THY işçileri 250 gündür direnişte

İşten atılan Hava-İş üyesi THY işçileri, işe dönmek için verdikleri mücadelede 250 günü geride bıraktılar. Direnen THY işçileri, 19. Cumartesi eylemlerini Bakırköy Özgürlük meydanında yaptılar.

Saat 13.30'da Bakırköy'deki Hava-İş bürosu önünde toplanan direnişçi işçiler ve onlara destek veren sendikalar ile sol gruplar, Bakırköy Özgürlük meydanına doğru yürüyüşe geçtiler. Yürüyüşte en önde kortej halinde yürüyen THY işçileri arkada sendikalar ve sol gruplar yer aldı. Yürüyüşte sık sık "AKP'den hesabı emekçiler soracak", "İşten atılan işçiler geri alınsın", "THY işçisi kazanacak", "İşçilerin birliği sermayeye yenecek", "THY işçisi kazanacak" sloganları atıldı. Eyleme Tez Koop-İş, Kristal-İş Trakya Şubesi, Yol-İş, DHL işçileri, Genel Maden İş Zonguldak Şubesi, Atatürk Spor ve Yaşam Köyü taşeron işçileri yanı sıra DİP, TKP 1920, UİD-DER, TKP, ÖDP de destek verdi. 

Bakırköy Özgürlük meydanınan sloganlarla giren direnişçi işçilerin coşkusu devam etti. İlk konuşmayı Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin yaptı. Eylem yapılan meydanının Özgürlük meydanı olduğuna dikkat çeken Ayçin, Suriye'deki savaşa değindi ve insanların sadece mermilerle ölmediğini söyledi. Taşeronluk sistemininde bir savaş olduğu vurgulayan Ayçin, kazanana dek meydanlarda olacaklarını söyledi.

Ayçin'den sonra Genel Maden-İş (GMİS) Başkanı Eyüp Alabaş ve TKP İstanbul İl Başkanı Kamil Tekerek bir konuşma yaptılar. Alabaş, Zonguldak'ta yapılan "Emeğe Saygı" mitinginde THY işçileriyle birlikte olduklarını söyledi ve direnişe destek verdikleri ifade etti. Tekerek ise AKP'den kurtulmanın direnişçi işçilerin kazanmasına bağlı olduğuna ve direnişin anlamının bu olduğunu söyledi.

Sorumlular belli adalet istiyoruz

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) temsilcisi, bir konuşma yaptı. Konuşmadan önce Zonguldak ve Gaziantep'te iş cinayetlerinde hayatını kaybeden işçiler için saygı duruşu yapıldı.

Saygı duruşu esnasında Nazım Hikmet'in "Sanco ile Vanzetti" isimli şiirinin kıssadan hisse bölümü okundu:

Burjuvazi, 
katletti içimizden ikisini, 
bu iki ölü ölmeyen ölümsüzdür! 
Burjuvazi, 
kavgaya davet etti bizi. 
Davetleri kabulümüzdür! 
Biz nasıl bilirsek hep bir ağızdan gülmesini, 
biliriz öylece yaşamasını ölmesini. 
Hepimiz - birimiz için, 
birimiz - hepimiz için

Saygı duruşundan sonra İSİG temsilcisi Zafer Güzey Ocak ayı işçi ölümleri raporunu okudu. Raporda, Ocak ayı işçi ölümlerinin 16'sı madencilik, 15'i inşaat ve 10'u metal sektörlerinde yaşandığı, sorumluların belli olduğu söylendi. Güneydoğu Galvaniz fabrikasında buhar kazanının patlaması sonucu hayatını kaybeden 7 işçinin isimleri okunurken, firmanın daha önce iki kez teftiş geçirdiği ve para cezasına çarptırıldığını ancak işyerinin iş sağlığı ve güvenliği konusunda eksiklikleri devam ederken çalıştığı vurgulandı.

Güzey açıklamasına şöyle devam etti: "Patlama haberi AKP grup toplantısında kendisine ulaştırılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise 'beş ölümüz var' dediği konuşmasına ölü sayısının sekiz olduğu uyarısından sonra 'neyse sekiz' diyerek devam etmiştir. Benzerlerine daha önce de defalarca tanık olduğumuz bu tutum bir dil sürçmesi değil, sermayenin karına kar katmak için göz göre göre ölüme gönderilen işçilerin hayatı karşısındaki kayıtsızlığı ifade etmektedir."

305 dönecek, toplu iş sözleşmesi ancak o zaman bitecek

Güzey'den sonra Hava-İş adına bir basın açıklaması okundu. Açıklamada, işten atılmaların haksız olduğu ve bilirkişi raporlarının bunu tescillediği söylendi. 24. dönem toplu iş sözleşmesinde sendikanın ilk talebinin 305 işçinin işe dönmesi olduğu belirtilirken THY yönetiminin ikinci oturumda masadan kaçtığı söylendi. 

Eylem halay ve sloganlarla sona erdi.