Kürt halkı

Author(s): 

Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde yapılan referandumda her ne kadar Kürt halkı bağımsızlık yönünde irade göstermişse de bu sürecin başını çeken Barzani ve aşiretinin derdi, Kürtleri değil kendilerini kurtarmaktı. Zira Barzani yıllardır yapılması gereken seçimleri erteliyor, halktan gelen baskıdan kurtulmak için de referandumu koz olarak kullanıyordu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Türkiye Ortadoğu’da ABD ve NATO’nun en büyük mevzisi iken, Türkiye’nin NATO’dan çıkmasını, İncirlik üssünün kapatılmasını savunmadan, Kürtlere anti-emperyalizm dersi vermek ikiyüzlülüktür! Mavi Marmara katliamından sonra bile İsrail’le ticaret hacmi katlanmışken, AKP iktidarı iki devletli çözüm adı altında Arap dünyası ve Müslüman halklar nezdinde korsan Siyonist oluşum İsrail’e meşruiyet sağlamak için çırpınırken, Türkiye ve İsrail arasındaki ittifakın sona ermesini, kesilmesini savunmadan Barzani taraftarlarının İsrail’e sempatisini ve İsrail’in Barzanistan’a verdiği desteği gündeme getirmek ikiyüzlülüktür!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Türkiye'nin Fırat Kalkanı adıyla başlattığı askeri harekatın adım adım içinden çıkılması zor bir kapana dönüştüğünü yazıyoruz. Özellikle harekat El Bab'ta tam bir tıkanma yaşıyor. Bu tıkanma askeri olarak aşılamayacak boyutta değil. Öte yandan TSK El Bab'ta kontrolü sağlasa dahi bu durum, Türkiye'yi rahatlatmak bir yana giderek çıkışı zorlaşan bir kapana sokacakmış gibi gözüküyor. Türkiye, Fırat Kalkanı ile ilgili resmi açıklamalarında askeri güçlerin ÖSO'yu desteklemek üzere orada bulunduğunu belirtiyor ancak adım adım tüm askeri harekat TSK'nın üzerine yıkılıyor. ÖSO'cular Halep düştü düşecekken, Halep'e askeri yardımı kesen Türkiye ile yan yana savaşmaya eskisi kadar istekli değillerdir. Üstelik DAİŞ'e karşı gerçek bir düşmanlık beslemedikleri de bilinmektedir. Nitekim El Bab'ta savaş alanını terk edip kaçmaları basında uzun süre işlenmiştir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

DAİŞ’in yılbaşı gecesi İstanbul’da Reina adlı gece kulübünde gerçekleştirdiği katliam hakkında doğru yanlış söylenmedik şey kalmadı. Ama kimse bunun DAİŞ’in Türkiye’deki eylem ve katliamlarında yeni bir evre olduğunu fark etmedi. DAİŞ’in eylemleri çeşitli evrelerde değişik işlevler taşıdı. Bir ilk aşamada (en tipik örneği Reyhanlı 2013) Türkiye içinden kendisine verilen desteğin durdurulması ihtimaline karşı uyarıda bulundu. Bu amaca yönelik eylemler yeni amaçlar devreye girdikten sonra da devam edecekti. İkinci aşamada, 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra düzenlediği bombalı saldırılardan (özellikle 20 Temmuz Suruç ve 10 Ekim Ankara katliamları) itibaren HDP’nin, solun ve sendikaların eylemlerinin etrafını boşaltmaya girişti. 20 Ağustos 2016’da Gaziantep’te bir sokak düğününde çoluk çocuk 59 insanı katleden eylem ise bir bütün olarak Kürt halkına nefret kusma örneğiydi. Bu ikinci aşama devam ederken 2016 başından itibaren DAİŞ ilk evrenin amacını yeni bir hedefle birleştiriyor, turizm ortamlarına saldırmaya başlıyordu: Sultanahmet (Ocak 2016), Beyoğlu (Mart 2016), Atatürk Havalimanı (Haziran 2016). Bu da üçüncü aşamaydı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

1968 gençliği emperyalist 6. Filo'ya karşı eylem yaparken bu sloganı atıyor, duvarlara haklı bir öfkeyle bunu yazıyordu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Devrimci İşçi Partisi Genel Başkanı Sungur Savran ve Devrimci Marksizm dergisi yazarı Avukat Şiar Rişvanoğlu'nun da içinde yer aldığı bir Devrimci İşçi Partisi (DİP) heyeti, çeşitli sol ve sosyalist kurum, dernek ve kitle örgütü temsilcileri ile birlikte, haftalar boyu kuşatma altında tutulmuş olan iki kenti, Şırnak (Şirnex) ilinin ilçeleri Cizre (Cizîr) ve İdil’i (Hezex) ziyaret etti. DİP heyeti, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) daveti üzerine Kürt halkının yaşadıklarını yerinde gözlemlemeye ve bu kentlerin halklarıyla dayanışmasını dile getirmeye giden geniş bir heyetin içinde yer aldı. Heyette sosyalist partiler (DİP, EMEP, EHP), HDP içi sosyalist platformlar (SYKP, ESP, SODAP, DHF), kitle örgütleri (Halkevleri), dergiler (Kaldıraç, Mücadele Birliği, Devrimci Duruş, Alınteri), gençlik örgütleri ve kültür merkezleri yer aldı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Sermayenin düzeni, patronların hükümeti işçiye, emekçiye hiçbir gelecek vaat etmiyor. Bu düzen böyle gitmez. Bu hükümet de ilelebet hüküm süremez. Ama bunun için işçinin emekçinin ekmeğine, hakkına, canına ve geleceğine sahip çıkması, Kürt, Türk, Alevi, Sünni demeden sınıf kardeşine elini uzatması, birlik olması şart. Özgürlük de barış da refah da, olacaksa işçinin emekçinin hükümetiyle olacak. Gelecek güzel günler işçinin emekçinin düzeninde yaşanacak!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Devlet sivilleri öldürmediğini iddia ediyor. Aynı devletin valisi Ali İsmail Korkmaz'ı kendi arkadaşlarının öldürdüğünü, yine aynı devletin polisi bir ev baskınında keyfi şekilde göğsünden vurulduğu kamera görüntüleriyle belirlenen Dilek Doğan'ın da kendilerine saldırdığını iddia etmişti.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

21 Ocak 2015 Perşembe günü, Harbiye Yılmaz Manisalı Salonu’nda İDO (İstanbul Diş Hekimleri Odası) Birlik Grubu toplantısı yapıldı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Yüksekdağ yaklaşık 10 milyon insanın, belki de daha fazlasının güvenine mazhar olmuş bir partinin en üst yöneticisidir, iki eş başkandan biridir. Fişek Kürt halkının ve onunla dayanışma içinde olanların beynine sıkılmıştır!

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

Kürt halkı beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri