Gündemdekiler

Gerçek, 9 Ağustos 2018
Sol özellikle de sosyalistler her zaman birlik olamamakla ve bölünmekle eleştirilir. 24 Haziran’da çokça özlenen solda birlik bir yönüyle gerçekleşti. Onlarca sol ve sosyalist grup, parti, oluşum HDP’de birleşti. HDP ve Demirtaş için oy çağrısı yaptı. Bazıları HDP listelerinden milletvekili adayı gösterdiler. Daha sonra siyasetin sol cenahında “mecliste HDP’ye Cumhurbaşkanlığı’nda İnce’ye” formülü öne çıkmaya başladı. Neredeyse kimse açıkça bu formülü dillendirmedi ama Kılıçdaroğlu’nun Adalet yürüyüşünden beri birçoğu HDP çatısı altında birleşen sol yapılar için CHP de meşru bir adres haline...
Gerçek, 7 Ağustos 2018
İyi Parti, 24 Haziran seçimlerinde beklediğini bulamadı. Meral Akşener Cumhurbaşkanlığı yarışında dördüncü oldu. İyi Parti ise yüzde 9,96 oy oranı ile, eğer Millet İttifakı içinde yer almasaydı kıl payı ile baraj altında kalacaktı. Başarısızlık sonrası ilk kriz iki İyi Parti milletvekilinin mecliste Devlet Bahçeli’nin elini öpmesiyle yaşandı. Akşener ve İyi Parti için bolca hakarette bulunan Bahçeli’nin elini öpen milletvekilleri bu davranışlarını “Türk töresinin gereği” olarak savundu.
Gerçek, 7 Ağustos 2018
Eğitimdeki bu sorunlar tam da kapitalist sistemin getirdiği sorunlardır. Zaten bunlar emekçi halk için sorundur. Kapitalistler için sorun bile değil aksine çözümdür. Patron sınıfı ve onların siyasi işbirlikçileri kendi çocuklarına en iyi okullarda, en iyi koşullarda eğitim aldırmaktadırlar. Onların çocukları bu dertlerden muaftır, gelecekleri de hazırdır. Bizim çocuklarımız ise bu düzende geleceğin ucuz işgücü olmaya mahkumdur. Dolayısıyla ne AKP’nin “eğitimci”, “iyi niyetli” bakanı ne de başka herhangi bir burjuva düzen partisinin iktidarı bunu düzeltebilir. Ancak işçi sınıfı bu düzenle...
Levent Dölek, 6 Ağustos 2018
OHAL, 18 Temmuz günü gece yarısı hukuken kalktı. Genel kanı OHAL’in kaldırılmasının çok da bir şey değiştirmeyeceği yönünde. Çünkü hem Anayasa değişiklikleri hem de son torba yasa ile getirilen düzenlemeler, ihraçlardan toplantı ve gösteri yürüyüşlerine kadar bir dizi OHAL uygulamasının süreceği anlamına geliyor. Bunlar elbette ki doğru. İstibdadın inşası devam ediyor. Ama sürekli bir şikâyet halinin de âlemi yok. OHAL boyunca baskıdan şikâyet etme halinin mücadeleden uzak durmanın bir gerekçesi yapıldığına çokça tanık olduk.
Gerçek, 6 Ağustos 2018
Kılıçdaroğlu’nun istibdada karşı mücadelesi sermayenin, emperyalizmin ve devletin çelik çekirdeğinin izin verdiği kadardır. Ama Muharrem İnce de farklı değil. Kılıçdaroğlu’nun bu siciline bakıp Muharrem İnce’ye yönelenler bir an durup düşünmeli. Muharrem İnce kampanyasına “beni ABD’den aradılar” diyerek başladı, saraya Erdoğan’ın huzuruna giderek devam etti. Kampanyasını TÜSİAD’ın salonlarında tamamladı. Seçim gecesi de ortadan kayboldu. Muharrem İnce de hayal kırıklığından başka bir şey vaat etmiyor.
Sungur Savran, 5 Ağustos 2018
Erdoğan’ın projesi çok özgül biçimde İslam dünyasına yönelik bir içerik taşıyor. Rabiacılık, Erdoğan ve AKP’nin Sünni İslam âlemini Arap dünyasından başlayarak yeniden Türk hâkimiyeti altında toplama projesidir. Türkiye’deki tek adam yönetiminin içeriği, bu bağlamda, uluslararası projenin gerçekleşebilmesi için ülke içinde sağlam bir üs yaratmak ve Kemalist cumhuriyetle birlikte Batı dünyasına bağlanmış olan Türkiye’yi yeniden İslam dünyasının merkezine yerleştirmektir.
Gerçek, 4 Ağustos 2018
24 Haziran seçimlerinin ardından Erdoğan eline aldığı tüm yetkilerle istibdadın inşasına hız verdi. İnşa edilen rejimin esas gerici niteliği sınıfsal karakterinden ileri geliyor. Bu rejim sermayenin çıkarlarını koruyor. O kadar ki Erdoğan’ın atadığı bakanların birçoğu doğrudan patronlardan oluşmakta. Askeri vesayeti kaldırıyoruz iddiaları ise gülünç hale gelmiş vaziyette. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın Milli Savunma Bakanı olarak atanmasıyla artık ordu iktidar ortağı oldu.
Gerçek, 4 Ağustos 2018
Emperyalist zincirleri kırmak, Türkiye’nin hayat memat meselesidir. Emperyalist boyunduruktan kurtulmak için istibdadın halk iradesi, sermayenin de emek üzerindeki zincirlerini kırmalıyız. Bu, örgütlenmekle olur. Hem sendikal hem de siyasal olarak örgütlenmek gerek. Sınıfın en geniş kesimlerini sendikalara üye olmaya, sahip çıkmaya, denetlemeye; öncü işçileri Devrimci İşçi Partisi’nde örgütlenmeye çağırıyoruz.
Sungur Savran, 30 Temmuz 2018
  Bir seçimi ve bir rejimi geride bıraktık. Seçimler geçer, rejimler biter, sınıf mücadelesi yeni koşullarda devam eder. Şimdi sosyalistlerin önünde duran görev, yeni koşullarda mücadelenin hangi eksenlerde verileceğini saptamaktır. Faşizmin yelkenleri doluyor
Gerçek, 27 Temmuz 2018
Bedelli askerlik yasası meclisten geçti ve 25 yaşın üstündeki yükümlüler için 15 bin lira karşılığında 21 gün askerlik olanağı doğdu. Bedelli ile bir kez daha halka “ya paranı ya canını” diyen iktidar, sınıfsal eşitsizliği derinleştiren bir karara daha imza attı. Hedef profesyonel orduya geçerek tüm silahlı kuvvetleri sermayenin ve emperyalizmin çıkarları doğrultusunda yeniden düzenlemek.

Sayfalar

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri