Buca Belediyesi taşeron işçileri direniş çadırını kurdu!

CHP'li Ercan Tatı'nın başkanlığını yaptığı Buca Belediyesinde sendika ve iş güvencesi istedikleri için işlerinden kovulan taşeron işçileri Buca Belediyesi önünde işlerine geri alınmak için direnişlerini sürdürüyorlar.

Bilindiği gibi Buca Belediyesinin park, bahçe ve temizlik işlerini yapan bir taşeron firmada çalışan 8 işçi sendikalaşma çalışması yaptıkları için işlerinden atıldılar. Bir ayı geçkin bir süredir Buca Belediyesinin önünde işlerine geri dönmek, sendikalaşma ve iş güvencesini sağlamak için yaptıkları 24 saatlik oturma eylemi tüm engellemelere rağmen aynı kararlılıkla sürüyor.

Birçok siyasi yapının ve sendikaların destek verdiği taşeron işçileri her gün Devrimci İşçi Partisi Girişimi militanlarının da aralarında bulunduğu ziyaretçilerin akınına uğruyor. Basın açıklamaları esnasında ve oturma eyleminde hemen her gün polis saldırısına ve tacizine uğradı. Son olarak  işe alınma taleplerini somutlaştırabilmek için 14 Aralık günü Buca Belediyesi önünde çadır kurma kararı aldılar. Çadır kurma kararını uygulamak için aynı gün akşam saatlerinde çadırları kurmak üzere harekete geçtiklerinde ise sivil polislerin ve çevik kuvvetin engellemesi ile karşılaştılar. Polis ve belediyeye ait zabıta ve özel güvenlik ekipleri çadırı kurdurmamak için işçilere coplarla saldırdı. Kendilerini korumaya çalışan işçilerin bir kısmı yaralanıp çevre hastanelerine kaldırılırken bir kısmı da göz altına alındı. Bir saat süren saldırı sonrasında işçiler şimdilik çadırı kurmama kararı aldılar.

Buca işçisi vazgeçmeyip yeniden çadırı kurmak istedi ve 16 Aralık günü çadırı kurmak için çalışmalara başladı. Haberi alan çevik kuvvet Buca Belediyesi önünde yığıldı.Belediye işçilerinin kararlı tutumu ve verilen destek sayesinde bir mevzi kazanılmış, direniş çadırı kurulmuş oldu. Henüz mücadelelerinin başında olan Buca Belediyesi işçileri kendi haklılıklarının ve işçi hareketine duyarlı kesimlerinin verdiği destekle küçük de olsa bir kazanımla mücadelelerine devam etmektedirler.