Buca’da direniş bir buçuk ayı devirdi

Buca Belediyesi taşeron Park Bahçe işçilerinin Pazar eylemleri devam ediyor.

Sendikalaşma mücadelesi vermeleri nedeniyle işlerinden atılan Buca Belediyesi taşeron Park Bahçe işçileri her hafta Pazar günü Buca Şirinyer Tansaş önünden gerçekleştirdikleri yürüyüşlerin dördüncüsünü 9 Ocak Pazar saat 15:00’da gerçekleştirdi. Direnişlerinin 46. gününe giren işçileri yürüyüşte DİP Girişimi, Alınteri, DHF, EDP, ESP ve DİK yalnız bırakmadı.

Şirinyer Tansaş önünden harekete geçen kitle yol boyunca “Taşeron Buca’dan defol”, “İşten atılan işçiler geri alınsın”, “Susma sustukça sıra sana gelecek!” ve “Yaşasın sınıf dayanışması!” sloganlarını attı. Cadde üzerinde bulunan ve işçiler tarafından işgal edildiğinde Batıgül Tunç adlı işçinin bir yönetici tarafından darp edildiği CHP Buca ilçe örgütü önüne gelindiğinde duran kitle “Kahrolsun işçi düşmanları” sloganını attı. Çevredeki evler, dükkanlar ve binalardan yoğun destek bulan kitle alana vardığında basın açıklamasının okunmasına geçildi.

Basın açıklamasını direnişteki işçilerden Cihan Çimen okudu. Çimen sözlerine “Tüm işçi ve emekçi dostlarımıza, sendikalara, sivil toplum örgütlerine, siyasi partilere, derneklere ve destekten çekinmeyen, gece gündüz samimiyetini eksik etmeyen dostlarımıza teşekkür ediyoruz ve desteklerinin artarak devam etmesini bekliyoruz” diyerek başladı. Belediye Başkanı Ercan Tatı'nın işçileri çevre belediyelere aldırma konusunda verdiği sözlerin söylem düzeyinde kaldığını ve sendikalı olarak işe dönme sorunları tam anlamıyla çözülmeden, vaatler karşılığında çadırların kaldırılmayacağını söyleyen Çimen, belediye başkanının söylemleri havada kalırsa direnişlerinin renginin değişeceğini belirtti. Çimen emeğin, sınıfın kazandığı bir yıl olması temennimizdir diyerek sözlerini bitirdikten sonra sloganlarla eylem sonlandırıldı.