Deniz Baykal

Author(s): 

“Sosyal medyada zaman zaman gereksiz tartışmaların yaşandığına şahit oluyorum. Son günlerde şahsım ve partim üzerinden yine böyle malayani bir tartışma başlatıldı. Benim adıma (…) Cumhurbaşkanlığı sözcüsü konuşur. Dolayısıyla başka kimse benim adıma söz sahibi değildir konuşamaz. Kim konuşuyorsa, onlar fitne üretiyor. Bunlara fırsat vermeyeceğiz.”
Tayyip Erdoğan böyle konuştu. Bizi ilgilendiren ilk nokta şu: Neden böyle “malayani” tartışmalar oluyor AKP içinde? Cevap çok yalın: Referandum, her şeye rağmen bir yenilgi oldu da ondan herkes birbirine giriyor.
“Hayır” tarafında ise derhal 2019 tartışması başladı. Tayyip Erdoğan’a karşı cumhurbaşkanı seçimini kazanacak bir aday aranıyor. İnsan hayretlere düşüyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Baykal, Halep'in tarihten bu yana bir Sünni kenti altında olduğunu iddia etti ve Rusya destekli Şii-Nusayri kuşatmasına izin verilmemesi gerektiğini savundu. Oysa Halep tarih boyu bir Sünni şehri olarak tanınmıyordu. Suriye'nin mezhepsel temelde bölünmesi ve Halep Devleti'nin bir Sünni devleti olarak kurulması 1920'de Fransız Mandası altında gerçekleştirilmesiydi. Yani batıcı laik tutumuyla bilinen Baykal'ın mezhepçi politikaları savunması hiç de şaşırtıcı değildir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

7 Haziran seçimleri Türkiye’de çok olumlu bir atmosfer yaratmıştı. Halkın çoğunluğu yıllar süren bir kâbustan uyanmış gibiydi. Tayyip Erdoğan ise susuyordu. Herkes biliyordu ki Erdoğan ve partisi AKP, ciddi bir yenilgi yaşamıştı. Bugün bu atmosfer tersine dönmüş durumda. Erdoğan ve AKP hücumda, öteki partiler savunmada. Bu nasıl oldu?

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

AKP içindeki çatlak hızla bir hizipleşmeye gidiyor.

Gerçek'i paylaş:

Erdoğan’ın ne yapıp edip AKP’nin içinde olduğu bir koalisyon hükümeti kurdurmaktan başka şansı yoktur. Ancak hükümetin içindeki bir AKP Erdoğan’ın yargılanmasını durdurabilir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Ergenekonculardan sonra Baykal da halkın sillesini yemiş bir Erdoğan’a koltuk değneği oluyor.

Gerçek'i paylaş:
Deniz Baykal beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri