THY direnişinde 257.gün

İşten atılan Hava-İş üyesi THY işçileri, direnişin 257.gününü geri bıraktılar. Bakırköy Özgürlük meydanında eylem yapan işçiler, 305 işçi işe iade edilmeden ne mücadelenin biteceğini ne de Toplu İş Sözleşmesinin imzalanacağını haykırdılar.

Saat 13.30'da Hava-İş Genel merkezi önünde toplanan işçiler, Bakırköy Özgürlük meydanına kadar yürüyüş gerçekleştirdiler. En önde THY işçileri, arkada sendikalar ve sol grupların oluşturduğu kortej sloganlarla ilerledi. Yürüyüşte "THY işçisi yalnız değildir", "Zafer direnen emekçinin olacak", "AKP'den hesabı emekçiler soracak" sloganları atıldı. DİP militanlarının da kortej oluşturarak katıldığı yürüyüşte "Daiyang işçisi yalnız değildir", "Taral işçisi yalnız değildir" sloganlarıyla diğer direnişler de selamlandı. Yürüyüş sırasında Bakırköylüler de ıslık, korna ve alkışlarla kitleye destek verdi.

Yürüyüşün ardından THY işçileri ve destekçileri Bakırköy Özgürlük meydanına sloganlarla giriş yaptı. Meydanda ilk konuşmayı Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin yaptı. Ayçin, konuşmasında toplu iş sözleşmesi sürecine değindi. Bilinki ilerde THY'de bir grev olursa, bu 305 işçinin işe dönmediği anlamına gelir diye konuşmasına başlayan Ayçin, THY işçilerinin mücadelesine inatla devam edeceğini vurguladı.

Ayçin'den sonra Belediye İş, ÖDP, Emekli-Sen, DİP ve Mücadele Birliği temsilcileri birer konuşma yaptılar. Yoldaşımız yaptığı konuşmada direnen onurlu THY işçilerinin mücadelesine destek verdiklerini belirtti. 257 gündür İstanbul'un her meydanını fethetme girişiminde bulunan THY işçilerinin, Tekel işçilerinin onurlu direnişini takip ettiğini belirten yoldaşımız, şimdi de THY işçilerinin sesinin Çorlu'da Daiyang işçilerinin, Bayrampaşa'da Taral Makina işçilerinin mücadelesinde yankılandığını belirterek, bu mücadelelerin ancak bir arada durularak kazanılacağını, THY işçilerinin de AKP başta olmak üzere tüm düzen güçlerine karşı mücadele ettiğini vurguladı. DİP olarak başından beri THY işçilerinin mücadelesinde yanlarında olduğumuzu ve onların sloganlarını kendi sloganlarımız yaptığımızı belirten yoldaşımız, bundan sonra da THY işçilerinin mücadelesine sonuna kadar destek olacağımızı söyledi.

Eylem, THY üyesi bir işçinin basın açıklaması ile devam etti. Okunan açıklamada, THY yönetiminin gelinen noktada daha önce söylemiş olduğu "hukuk karar verdiğinde gereğini yapacağız" sözünün ardında durması gerektiği, hukukun işçilerin işe dönüşü yönünde karar almış olduğu belirtildi. Bugüne kadar görülen davalarda mahkemeler grev yasağına karşı çıktıkları için işten çıkarılan 305 işçiden 70'e yakın işçinin haksızca işten çıkarıldığının tespit edildiği vurgulandı.

Konuşamalar ve basın açıklamasından sonra eylem halaylarla sona erdi. Eyleme Belediye İş, Deri Tuzla Şubesi, Atatürk Spor ve Yaşam Köyü taşeron işçileri, Emekli Sen, TKP 1920, DİP, UİD-DER, ÖDP, MB, TKP de destek verdi.