Barışı ancak işçiler, emekçiler getirecek!

 

THY yönetimine karşı direnişlerini sürdüren THY işçileri, kendilerine destek vermeye gelenlerle beraber 6 Nisan Cumartesi günü saat 13.30'da Bakırköy'de bulunan Hava-İş Sendikası'nın Genel Merkezi'nden Özgürlük Meydanı'na "Fabrikalar, tarlalar, siyasi iktidar her şey emeğin olacak", "Yaşasın sınıf dayanışması", "AKP'den hesabı emekçiler soracak", "Yaşasın işçilerin birliği, halkların kardeşliği", "Ya 305 dönecek, ya şalterler inecek" sloganları ile yürüdüler.

Özgürlük meydanında ilk sözü Hava İş Genel Başkanı Atilay Ayçin aldı. Ayçin sözlerine, THY’den atılan işçilerin haklarını aramasına “utanmazlık” diyerek kalem oynatan Habertürk yazarı Güntay Şimşek’ten sonra Hıncal Uluç’u eleştirerek başladı. THY emekçilerinin aldıkları parayı hak etmediğini ve verdikleri mücadelenin utanmazlık olduğunu söyleyen Sabah Gazetesi yazarı Hıncal Uluç’a, Ayçin; “Asıl utanması gerekenler THY’yi marka yapan emekçileri anlatmayanlardır. Asgari ücret 700 TL civarında iken THY emekçilerinin aldığı maaşa bakarak utanmıyor musunuz diyorlar. Asıl utanması gerekenler emekçiyi 700 TL’ye mahkum edenlerdir. Asıl utanması gerekenler siyasi iktidardakilerdir. Barış isteyenleri, kardeşliği savunanları savaş bitsin diyenleri cezaevlerine dolduranlardır utanması gerekenler” dedi. Hava-İş’in barış düşmanı olmadığını söyleyen Ayçin, barış diyen emekçilere biber gazı ile saldıranlardan, barış diyenleri cezaevine atanlardan barış gelemeyeceğini ifade ederken, yıllardır Türk-İş başkanlar kurulunda barış söylemine karşı çıkan genel başkan Mustafa Kumlu’nun olduğu “akil insanlar” grubundan hiç bir şey çıkmayacağını söyledi. Ayçin konuşmasına bu ülkeye barışı ancak işçilerin, emekçilerin, devrimcilerin getireceğini ve barış için işçi sınıfının iktidara talip olduğunu söyleyerek son verdi. Ayçin'den sonra sözü alan Tek Gıda İş sendikası genel sekreteri Mecit Amaç, Rize'de bulunan Çaykur fabrikasında eğer toplu sözleşmede bir kez daha yönetim uzlaşmazsa, grev ile karşılık vereceklerini belirtirken, grevimizi THY'de olacak olan grev ile birleştiririz.” dedi.

Daha sonra sözü DİP'li öğrenciler adına bir yoldaşımız aldı. “Direnişteki işçileri örnek alıp, işçi sınıfının okulunda yüksek lisanslarımızı ve doktoramızı yapmaya karar verdik.” diyerek sözlerine başlayan yoldaşımız, İstanbul Taksim'de THY işçilerinin ilk mücadelelerini verdiklerini belirtip, Taksim bugün rant için yerle bir edildi ama THY işçisini işten çıkartan aynı sermaye, bir gün o kazdıkları çukurda yerin dibine girecekler dedi. Eylem, Direnişteki bir THY işçisinin basın açıklamasını okuması ile devam etti. Okunan açıklamada, Hava-iş yönetim kurulunun 9 Nisan'da toplanarak grev kararı ile ilgili değerlendirme yapacağı belirtilirken, Hava-iş, ne zaman işçi sınıfının yanında olma tavrını gösterse, burjuva basınından tek vücut halinde tepki geldiği vurgulandı.

Konuşamalar ve basın açıklamasından sonra eylem halaylarla sona erdi.

Yoldaşımızın konuşmasını izlemek için tıklayınız.