Türkiye'nin Suriyeleşmesi

Author(s): 

20 Ağustos tarihinde Gaziantep’te bir HDP üyesinin düğününe DAİŞ tarafından intihar saldırısı düzenlendi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

AKP ve Erdoğan, 7 Haziran seçimlerinde büyük bir yenilgi yaşadıktan sonra bir ikbal savaşına girişti. Suruç katliamına ve 10 Ekim Ankara katliamına oy uğruna göz yumdu. Erdoğan Türkiye’yi adım adım Suriyeleştirirken buna karşı çıkan muhalif sesleri bastırmaya girişti. Elbette bu ortamdan üniversiteler de nasibini aldı. Bu dönem boyunca mecliste Erdoğan’a koltuk değneği olan MHP, zaman zaman, paramiliter örgütü ülkücü faşist çeteler aracılığı ile de üniversitelerde onun sopası oldu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Suriye’de savaş yüz binlerin canını aldı. Milyonlarca insanı da mülteci olarak yerinden yurdundan etti. Şimdi Suriye’deki savaş bitmediği gibi tüm bölgeye ve hatta dünyaya yayılma tehlikesi gösteriyor. Bu koşullar altında Devrimci İşçi Partisi bir olağanüstü kongre toplayarak yaklaşan felaketi masaya yatırdı: “Savaşa ve barbarlığa karşı dünya devrimi ve sosyalizm” diyerek işçi sınıfı ve emekçileri savaşa karşı savaşmaya çağırdı.
Suriye’de ateşkes ilan edildi mi diyorsunuz? Ne ateşkes ama... NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı ateşkes ilan edilirken, ABD temsilciler meclisinde çıkıp NATO’nun Rusya ile savaşmaya hazır olduğunu duyurdu. Rusya askeri yığınağa devam ediyor. Türkiye, Cilvegözü’nden aldığı tekfirci mezhepçi militanları Kilis’ten Azez’e sokuyor. Ateşkes bizi bağlamaz diyor. Suudi Arabistan İncirlik’e uçak gönderiyor. Askeri tatbikatlara hız veriyor. İran, Irak’taki Şii güçleri birleştirerek “Halk Seferberliği Güçleri” adı altında ordu büyüklüğünde bir askeri güç seferber ediyor.

Gerçek'i paylaş:

1 Kasım’da kardeşlik için barbarlığa karşı HDP’ye oy veriyoruz. Ama bunu burjuvazinin sömürü düzeninin istikrarını korusunlar diye vermiyoruz. HDP bir kez daha burjuva düzeninin istikrarını korumaya öncelik verirse Türk ve Kürt emekçi halklarını mücadele içinde kurdukları kardeşlik köprüsünün HDP’yi de aşarak tüm hırsızlardan, katillerden ve emperyalist uşaklarından hesap soracak bir mücadelenin zemini olacağına inanıyoruz.
Linç girişimleriyle, tutuklama ve gözaltılarla, her türlü baskıyla ve nihayet katliamlarla yıkmaya çalıştıkları kardeşlik köprüsüne omuz vermek ve ayakta tutmak için oyumuz HDP’ye. Ancak bizi geleceğe işçi sınıfı ve emekçilerin çıkarlarını yansıtan bağımsız ve devrimci bir politikanın taşıyacağını biliyoruz. Bunun için tüm öncü işçileri Devrimci İşçi Partisi’nde örgütlenmeye sınıf siyasetini ve sosyalizm mücadelesini güçlendirmeye çağırıyoruz.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Ankara'daki 10 Ekim katliamında yaşamını yitiren Dilan Sarıkaya'nın cenazesi, Adana'da BTS Adana Şubesi’nin taziye çadırının da bulunduğu Uğur Mumcu (İstasyon) Meydanı'nda aralarında siyasi parti, demokratik kitle örgütü temsilcileri ve çok sayıda insanın yer aldığı yaklaşık 5 bin kişilik bir kitle tarafından karşılandı.

Gerçek'i paylaş:
Türkiye'nin Suriyeleşmesi beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri