Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Sömürüye, esnek, güvencesiz, sendikasız çalışmaya karşı 8 Mart'ta emekçi kadınlar en öne!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

2017, Ekim devriminin 100. yıldönümü. Ekim devrimi dünya tarihinin gördüğü en büyük, en muzaffer işçi devrimi idi. İşçilerin iktidarı almasından önce, Ekim devriminin bir anlamda provası ondan sekiz ay önce Şubat devrimi ile yaşanmıştı. Bu devrimin kıvılcımını savaşa ve yoksulluğa karşı ekmek ve barış talebiyle greve çıkan işçi kadınlar yakmıştı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bursa'da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde kadınlar 18:30'da Setbaşı Mahfel'de toplandılar.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

"İçinde yaşadığımız toplumda bütün kadınlar ezilmektedir. Kadınların kurtuluşu için erkek egemenliğinin bütün sebep ve sonuçlarını ortadan kaldıracak mücadele bugünden başlayacaktır. Ama bu zulüm sisteminin kökleri maddi hayatta, aile ve toplum içi cinsiyetçi işbölümünde ve ev içindeki görünmeyen emekte yatar. Dolayısıyla, kadınların kurtuluşu aynı zamanda kapitalist iktidarın devrilmesini, özel mülkiyetin kaldırılmasını, kolektif bir ekonominin gelişmesini gerektirir. Öyleyse, bu mücadelenin öncülüğünü, hem sınıfsal hem de cinsel olarak çifte ezilme yaşayan ve erkek egemen kapitalist sistemin sürmesinden hiçbir çıkarı olmayan işçi ve emekçi sınıflardan kadınlar yapacaktır."

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bursa’da yaşamını yitiren emekçi kadınlar, Aralık 2005’te Bursa Nilüfer’de fabrikaya kilitlenen ve çıkan yangın sonucu yaşamını yitiren 5 kadın işçi gibi, Eylül 2009’da İstanbul’da servis yerine kapalı kamyonette taşınan, kamyonetin sel sularına kapılması sonucu boğularak yaşamını yitiren 8 kadın işçi gibi emekçi kadınların mücadelesinde yaşayacak.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Çorlu'da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için Çorlu Kadın Platformu'nun çağrısı ile bugün Heykel Meydanı'nda kadınlar bir araya geldi,

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Devrimci İşçi Partili Kadınlar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü çalışmalarını, Çorlu ve Çerkezköy fabrikalarına ve işçi kadınlara yönelik olarak yoğunlaştırdı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Davutoğlu, bu sözü söyleyen adam senin emrinde hareket ediyor. Eğer etmiyorsa, o zaman susturacaksın. Her polisin davranışından sen mesulsün Davutoğlu!

Gerçek'i paylaş:

Kadınları evlerine göndermeye çalışan tüm politikalara, baskı ve şiddete inat işyerlerimizi de, okullarımızı da, sokakları da, meydanları da terk etmeyeceğimizi göstereceğimiz bir gün olsun bu 8 Mart! Ve erkek egemen kapitalist sistem karşısında meydanlarda birlikte haykıracağımız taleplerimizle, örgütlü gücümüzle yalnız olmadığımızı hissedeceğimiz bir gün!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Devrimci İşçi Partili Kadınlar'ın da içinde yer aldığı İstanbul 8 Mart Kadın Platformu'nun çağrısı binlerce kadın 9 Mart Pazar günü Kadıköy'de buluştu. Gezi ile başlayan halk isyanına da atıfla "Kadınız isyandayız. Kurtuluşumuz ve özgürlüğümüz için alanlardayız" başlığı ile düzenlenen miting Haydarpaşa Numune Hastanesi'nden Kadıköy İskelesi'ne yapılan yürüyüşün ardından başladı. 

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

Dünya Emekçi Kadınlar Günü beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri