İzmir'de işçiler Torba Yasa'ya karşı yürüdü

22 Aralık Çarşamba günü İzmir’de saat 14:00’de torba yasa tasarısını protesto etmek için DİSK, DİSK Genel-İş binasının önünden İzmir Büyükşehir Belediyesi önüne kadar yürüyüş şeklinde bir eylem düzenledi.

Eylemde DİSK’in birçok şubesinin yanı sıra TMMOB, KESK İzmir Şubeler platformu, Buca Belediyesi Taşeron işçileri ve Genç-Sen de yürüdü. Basmane-Konak arasındaki yürüyüş güzergahı boyunca sık sık taşeron çalışmayı ve torba yasa tasarısını protesto eden sloganlar atan emekçiler, ana caddeyi tek yönlü olarak trafiğe kapattı. Polis, yolun tek şeridinin açılmasını isteyince, işçiler ile polis arasında zaman zaman gerginlik yaşandı. Eylem alanına yürünürken 2000’e yakın kişinin oluşturduğu kitle ‘Yaşasın sınıf dayanışması', ‘İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız', 'Hükümet torba yasayı al başına çal' sloganları attı.

Alana girildiğinde konuşmaların başlamasıyla birlikte kitle yavaş yavaş azaldı. CHP İzmir İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu da Çelebi’nin yanında yerini almıştı. İşçileri, Torba Yasa ile başlarına geçirilecek çuvala engel olmaya çağıran Çelebi'nin üzerinde konuştuğu otobüsten hükümete sembolik olarak üç çuval atıldı.

Süleyman Çelebi konuşmaya devam 4ederken Buca Belediyesi’nin işten attığı taşeron işçileri, ses aracına çıkmak ve söz almak istediklerini belirttiler, ancak sendika bürokratları buna olumsuz yanıt verdi. Bunun üzerine taşeron işçileri taleplerini sloganlarla dile getirdiler, ancak kürsüden el kol hareketleriyle ve sloganları bastırmak için arada açılan müzik sesiyle yanıt aldılar. Süleyman Çelebi’nin konuşması biter bitmez ses aracının sesi sonuna kadar açılıp Buca’da direnen taşeron işçilerinin sloganları, yüksek sesli müzikle ve konuşmalar başladıktan sonra sayıları iyice azalan işçilere slogan attırılarak bastırılmaya çalışıldı. Buca işçileri pankartlarıyla birlikte araca yürüdü ve sloganlarını daha yüksek sesle haykırmaya başladılar. Bunun üzerine birdenbire eylemin bittiği anons edildi. Buca işçileri eylemin bitiminde bu durumu protesto etmek için “Kahrolsun Sendika Ağaları” sloganları attılar. Bürokratlara bütün torba yasası protestosunu AKP karşıtlığıyla bağdaştırdıklarını ve bürokratların konuşmaları sırasında teşekkür ettikleri CHP’li şahısları da hatırlatarak, işçilere değil onlara hizmet ettiklerini söylediler. Sendika bürokratları bunu inkar etseler de neden işçilere söz hakkı vermediklerine dair hiçbir açıklama yapmadılar. Sona doğru iyice azalan kitlenin dağılmasıyla sendikacılar alanı terk etti ve Buca Belediyesi park bahçe işçileri protesto açıklamalarından sonra direniş alanına geri döndü.