Nevruz

Savaşın, yoksulluğun ve esaretin pençesindeki halklar 21 Mart gününü büyük acılar içinde karşılıyor. Kürt halkı için bir kez daha Newroz bayramı ölümlerin ve esaretin gölgesinde kutlanacak. Biliyoruz ki bu topraklarda Newroz böyle Newroz olmuştur. Kürt halkının direnişi ve mücadelesi yasakları aşmış, meydanlara akmış, Newroz ateşleri direnişin ve özgürlük mücadelesinin sembolü olmuştur.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

19 Mart 2017 Pazar günü başta İstanbul ve Ankara olmak üzere ülke genelinde yapılması planlanan Nevruz (Newroz) kutlamaları valiliklerce yasaklandı. 21 Mart dışındaki tarihlerde kutlamaların yapılmasına izin vermeyen AKP, Nevruz ruhunu hafta içindeki bir tek güne hapsederek kutlamalara katılımı sınırlamaya çalıştı. Sicilindeki sayısız anti demokratik eyleme bir yenisini daha ekledi.

Gerçek'i paylaş:

Yasaklanmış meydanlarda ve baskı altında kutlandığı müddetçe Türkiye'nin tüm işçi, emekçi ve ezilenleri için bu bayramın adı Newroz olmaya devam edecektir. Newroz ve Nevruz, Türk ve Kürt eşit olduğunda birbirine kavuşacaktır. Devlet merasimlerinin yerini, eşit ve özgür halkların birlik ve kardeşlik şöleni aldığında Newroz ve Nevruz tüm halkların ortak bayramı olacaktır!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İstanbul’da Newroz kutlamaları 17 Şubat Pazar günü Kazlıçeşme Meydanı’nda yapıldı. Sabah saatlerinden itibaren Kazlıçeşme meydanına gelen halk saatler içinde yüzbinlere ulaştı ve Kazlıçeşme Meydanı’nı doldurdu. Devrimci İşçi Partisi de “Barışa ve siyasi çözüme evet! Tasfiyeye, başkanlık sistemine, ekonomik anayasaya, petrol kavgasına hayır!” yazılı pankartla Newroz kutlamalarındaki yerini aldı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Antep’te(Dilok) Newroz  coşkuyla kutlandı. 17 Mart günü Gaziantep İstasyon meydanında toplanan kitle barış ve özgürlük talebini haykırdı. Yağmurlu bir gün olmasına katılımın yoğun olduğu eyleme siyasi partiler, sendikalar ve demokratik kitle örgütleri katıldı. Kürtçe ve Türkçe sloganların atıldığı mitingde Newroz bayram havası içinde halaylarla kutlandı. Mitinge BDP Şanlıurfa milletvekili İbrahim Binici de katıldı.

Gerçek'i paylaş:
Nevruz beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri