hükümete girmesini engellemek, AKP hükümetinin elinin savaş konusunda serbest bırakılmasını sağlamak amacındadırlar!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bu toplum kaynıyor. Daha 2013’te Gezi isyanı yaşadık. Ondan bir yıl sonra, 2014’te bir serhildan yaşadık. Şimdi 2015’te metal işçilerinin fiili grev yaptığını, taleplerini önemli ölçüde elde ettiğini görüyoruz. İşçiler, emekçiler, ezilenler, kaderimizi ne hükümetin, ne meclisin, ne düzen partilerinin manevralarına bırakmayalım. Talep edelim. Mücadelemizle bu talepleri güçlendirelim.

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

erken seçim beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri