yetki gaspı

Author(s): 

Tüm kamu kurumlarında olduğu gibi ODTÜ’de de memur statüsünde çalışan emekçiler için her yıl 15 Mayıs itibariyle en çok üye kaydetmiş olan sendika, bir toplantı ile yetkili sendika olarak tespit edilir. Bu tespitte, Mayıs ayı sendika aidatı kesinti listesi esas alınır. 15 Mayıs 2018 itibariyle 592 üyesiyle Eğitim Sen, ODTÜ bünyesinde en çok üye kaydetmiş sendika konumunda bulunuyordu. Yetki tespiti öncesinde OHAL koşullarının yarattığı korkulara rağmen 118 yeni üye kaydederek ciddi bir örgütlenme hamlesi de gerçekleştirmişti. Ancak yetkili sendika türlü oyunlarla Türk Eğitim-Sen oldu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

AKP'nin hak ettiği bakanlık sayısı 12’dir. Nitekim Ağustos sonunda kurulan hükümette resmen AKP’li olan tam 12 bakan vardır. Ama şimdi Tuğrul Türkeş AKP’li olmuştur. Yani AKP’nin şu anda 13 bakanı vardır. Artık hülle de yoktur. Uygulama Anayasa’nın sadece ruhuna değil, açıkça lafzına da aykırıdır. Açık gasp vardır!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Yetki gaspçısı hükümet, toplu sözleşme imzalayamaz. İşbirlikçi Memur-Sen’in atacağı hiçbir imza da emekçileri bağlamaz. Toplu sözleşmeler derhal ertelenmelidir. Toplu sözleşme masasında meşruiyet yoktur. Bugün itibarıyla tek meşru olan, kamu emekçisinin grev hakkıdır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Tayyip Erdoğan, 12 Eylül cuntasının kendi başkanı Kenan Evren ilk cumhurbaşkanı olarak görev yapacağı için anayasaya yerleştirdiği mutlak hukuki korunmadan yararlanmak için elinden geleni yapacaktır. Ama başbakan siyasi olarak baş sorumludur. Dolayısıyla, Davutoğlu bugün içine girdiği yetki gaspının kendisini Yüce Divan’a götüreceğini bilmektedir.

Gerçek'i paylaş:
yetki gaspı beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri