İngiltere

Author(s): 

Britanya’nın siyasi sistemi, 40 yıla yakın süredir ilk kez soldan Thatcherizme karşı bir programla karşı karşıya kalıyor ve halk bu programa muazzam bir destek vermiştir. Britanya halkı Thatcher’a ilk kez “There is an alternative!” (“Seçenek vardır!”) diye cevap vermiştir!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

So Brexit is here. Fifty-two per cent of the British people voted to leave the EU. This is an historic outcome. Britain, that is to say the world’s fifth and Europe’s second biggest economy, a country where Europe’s foremost financial centre, the City of London, second only to Wall Street in global rankings, is located, one of the three nuclear powers of NATO and the world’s most powerful imperialist country until the mid-20th century, is leaving the EU!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Yunanistan'daki kardeş partimiz EEK (Devrimci İşçi Partisi) ve onun gençlik örgütü OEN (Devrimci Gençlik Örgütü), 21-27 Temmuz tarihlerinde Atina yakınlarındaki Eretria bölgesinde 11. eğitim kampını düzenledi. Devrimci İşçi Partisi de kampa iki kişilik bir delegasyonla katıldı. 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ertesine denk gelen kamp boyunca Türkiye'de yaşanan gelişmeler, bölge politikası açısından bu gelişmelerin anlamı pek çok tartışmanın merkezine oturdu. EEK aynı zamanda, kampın hemen öncesinde, 20 Temmuz akşamı, Atina'nın merkezinde Türkiye'deki darbe girişimi hakkında bir yoldaşımızın konuşma yaptığı bir toplantı düzenledi. EEK ve DİP, Ege'nin iki yakasından önümüzde duran enternasyonalist görevler doğrultusunda ortak devrimci Marksist sesi ve pratiği bir kez daha güçlü bir şekilde yükseltti.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Britanya’daki gelişmenin yanıtı Manş’ın öteki yakasında, Fransa’da üç aydan uzun bir süredir İş Yasası’na karşı verilen mücadelede yatıyor. Solun, artık AB’yi kurtuluş olarak görmekten vazgeçip, işçi emekçi kitleleri de gericilerin eline teslim etme politikasından kopmasında yatıyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Hani Deli Dumrul köprünün başını tutmuş, geçenden bir akçe, geçmeyenden iki akçe alırmış. Şimdi bizim sevgili Deli Dumrul’umuz küreselleşiyor!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Britanya Marksistlerine, şimdi, yüzünü sola çevirmiş olan işçilerin ve daha geniş kitlelerin düzen içi bir partinin cenderesini aşarak kapitalizme karşı mücadeleye girmesine yol göstermek açısından ciddi bir görev düşüyor. Bu, ancak çok büyük taktik ustalıkla, sekter olmadan ama reformizmin değirmenine de su taşımadan yapılabilecek bir şey.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Britanya’da yapılan 30 Kasım genel grevi konusunda, bu sıralarda Londra’da yaşamakta olan iki yoldaşımız ayrı ayrı ve farklı değerlendirmeleri içeren yazılar yolladı. Bu değerlendirmelerden ilkini bir süre önce yayınlamış bulunuyoruz (bkz. “Akdeniz humması Britanya’da”). O yazının yazarı yoldaşımız, genel grev hareketini daha ziyade başarılı bir eylem olarak betimliyordu. Aşağıda, çevirinin gerektirdiği süre dolayısıyla yayınlanması geciken ikinci değerlendirmeyi bulacaksınız. Liz Derman yoldaşımız 30 Kasım eyleminin bir “hayal kırıklığı” yaratan yanlarını öne çıkarıyor. Yazı, ayrıca, genel grevi Britanya’da son dönemde verilen sosyal mücadelelerin bütünü içine yerleştirme bakımından yararlı bir özellik taşıyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Britanya’da 30 Haziran’dan sonra bu yıl ikinci kez örgütlenen genel greve üç milyona yakın kamu çalışanı katıldı. Britanya'da bulunan bir yoldaşımızın grevin ardından yazdığı değerlendirme yazısını yayınlıyoruz.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İngiltere ve Galler'de bir aydır öğrenciler sürekli eylemdeler. Sebebi ise üniversite harçlarına yapılmak istenen zamlar ve eğitime ayrılan bütçeden yapılacak kesintiler. İngiltere'de ortalama üniversite harcı yaklaşık olarak 3000 Sterlin yani 7000 Lira. Yeni oylanacak olan düzenlemede bu miktarın en az 14000 en fazla 21000 Lira olacak şekilde üniversiteler tarafından belirlenmesi öngörülüyor. Öğrencilerse bu zamlara duydukları tepkiyi bir aydır yaptıkları eylemlerle gösteriyorlar.

Gerçek'i paylaş:
İngiltere beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri