azerbaycan

Author(s): 

23 Ekim tarihinde Azerbaycan’ın Sumgayıt (Sumqayıt) şehrinde Nasosnu-Yaşma adlı bölgesinde polis ve balıkçılar arasında şiddetli çatışmalar gerçekleşti. Her gün olduğu gibi, evlerine ekmek götürmek için bölgede çalışan balıkçılar, araç gereçlerine el koymak ve çeşitli yasaklar getirmek isteyen polisin saldırısına karşı direndiler. Balığa çıkmak için kullanılan teknelerini, polise karşı barikat yaptılar. Yerel halk da onları desteklemek üzere sokaklara çıktı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Azerbaycan’ın Lenkeran şehrinde PalSüd MMC adlı süt fabrikasında çalışan işçiler eylem yaparak haklarını aradı. PalSüd MMC, yıllardır Türkiye’de yaşayan ve iş yapan Azerbaycanlı patron Mübarız Mansimov’un sahibi olduğu Palmali Holding’in kurduğu bir fabrika. Okurlarımızla Azerbaycan’dan devrimci Marksist bir dergi olan SosialistElm (Sosyalist Bilim)’in web sitesinde yayınlanan haberin Türkiye Türkçesi’ne çevirisini paylaşıyoruz

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Konferansın son oturumunda bildirgeler tartışıldı ve oylandı. Tüm konferans katılımcılarının grevleri yasaklanan Şişecam işçilerinin yanında olduğunu belirten bildirge, yoğun alkışlarla ve oybirliği ile kabul edildi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Azerbaycan'da Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra yasaklanan 1 Mayıs kutlamasına polis saldırdı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Eski başbakan Mesut Yılmaz’ın BirGün gazetesinden Enver Aysever’e 90’lı yılların faili meçhulleri konusunda yaptığı açıklamada bazı devlet sırlarından söz etmesi, Türkiye ile Yunanistan arasındaki rekabette kullanılan korkunç yöntemleri gündeme getirdi. Anlaşılan bunlardan biri de rakip ülkede orman yangını çıkartmak. Burjuvazinin devletleri sözde “ulusal” çıkarları koruyacağım, düşmanımı alt edeceğim derken, demek ki güzelim Ege’nin iki yakasında doğayı mahvediyorlar! Yılmaz’ın bu açıklamasından sonra, Türkiye’de kendine “çevreci”, “ekolojist”, “yeşil” diyen herkesin ve her örgütün ayağa kalkması gerekir. Ege hepimizindir! Doğanın ulusu yoktur!

Gerçek'i paylaş:
azerbaycan beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Gerçek Gazetesi Sayı 98

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri