Barkın Asal

Author(s): 

Sosyalist hukukçu Dr. Barkın Asal, Erdoğan’ın gündeme getirdiği TTB, TMMOB ve TBB’nin isimlerinden Türk/Türkiye isimlerinin çıkartılması girişimini gazetemize değerlendirdi. İstabul Üniversitesi Araştırma Görevlileri Temsilciler kurulu sözcülüğü, Eğitim-Sen 6 No.lu Üniversiteler Şubesi’nde iki dönem Hukuk Sekreterliği gibi görevlerde yer alan ve üniversitedeki emek mücadelesinde öne çıkan Barkın Asal, 675 sayılı KHK ile İ.Ü.Hukuk Fakültesi’nden ihraç edilmişti.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Devrimci Marksizm dergisinin 10. yılında dergi okurları, devrimci öğrenciler, işçiler ve Marksizmi bir eylem kılavuzu olarak görenler "Devlet, Sosyalizm, Devrim" konferansında bir araya geldi. İstanbul’da Cezayir Konferans salonu tüm gün boyu devam eden konferans süresince tamamen doluydu. Tüm oturumlar Devrimci Marksizm dergisinin Facebook sayfasından canlı yayınlandı, konferansa gelme şansı bulamayan, farklı şehirlerde yaşayan yoldaşlarımız, dostlarımız da konferansı canlı takip etme imkânı buldu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

AKP hükümetinin çıkardığı son Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile İstanbul Üniversitesi'nden tasfiye edilen akademisyenler Cemil Ozansü, Levent Dölek ve Barkın Asal Odatv'ye konuştu. Okan İrtem'in sorularını yanıtlayan akademisyenler, tasfiye edilmelerinin arka planını ve neden hedef alındıklarını ifade ettiler. AKP hükümeti, 15 Temmuz darbe girişimine karşı ilan ettikleri OHAL ile çıkardıkları KHK'lar için "darbeye karşı mücadele amaçlı" derken, tasfiye edilen akademisyenlerin, "Bizi üniversiteden atanlar 12 Eylül darbesi ile üniversiteye girenlerdir" şeklindeki sözleri dikkat çekiyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İhraç edilen akademisyenler, sendikacılar, öğretmenler hepsi teker teker önemli kayıplardır. Ancak tüm bunlar işçi sınıfının karşı karşıya olduğu daha büyük saldırının içerisinde bir anlam kazanıyor. Hem bu insanların haklarının iade edilmesi hem de OHAL'in kaldırılması için ise saldırının muhatabı olan büyük gücü yani kamu çalışanıyla işçisiyle işçi sınıfını seferber etmek, sınıf mücadelesini yükseltmek gerekiyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Cuma toplantılarında bir araya gelen üye inisiyatifi Yürütme Kurulunda Barkına Asal ve Arif Ekinci’yi, Genel Merkez delegeliğinde ise Levent Dölek, Arif Ekinci ve Miris Meryem Kurtulmuş’u destekledi. İnisiyatifin desteklediği adayların hepsi mücadele içinde sivrilmiş sendika militanlarıydı ve açık, şeffaf tartışma süreçlerinin sonucunda belirlenmişti. Bu ön hazırlığın ve ilkeli duruşun etkisiyle Cuma toplantılarında bir araya gelen inisiyatifin Yürütme Kurulu ve Genel Merkez delegeliği için desteklediği adayların hepsi seçildi. Denetleme Kurulu için aday olan Kurtar Tanyılmaz ise yedek denetleme kurulu üyesi oldu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İstanbul Üniversite’si YÖK yasa taslağı ile ilgili forum yapan öğrencilere ve öğrencilerin toplantısında konuşma yapan iki araştırma görevlisine soruşturma açılmasıyla ayağa kalktı.

Gerçek'i paylaş:
Barkın Asal beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri