Zengin çocuğuna bir telefonla üniversite kontenjanı

17 Aralık operasyonlarının ardından başlayan “tape savaşları” bize bilmediğimiz bir şeyi öğretmedi, sadece geniş halk kesimlerine iktidardaki kirlenmişliği, arsızlığı ve yozlaşmışlığı kanıtladı. Bu tapelerden birinde, Hamdi Topçu’nun YÖK’ü arayarak İTÜ’de kızı için ek kontenjan açılmasını istediği ortaya çıktı.

AKP için kilit önemde olan THY’nin başına geçirilen hükümetin has adamı Hamdi Topçu, kendisi, iktidar yalakasıolmanın ekmeğini yerken, aynı zamanda ailesine de yedirdi. Kıbrıs’ta okuyan kızına, YÖK’ün özel yardımıyla İTÜ’de kontenjan açtırdı ve kızı bu şekilde İTÜ’ye kayıt oldu.

Bir tarafta çocuklarının üniversiteyi kazanması için kıt kanaat geçinen ailelerin eğitim için ödediği paralar, öğrencilerin gece gündüz çalışıp sonunda üniversiteyi kazanmaları, diğer tarafta Hamdi Topçu’nun hükümetin istediği tüm kirli işleri sorgusuz sualsiz yapmasının ödülü olarak kızının İTÜ’ye tek bir telefonla yerleşmesi. Bir tarafta parasızlıktan eğitim alamayan çocukların yarım kalan hayalleri, açlığa, sefilliğe mahkum yaşamları, diğer tarafta ise greve çıkan THY işçilerini acımasızca, yalan dolanla bastıran Hamdi Topçu’nun “biricik” kızına YÖK emriyle kapıları açılan üniversite.

Biz Devrimci İşçi Partili öğrenciler, bu rezil düzene isyan ediyoruz işte! Parası olanın düdüğü çaldığı, hayal kurmanın bile parayla olduğu bu aşağılık düzen yıkılana, ezilenler iktidara gelene kadar savaşacağız. Durmayacağız, yılmayacağız ve elbet tüm dünyadaki yoldaşlarımızla beraber zafere ulaşacağız. İktidardakileri ve iktidarın etrafında pervane olan Hamdi Topçu gibi yalakaları da başımızdan def edeceğiz!

Bu yazı Gerçek Gazetesi'nin Nisan 2014 tarihli 54. sayısında yayınlanmıştır.