kadınlar

Author(s): 

Ekim devrimi, kadınların önünde hiçbir kapitalist ülkenin sağlayamayacağı bir yaşamın kapısını açtı. Sonraki yıllarda o kapı Ekim devriminin ürünü olan işçi devleti bürokrasinin hâkimiyeti altında yozlaştığında kapanmış olsa da kadınlar o topraklarda, ileri kapitalist ülkelerdeki kadınlardan daha iyi koşullarda yaşamaya devam etti. Yeni Ekimlerle o kapı başka topraklarda yeniden açılacak, kadınlar bir kez daha o kapıdan coşkuyla girecek, işçi sınıfı ile birlikte kendi kurtuluşlarını inşa edecektir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

“İdam geri getirilsin”, “bunları hadım etmek lazım” sözleri vahşice tecavüze uğrayan, katledilen kadınların ardından duyduğumuz erkek egemen nidalar. Somut gerçek ise her gün mahkemelerin verdikleri kararlarla yüzümüze çarpıyor. Sokak ortasında katledilip çantalarından koruma kararı çıkan kadınlar, haksız tahrik, iyi hâl indirimlerinden yararlanıp neredeyse hiç ceza almayan katiller, tecavüzcüler!

Gerçek'i paylaş:

Oya Baydar'lar, Nilüfer Göle’ler, Aslı Aydıntaşbaş’lar, Gülay Göktürk’ler ve onlar gibi düşünen binlerce liberal, laik, ilerici, hatta geçmişte sosyalist olmuş kadın! Buyrun bakalım, şimdi bol bol gülün! Birazının da kendi halinize olduğunu unutmadan!

Gerçek'i paylaş:
kadınlar beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri