THY işçisi tek ses: 305 işe dönecek!

THY işçileri direnişlerinin 236. gününde Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda bir saat süren bir eylem ve basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Eylem saat 14.00'da THY işçilerinin Hava İş İstanbul Şubesi'nden sloganlarla yürüyüş yaparak alana gelmesi ile başladı. Ardından Hava İş genel başkanı Atilay Ayçin, bir konuşma yaptı. Konuşmasında THY Yönetim Kurulu başkanı Hamdi Topçu'nun işten atılan işçiler hakkında söylediği sözlere yanıt veren Ayçin, Topçu ve arkadaşlarının, THY işçilerinin ayda 15 – 20 bin TL maaş aldığı yalanını yaydığını, buna karşılık asıl hesabı sorulması gerekenin, THY'nin bağlı şirketlerinin tamamının yönetim kurulunda bulunmasından dolayı şirket başına 50 bin TL'den ayda 500 bin TL maaş alan Hamdi Topçu olduğunu vurguladı. Hava İş başkanı Ayçin, 305 işçinin işe iade edilmemesi durumunda THY işe TİS imzalanmasının söz konusu olmayacağını da belirtti.

Ayçin'in ardından Hava İş üyesi bir THY işçisi hazırlanan basın açıklamasını okudu. Açıklamada, toplam 34 THY işçisinin işe iade davalarının olumlu sonuçlandığı, bu mahkemelere sunulan bilirkişi raporlarının da hem hükümete hem de THY yönetimine ders veren nitelikte olduğu vurgulandı. Açıklamada, Hamdi Topçu'nun işe iade davalarını temyiz etmeyeceğini açıklamış olmasına karşılık, tüm davaları temyize taşıdığı da belirtildi. Basın açıklaması, Pir Sultan Abdal'ın “Yürü be Hızır Paşa, senin de çarkın kırılır, güvendiğin padişahın, bir gün o da devrilir” deyişine ithafen, “Yürü be Hamdi Paşa, senin de çarkın kırılır, güvendiğin başbakanın, bir gün o da devrilir.” sözleriyle son buldu.

Eylem, her hafta olduğu gibi coşkuyla çekilen halaylarla sona erdi.