THY direnişi sürüyor

Hava İş sendikasında örgütlü Türk Havayolları çalışanları her Cumartesi saat 14.00 ile 15.00 arasında yapacaklarını duyurdukları oturma eylemlerini 29 Eylül günü Taksim'deki THY satış ofisi önünde tekrarladılar.

Saat 14.00'da başlayan oturma eylemi, sloganlar ve alkışlar eşliğinde coşkulu bir biçimde devam etti. Aynı saatlerde Taksim Meydanı yakınında toplanan Devrimci İşçi Partisi üyeleri de sloganlarla kısa bir yürüyüş gerçekleştirerek direnişçi işçilerin yanına geldiler. Direnişteki THY işçileri DİP üyelerini alkışlar ve sloganlarla karşıladı.

Ardından direnişçi işçilerin basın açıklaması okundu. Açıklamada, havacılık sektöründe grev yasağını getiren yasanın hızla meclisten geçirildiği, bunun ve Hava İş'te örgütlü bulunan THY işçilerinin işten çıkarılmasının, AKP tarafından gerçekleştirilen sınıf saldırısının bir ayağı olduğu vurgulandı. Yine, THY yönetim kurulu başkanı Hamdi Topçu'nun 26 Eylül'de verdiği bir röportajda işçilerin haklarını aramalarının bir ihanet olarak nitelendirildiği vurgulandı. Açıklamada ayrıca, kriz henüz tam anlamıyla hissedilmeye başlanmamışken bile faturanın işçi sınıfına kesilmeye başlandığı, bunu engellemek için işçi sınıfının, THY işçileri ve direnişteki diğer işçilerin etrafında kenetlenmesinin şart olduğu vurgulandı.

Açıklamanın ardından oturma eylemi sloganlar ve şarkılar eşliğinde devam etti. Eylemin sonunda direnişteki THY işçileri ve onlara destek olmaya gelenler hep beraber halay çektiler.