4. Enternasyonal

Author(s): 

Petrograd Sovyeti’nin başkanı, Sürekli devrim programının yaratıcısı, Ekim devriminin iki önderinden biri, ayaklanmanın mimarı, Kızıl Ordu komutanı, İç Savaş kahramanı, Sovyet bürokrasisine karşı, devrimci Marksizmin savunucusu, Komünist Enternasyonal ile IV. Enternasyonal’in kurucusu Lev Davidoviç Trotskiy dünya devriminin her atılımında yaşıyor!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Arjantin’de işçi sınıfı devrimci Marksizm bayrağı altında safa geliyor. 19 Kasım Cumartesi günü, başkent Buenos Aires yakınında bir stadyumda toplanan çoğu işçi 20 bin mücadeleci insan, son bir yıldır Arjantin’in başında olan Mauricio Macri yönetiminin kemer sıkma programına meydan okudu. İşçi sınıfının bu gövde gösterisini örgütleyen, üç Trotskist örgütün kurduğu bir cephe olan FİT’ti.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Trotskiy hayatı boyunca kalemiyle de, silahıyla da burjuvazinin ve toprak sahiplerinin iktidarını devirmek ve yerine köylülük tarafından desteklenen bir proletarya iktidarı kurmak için mücadele etmiştir. Bugün de Trotskizmin anlamı en ön planda budur.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Dördüncü Enternasyonal’in Yeniden Kuruluş Koordinasyonu (DEYK) Avrupa partilerinin himayesinde, başka gelenek ve eğilimlerden parti, örgüt ve bireylerin de katılımıyla Haziran 2013’te Atina’da toplanmış olan I. Avrupa Konferansı’ndan sonra, 29-30 Mart günleri yine Atina’da II. Avrupa-Akdeniz İşçi Konferansı toplandı. Konferans bir sonuç bildirisi kabul etti. Bildiriyi aşağıda bilginize sunuyoruz.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Kurucu Meclis, 1789 Fransız Devrimi’nde ortaya çıkmış bir olgudur.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Güne denize girerek ve resim yazılama atölyesi ile başladıktan sonra Türkiye’de halk isyanının dinamikleri başlıklı oturuma geçildi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

 

Devrimci İşçi Partisi’nin IV. Enternasyonal’in 75.yılı ve Halk İsyanından İşçi Devrimine başlıklı yaz kampı başladı.

Gerçek'i paylaş:
4. Enternasyonal beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Gerçek Gazetesi Sayı 98

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri