erkek egemen sistem

Author(s): 

AKP’nin geçtiğimiz ay kurnazlık yaparak bir gece son anda meclisten geçirmeye çalıştığı tecavüz yasası kadınların ve kamuoyunun baskısıyla engellendi. Akıllarınca hem tecavüzcü “mağdur”ları dışarı salacak ve 4 bin kişiyi aileleri ile birlikte saflarına kazanacaklar hem de hapishanelerde biraz yer açılmasını sağlayacaklardı. Kadınlar AKP’ye geri adım attırdılar. Bir kez daha erkek egemen sistemin sesini kadınların sesi bastırdı!

Gerçek'i paylaş:

Tayyip Erdoğan: “Bir tane kız mıdır, kadın mıdır bilemem”; “Kadına şiddet abartılıyor”; “Ben zaten kadın erkek eşitliğine inanmıyorum”; “Genç nüfusun azalmaması için en az üç çocuk yapın”; “Her kürtaj bir Uluderedir”.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İstanbul Kadın Dayanışması’nın çağrısıyla 24 Kasım pazar günü, 25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla bir basın açıklaması düzenlendi. Eylem, Kadıköy Boğa’dan yürüyüşe geçen kadınların Beşiktaş iskelesi önünde basın açıklaması yapmasıyla son buldu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Anlaşılan kadın cinayetlerine karşı tepki, bazı erkeklere ya da en azından bazı görevlilere fazla geldi. Bir emekli emniyet müdürü, üşenmemiş, oturmuş, canilerin bakış açısını da anlayışla karşılamamız gerektiğini anlatan bir yazı yazmış. Ama olay “münferit” değil! Görevi bu cinayetleri engellemek olan polis teşkilatından emekli olan emniyet müdürlerinin yardımlaşma derneğinin yayın organı Çağın Polisi dergisi de bunu yayınlamış. Bakalım, deneyimli, ak saçlı, bilge, emniyet müdürlerimiz bize ne diyorlar?

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Kadınlar için evlenmek, boşanmak, evden dışarıya çıkmak ve hatta yaşayabilmek için bile her gün erkek egemen sistemin baskılarına karşı mücadele etmek zorunda kalıyor. Ve bu baskılar tüm kadınları hedef alıyor. O halde, kadın cinayetlerine dur demek, yeterli sayıda ve kadınların güvenle kalabileceği sığınmaevleri için, üzerilerindeki baskı ve tahakkümü parçalamak için, erkek egemenliğine ve onunla iç içe geçen kapitalizme karşı örgütlenmeye, mücadeleye!

Gerçek'i paylaş:
erkek egemen sistem beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri