Buca taşeron işçilerinden kitlesel eylem

Sendikalaşma mücadelesi içindeyken işlerinden atılan Buca Belediyesi taşeron park bahçe işçileri 26 Aralık Pazar günü bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Her hafta Buca Şirinyer Tansaş önünden gerçekleştirilecek olan yürüyüşlerin ikincisi 26 Aralık Pazar saat 15:00’da “Taşeron sistemi köleliktir - Sendika istediğimiz için işten atıldık - İşimizi geri istiyoruz / Buca Belediyesi Taşeron İşçileri” yazılı pankart arkasında toplanan kitlenin Buca’nın en işlek caddesi olan Menderes Caddesi’ne çıkması ve yolun bir kısmını kapamasıyla başladı. Polisin anayolu kapamama ve kaldırımdan yürüme dayatması kabul edilmedi ve tek şerit kapatılarak yürüyüş devam etti. Yürüyüş güzergahı olan cadde boyunca “Taşeron Buca’dan defol”, “İşten atılan işçiler geri alınsın”, “Susma haykır sendika haktır!”, “Yaşasın sınıf dayanışması!” ve “İşçiyiz haklıyız kazanacağız” sloganlarının atıldığı, alkışlar ve ıslıklarla coşkusu hiç eksilmeyen eylemde, direniş yeri olan Belediye binası önüne gelinmesiyle basın açıklamasının okunmasına geçildi.

Direniş alanına varıldığında direnişçi işçilerden İnan Sezer basın açıklamasını okudu. Açıklamada 32 günden bu yana baskı ve tehdit altında bulunduklarını dile getiren Sezer, şöyle konuştu: “Baskı ve tehditler, Temizlik ve Park Bahçeler Müdürlüğü'nde çalışanlara uygulanıyor. Hatta, belediyede kadrolu işçilere bile bize destek vermemeleri için baskı ve tehdit uygulanıyor. İşçiden neden bu kadar korkuyorlar? Kurmuş olduğumuz çadırın karşısına kamera kuruldu. Bu, işçilerden korkulduğunun göstergesi. Korkularını büyütmeye devam edeceğiz. Buca Belediyesi yetkililerinin ve CHP Buca İlçe Başkanlığı yöneticilerinin 'Onları işe alacaktık ama kabul etmediler' söylemleri tamamen yalandır. Çözümsüzlükte ısrarı bırakın. İşimize geri dönene kadar çadırda mücadelemize devam edeceğiz” dedi. Sendikalı olarak işe geri alınana kadar çadırlarını sökmeyeceklerini ve polis, güvenlik, zabıta baskısının kendilerini durduramayacağını ısrarla vurgulayan Sezer her Pazar aynı yerde aynı saatte yapılacak yürüyüşe çağrı yaparak konuşmasını sonlandırdı.

Eyleme DİH, ESP, Halkevleri, EDP, Mücadele Birliği, BDSP ve DİP Girişimi destek verdi.